На 30.09.2015 г. в българския парламент гласува Закона за училищното и предучилищното образуване. По този закон е гласувано и предложение за промяна в чл. 297 на закона, която се отнася до образованието по български език, история и география на българските деца в чужбина. Депутатът от БДЦ Стефан Кенов прави следното предложение /цитат/:
СТЕФАН КЕНОВ (БДЦ): Уважаема госпожо Председател, уважаеми господин Министър, уважаеми колеги! Госпожо Председател, искам да направя редакционна поправка – думата „подпомагане” да се замени с „финансиране”.
Този член урежда финансирането на обучението на десетки хиляди български деца, които учат в чужбина. Всички се надяваме, че в определен момент тези деца ще се върнат в страната и те трябва да се включат в системата на българското образование и трябва да бъдат подготвени. Тук се говори само за три предмета – обучение по български език, история и география – предмети, които те няма как да изучават в страните, в които живеят техните родители и в които живеят те. Промяната на термина няма да донесе повече разходи на Министерството. Просто считаме, че терминът „финансиране”, защото става дума за средства от държавния бюджет, е много по-правилен и ще покаже отношение на Народното събрание към тези десетки хиляди български деца и техните родители. Благодаря.
Това предложение не е прието. В гласуването участват 108 депутати – от тях 21 са „за“, 9 – „против“, а 78 – „въздържали се“. От участвалите в гласуването най-много „въздържали се“ има от ГЕРБ и БСП, а най-много „против“ – от Реформаторския блок. По-долу може да се види точното разпределение на този вот по партии, както и имената на гласувалите.