Елена Йончева и Магдалена Ташева нямат право да влизат в Украйна. Трима журналисти от Би Би Си също са в забранителния списък
Президентът на Украйна Петро Порошенко e подписал вчера указ, с който забранява на десетки журналисти да влизат в страната, защото представляват заплаха за националната сигурност и суверeнитета на Украйна. Сред тях са депутатката от „Атака“ Магдалена Ташева и журналистката на свободна практика Елена Йончева, чийто документални филми за Украйна се излъчват по ТВ7.
Общо на 388 физически лица и на 105 юридически се налагат санкции във връзка със събитията в Крим и Донбас, става ясно от списъка, качен на сайта на украинския президент.
В списъка попадат и трима журналисти от Би Би Си, които работят в Москва – двама британци и един руснак. Британското ръководство на компанията реагира възмутено. Директорът на „Новини от чужбина“ Ендрю Рой заяви пред радио „Свобода“, че това е „позорно посегателство върху свободата на средствата за информация“.
Указът на Порошенко вкарва в действие решението на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна „За прилагането на персонални специални икономически и други ограничителни мерки (санкции)“, взето на 2 септември. Срокът на санкциите е 1 година.
Ташева е представена като „журналист и член на изпълнителния комитет на националистическата партия „Атака“, обявяваща се за излизане на България от ЕС и НАТО“. От самото начало на кризата в Украйна тя напълно споделя позицията на Москва, одобри анексирането на Крим и бе част от посетила полуострова делегация на „Атака“, водена от партийния лидер Волен Сидеров.
И за двете е използвана една и съща формулировка на мотивите за забраната: „Действия на чуждестранна държава, чуждестранно юридическо или физическо лице, други субекти, които създават реални и/или потенциални заплахи за националните интереси, националната сигурност, суверенитета и териториалната цялост на Украйна, подпомагат терористична дейност и/или нарушават човешките и гражданските права и свободи, интересите на обществото и държавата, водещи до окупация на територия, експроприация и/или ограничаване правата на собственост, загуба на имущество, създаване на пречки за устойчиво икономическо развитие и пълноценна реализация от страна на украинските граждани на техните права и свободи“.
С подобна формулировка в списъка са включени граждани на още 22 страни, сред които Украйна, Русия, Чехия, Унгария, Сърбия, Полша, Италия, Испания, Франция, Гърция, Швейцария, Великобритания, Израел, САЩ, Турция, Латвия и др.
Прави впечатление големият брой на попадналите в списъка журналисти (41) – най-много са руските, а сред другите лица могат да се видят политолози, адвокати, ръководители на компании, депутати в националните парламенти.
Източник: в. „Сега“