Членовете на инициативните комитети, които ще агитират за „НЕ“ на националния референдум, са основно от Северозапада – пише в. „Капитал“
Електронното гласуване би трябвало да е толкова естествен процес, колкото и преминаването от телеграфа към sms-а или от писмото към е-мейла. От общо 13-те инициативни комитета, които са регистрирани да провеждат разяснителна кампания за националния референдум, който ще се проведе на 25 октомври заедно с местния вот, обаче цели десет бяха регистрирани против (като пет от тях бяха заличени заради недостатъчно подписи). Кои са тези хора?
На пръв поглед между тях няма много общо. Един дребен детайл обаче се набива на очи – пет от десетте инициативни комитета са по някакъв начин свързани с Видин. Видинското присъствие става още по натрапчиво, тъй като четири от петте незаличени комитета, които все пак ще провеждат дейност до изборите, са свързани с крайдунавския град. Това става ясно от списъците с членовете на комитетите, публикувани на сайта на Централната избирателна комисия. В комитета „Гражданско общество срещу манипулацията „електронно гласуване“ (заличен заради недостатъчно подписи на 16.09.), както и в комитетите, представлявани от Емил Петров Иванов, Ивайло Александров Петров, Радослав Руменов Маринов и Павла Цветанова Цветкова, се забелязва мнозинство на гражданите на Видин.
Видин, поне доскоро, не беше известен с активното си отношение към въвеждането на елементите от електронното управление. Така че концентрацията на видинчани в „не“ лагера изглежда странна.
В комитета на Радослав Маринов 14 от общо 21 членове са от северозападния град, а в този на Емил Иванов преобладават млади хора, завършили видински гимназии през 2012 г. В четири от комитетите, включително в ръководения от станалите популярни покрай антипротестите на протестите през 2013-2014 г. Ангел Гаджев и Нина Гергова „Гражданско общество срещу манипулацията „електронно гласуване“ , присъстват членове на организацията „Активно общество“ или на свързаната с нея инициатива „Младежка банка“. Въпросното обединение, също действащо във Видин, е регистрирано през декември 2012 г. като неправителствена организация и според уебстраницата му работи „за насърчаване и развитие на гражданската активност и гражданската отговорност сред младежта“.
Радослав Георгиев, председател на „Активно общество“, заяви, че организацията му не припознава позицията на отделни нейни членове, въпреки че той самият е „против дистанционното гласуване“. Георгиев каза също, че „Активно общество“ не е политически обвързано и неговите членове са от най-различни партии или без политически пристрастия. Той изрази личната си позиция, че България не е готова за електронно гласуване, като даде пример със сайта на министерството на културата, който беше обект на хакерски атаки.
Областният управител на Видин Момчил Станков (издигнат от Реформаторския блок) твърди, че имената на видинчаните в комитетите против електронното гласуване са му предимно непознати и според него „не са обществено известни лица, които биха могли да повлияят“. „Едва ли тези хора могат да дадат обосновано мнение защо позицията им е такава“ – коментира още Станков. Той допълва, че вероятно противниците на електронното гласуване биха посочили техническите проблеми с осъществяването му за основна причина за позицията си, но въпросът на референдума е „за“ или „против“ идеята по принцип.
Друг представител на официална институция също каза пред „Капитал“, че представителите на инициативата са непознати в града, не са му известни с някакви активности, нито с членства в партии. Всъщност, дори да няма никаква формална връзка с партии, появата на инициатива против електронното гласуване точно от Видин не е изненада. Градът е една от „крепостите“ на БСП дълги години след 1989 г. На изборите червената партия там традиционно печели или поне настига ГЕРБ. Настоящият лидер на БСП Михаил Миков беше водача на листа именно във Видин (но избра да влезе в Народното събрание от София. Миков е родом от град Кула, Видинско). Затова и споделянето на ценностите на социалистите (които са против референдума за електронно гласуване) е логично, дори и без членство в партията и официално обявена подкрепа на идеите й. Опитите ни да се свържем с местната организация на БСП удариха на камък, след като не отговарят на email-а си, телефонът им не работи, а от централата обясниха, че те „не били добре с телефоните“.
За повечето от членовете от останалите комитети не може да бъде намерена никаква информация. Единствено за петия незаличен комитет, освен четирите с видинско участие, „НЕ давам гласа си за купен вот“ на Цоло Линков, прави впечатление силното присъствие на бивши кандидати за народни представители от листите на „Атака“ – Николай Димитров, Никола Занев, Георги Сенгалевич (в момента сътрудник към депутата от „Атака“ Станислав Станилов), Георги Владимиров и Преслав Павлов. Присъства и един бивш кандидат-депутат от списъците на Български национален съюз – Стефан Сталев.
Източник: в. „Капитал“