Вчера вечерта, 1 октомври, се състоя обявената среща на външния министър Даниел Митов с представители на българската общност в Чикаго. В залата за срещи на Парк дистрикт Норидж бяха и посланикът ни в САЩ г-жа Елена Поптодорова, както и българският генерален консул в Чикаго г-н Симеон Стоилов. Към министър Митов бяха отправени много въпроси. По време на срещата бе представен и новият консул в Чикаго Мая Иванова.
Г-н Митов разказа за 70-тата сесия на ООН и положението в различни горещи точки по света. Други основни теми в казаното от българския външен министър бяха бежанската криза, състоянието на българските Военновъздушни сили, което е критично, кризата в Украйна, последните реформи в България.
Един от първите въпроси, зададени на министър Митов, бе за борбата с корупцията, подобряването на живота и условията за бизнес в България, както и за промените в съдебната система. Министърът отговори, че се надява, когато мине антикорупционният закон в Народното събрание и на второ четене, в него да бъдат изчистени проблемните моменти. „В сътрудничество с всички парламентарни групи ще могат да се преодолеят различията, които съществуват. Ще бъде и по-добре от Румъния“ – каза Митов, което бе доста оптимистична прогноза.
Присъстващите на срещата сънародници се интересуваха и от промените в образователната система, касаещи и българските училища в чужбина, от новите промени в начина за получаване на българско гражданство и не крият ли те рискове за сигурността, предвид идването на доста бежанци в България. Както и от това има ли възможност за спогодба между България и САЩ за признаване на трудовия стаж при пенсиониране от двете страни.
Подобни спогодби има между България и други страни членки на ЕС, но според посланик Елена Поптодорова почти няма надежда за такава спогодба между България и САЩ. Имало е предложение за това от българска страна, внесено още през 2006 г., но досега няма изгледи да се сключи такава спогодба.
Главният редактор на Еврочикаго Петър Стаматов говори на срещата за пропусната възможност да се проведат пилотни избори за Обществени съвети към генералното консулство на Р. България в Чикаго. (Провеждането на такива избори за Обществени съвети към посолства и консулства, каквато възможност има в Закона за българите, живеещи извън Р. България, приет още през 2000 г. можеше да е едновременно с Референдума за дистанционното гласуване.- б.р.) Посланник Елена Поптодорова дори се учуди, че е пропусната въможността и такива избори не са се състояли. А министър Митов прие връченото му от редактора ни писмо и обеща да вземе отношение, за да не се пропусне друг удобен случай.
Срещата продължи по-дълго от определеното време. Въпросите към министъра и разговорите продължиха дори след излизането от залата, в коридорите на Парк дистрикт Норидж.
Ето какво написа по-късно Даниел Митов за тази среща на личната си страница във Фейсбук: „По темите за миграцията, диверсификацията на газовите доставки, ударите на Русия в Сирия и ситуацията там, кризата в Украйна, референдума, визите и геополитическия профил на България имах уникалната възможност да си поговоря с българите в Чикаго. Благодаря ви за интереса и за страхотното усещане, с което останах след срещата ни! Вие сте лицето на България пред света и неин дипломат номер 1. Благодаря!“
Днес Даниел Митов пътува за Бостън, където има предвидена среща с представители на българската общност там.
.
Еврочикаго
По някои от тези теми Митофф не говори С нас а НА нас. Та не става дума само за избирателна памет а също и за откровена лъжа.
Ето какво написа по-късно Даниел Митов за тази среща на личната си страница във Фейсбук: „По темите за миграцията, диверсификацията на газовите доставки, ударите на Русия в Сирия и ситуацията там, кризата в Украйна, референдума, визите и геополитическия профил на България имах уникалната възможност да си поговоря с българите в Чикаго. Благодаря ви за интереса и за страхотното усещане, с което останах след срещата ни! Вие сте лицето на България пред света и неин дипломат номер 1. Благодаря!“
а по-горе в репортажа четем :
Главният редактор на Еврочикаго Петър Стаматов говори на срещата за пропусната възможност да се проведат пилотни избори за Обществени съвети към генералното консулство на Р. България в Чикаго
интересна избирателна памет има Г-н Mитов. Запомнил е само каквото го е вълнувало него , но не и темата за изборни представителни органи на българите в чужбина – Национален съвет и консултативни обществени съвети по държави.
„Здравей мамо,
Днес денят е прекрасен,
океанът е кротък – неземно зелен,
планините край него, обрасли във храсти
и цветя. Топъл пролетен ден.
Аз съм седнала леко облечена само
на верандата с каничка черно кафе
и ти пиша. Как искам да пипна лицето ти, мамо…
И как искам да вярвам, че ти си добре…
Няма изгледи сякаш да дойда по Коледа.
Не плачи, знаеш – не всичко зависи от мен.
Ще работя тогава. Плащат ми двойно.
Прозаично, нали? Прозаично. Съвсем.
Може би ще се видим след другото лято
Може би… Може би… Дявол знай!
Не тъгувай. Обичам те. Все си в главата ми…
Стискам зъби и вярвам в щастливия край.
Това за мене. Кажи, как я карате вие?
Вече чух, че цените са скочили пак
до върха на църковната камбанария…
Сляп е Господ, потънал е в черния мрак…
А народа търпи, търпи като куче.
И се свива в колибка, и кокал гризе.
Или, както и аз, се възползва от случая
и изчезва нанякъде. За да бъде добре.
Но да бъдеш добре не е толкова лесно.
Не е лесно да бъдеш щастлив.
Чужди хора, език… Да ти кажа ли честно?
Тук дори и .. дори и света ми е крив.
Красотата на чуждия пясъчен бряг
не ме радва. Не ме вдъхновява.
Аз копнея да стъпя на родния праг,
да си вляза у нас, моя майчице бяла…
Не плачи. Аз не плача. Аз само сънувам.
Всяка нощ аз се връщам насън у дома.
През деня аз работя и съществувам,
а живея щастлива край теб през нощта.
Мила мамо, пиши ми! Завършвам, защото
заваля. Просто пролетен ден!
Има капчици дъжд по писмото…
Приеми сто целувки от мен!“
Румяна Симова
Леле колко много българи дошли да се видят с Митоф и вечната амбър Поптодорова
Виктор, смея да твърдя че срещи и всякакъв друг вид комуникации с Американската политическа класа са също толкова безплодни колкото и срещата с Митофф или която и да е елементарна частица която се появява тук от време на време. Но това не означава че ние трябва да се отказваме да им казваме в очите колко са смотани, крадливи, лъжливи, и прочие. И да, участвам в моята кондо асоциация, президент съм й. И участвам в срещи с моя алдърмен и квартални асоциации в които се обсъждат квартални теми и девелопмент проекти. А Митофф да твърди колкото си иска колко добре ни познавал, в статията н БНР за срещата се вижда доколко това е вярно: http://bnr.bg/post/100608520/ministar-daniel-mitov-se-sreshtna-s-balgarskata-obshtnost-v-chikago
Безсмислени говорилни и помпане на самочувствие са такива срещи. Абе българи, наистина ли си мислите, че като отидете на среща с някое медийно лице от България помагате на българската нация? Като ходите на тези стещи и задавате там умни въпроси, като се снимате с душманите на Родината какво точно имате в душите си? Ние сме тук, а не там. За да сме тук ние не очакваме нищо от българската администрация. Колко пъти за пребиваването си в Америка се срещнахте с вашият сенатор? Колко пъти отидохте на събрание в кметството си за да обсъдите поредниет проект за реконструкция в кеартала в който живеете? Колко от вас членуват в управате на собствените ви домови асоциации?
И най-важното за какво ви е да се срещате с български политици? Певци, актьори, писатели, учени – разбирам. Да си отиде човек на България, да обиколи, да попие духът и, да си спомни за младите години, да види престарели родители, да пийне по една две ракии с приятели- това е България.
Нали разбирате, че като се срещнете с някой политик той още на следващият ден ви слага в резюмето си. Сега този Митов ще се върне в България и ще продължава да си помпа имиджа на познавач на българската емиграция. Утре той ще подпише закони, закончета и разпоредби дето ше ги псувате по кръчмите. А той ще го направи след „продуктивна среща с българската емиграция в Америка“.
Ние им показахме гърбовете си тръгвайки към терминала. Защо тук не им показваме празни зали за срещи? Защо?
Забравили сте да му кажете, че Бокова НЕ Е изборът на доста по-голяма част от половината българи.
На срещата се видя, колко много се различават гледните точки на управляващите и емигрантите.