Както вече съобщихме (вж. тук), на 10 октомври 2015 г. в залата на Българската православна църква “Св. София” в Дес Плейнс се проведе Първият фестивал на българската култура в Чикаго. Организатори на събитието бяха Църковното настоятелство на БПЦ “Св. София”, Съюзът на българските писатели в САЩ и по света, и сдружението на “Българските художници зад граница”, а главен спонсор бе д-р Офелия Филипс – директор на Борда на БПЦ „Св. София”.
Фестивалът започна в 3 часа следобед с официално откриване, приветствия от организаторите и представяне участниците в него. По-надолу ви представяме някои от участниците, така, както бяха записани в програмата на водещата Снежана Галчева.
Официален гост на фестивала бe Крася Титянова – поетеса, журналистка и кинопродуцент в Българска национална телевизия от 15 години. Управител на издателска и продуцентска къща, автор и редактор на 200 телевизионни филми и предавания, излъчени по БНТ. Има издадени няколко книги и стихосбирки. Носител на 17 международни награди за поезия. Председател на дружество „Меридиани” към Съюза на българските журналисти, председател на Салон за култура и публицистика „Журналист” към Съюза на българските журналисти, заместник председател на Съюза на свободните писатели в България.
Последваха кратък поетичен рецитал на актьора Иван Ангелов, който чудесно изпълни стихове от Ясен Ведрин и Ивайло Балабанов, които просълзиха по-чувствителните в залата.
След стиховете чухме няколко музикални пиеси на Шостакович и други класици, в изпълнение на Ани Гогова, която е известна българска пианистка и изпълнителен продуцент на АНИМА-Production. Ани е завършила Музикалната консерватория в София и има докторат по музикално изкуство в Мичиганския университет. През 2003 г. тя става най-младият професор в музикалната консерватория на университета „Рузвелт”.
По-нататък водещата се обърна към гостите на фестивала Петранка и Петър Стаматови със следните думи:
Интернет порталът Еврочикаго повече от 11 години е мястото, от което българите по всяко време получават изключително полезна информация за всичко, което ги интересува. Порталът е инициатор и съорганизатор на много концертни изяви и други културни събития. Както казва г-н Петър Стаматов, негов основател и главен редактор, „почти няма събитие в Чикаго, което да не е подкрепено от сайта”. Г-н Стаматов, вие сте инициатори на един много интересен проект за културен обмен между България и САЩ в областта на културата и изкуството. Може ли да чуем нещо повече за него?
Петър Стаматов разказа за провеждания ежегоден конкурс за българско събитие на годината в САЩ. Прикани за по-висока активност – и на местно ниво, свързана със създаването на Обществен съвет към генералното консулство в Чикаго, както разбира се и предстоящия национален референдум, на който за първи път българските граждани в чужбина ще имат реална възможност да участват. Г-н Стаматов разказа и за най-новата рубрика на изданието – конкурс „Избрани Откровения“ за стихотворения и разкази, които се номинират и оценяват за публикуване ежеседмично. Тези произведения ще бъдат публикувани в книга след края на годината. Петър Стаматов помоли Калина Томова да прочете номинираното и публикувано в литературната рубрика на сайта стихотворение на Румяна Симова „Здравей, мамо“. Чудесното стихотворение и майсторското рецитиране на Калина предизвикаха аплодисменти в залата.
Последва представянето на сдружението на БЪЛГАРСКИТЕ ХУДОЖНИЦИ ЗАД ГРАНИЦА
Снежана Галчева попита Василен Васевски: „В хармония ли са тези две сърца в сдружение Съюз на български художници в Америка?“
След това г-жа Галчева каза: „Може би ще се съгласите, че за светлото ни бъдеще се грижат политиците, за светлото ни минало – историците, а за светлото настояще – журналистите“ и представи доайена на българската журналистика в града ни Климент Величков. Стана въпрос и за ЖУРНАЛИСТИКА-та в българско Чикаго.
Чухме и рецитал на съвременна българска поезия от Добри Карабонев и Калина Томова.
А малката Калина от училище „Св. София“ изпълни песента „Една българска роза“.
Представен бе и СЪЮЗЪТ НА БЪЛГАРСКИТЕ ПИСАТЕЛИ В САЩ И ПО СВЕТА, като бе подчертано, че българската книга през вековете винаги е заемала важно място в културната ни история. Нейната роля за духовното оцеляване и прогрес са безспорни. Българинът и досега смята за светини История Славянобългарская, Рибния буквар, „Под игото“ – произведение, станало класика за много поколения. Неслучайно и днес се чества както 165-годишнината от рождението на патриарха на българската литература Иван Вазов, така и 120 години от появата на романа „Под игото”. Знаем, че е написан в Одеса, но това, което се знае по-малко за него е, че преди първото самостоятелно българско издание, романът е отпечатан на английски език в началото на 1894 г. от издателство „Хайнеман”. В предговора произведението е наречено „един от най-прекрасните романи, които Източна Европа е изпращала на Запада”.
Днес едно ново явление в българската културна общественост в Америка е появата на Съюза на българските писателите в САЩ и по света. От началото на съществуването си от 2010 г. досега, в съюза са проведени много писателски срещи, премиери на книги, творчески разговори.
Въпросът на водещата към задграничния писателски съюз бе: „Но не мислите ли, че очакванията на българските читатели са по-големи? Например това, че няма достатъчно информация за появата на нови книги, както български, така и чужди, както и това, че липсва определено място, откъдето да се купуват новите издания на български автори. Какво мислите по този въпрос, г-н Карабонев, като представител на съюза?“
Добри Карабонев разказа за дейността на съюза и бъдещите му планове.
Последва представянето на Николай Стефанов.
„Сред нас е и един от новите и млади български писатели в Америка – Николай Стефанов. Често наричан скандален, обичан и недолюбван, но той вече се налага сред творческите среди, пресъздавайки в художествен план това, което наричаме българска действителност в чужбина. Харесват ли ни или не, неговите произведения са факт.“
Николай Стефанов разказа как през неговите очи изглежда българската култура, тук в Чикаго.
Представено бе и Студио „МАГУРА”и амбициозната им програма „Компас”.
Райна Недялкова представи литературния алманах “Маскарад” (с подзаглавие: “Истината през перото на творците”), създаден по инициатива и включващ автори от сдружението “Творци без граници”.
“Тази книга не е просто сборник с творбите на различни автори, не е просто идея или осъществен проект. Това е истината за настоящето, близкото и не толкова близко минало, пресъздадена през перото, но и през сърцата на авторите, действителността такава, каквато е била и каквато е – изживяна и изстрадана. Това е любовта към Родината, но и гневът към политическата система…“
Г-жа Недялкова изказа своите почитания към инициатора на идеята социални и политически творби да бъдат събрани в алманах – присъстващия в залата Илия Консулов.
Последва представяне на Ансамбъл ВЕРЕЯ.
„Любовта, която човек носи в сърцето си не може да бъде скрита. За любовта на Константин Маринов към фолклора говори това, че още от 6-годишна възраст той участва в детския ансамбъл „Загорче”. Според него изключително важно е да се запази „автентичността на фолклора, защото нация без фолклор губи своята жизненост”. Коцето, както е известен на всички, е създател и ръководител на фолклорен клуб „Верея” от април 2010 г. Оттогава досега той съумява да организира ежегодни фестивали, като първия през 2011 г. е с 4 състава и 100 участника, а тазгодишното пето издание, което се проведе под мотото „Фолклорът е магия”, събра 30 състава от САЩ и Канада и над 500 изпълнители.“
В музикално-артистичната програма участваха деца от училище „Патиланско царство”, Георги Танчев и синове с перкусионни импресии и Фолклорен ансамбъл „Верея”. Чухме и специално написана песен в изпълнение на Георги Минков (автор и на текста), по музика на Георги Танчев.
Водещата завърши с пожеланието: Уважаеми творци, за да не става светът безличен и скучен, вие, които създавате изкуство, НЕ ПРЕСТАВАЙТЕ ДА ТВОРИТЕ. Писатели и поети – пишете, художници – рисувайте, музиканти – творете! Вашето изкуство прави света по-светъл, по-добър и дава надежда за бъдещето. Уважаеми творци, аз също искам да ви благодаря затова, че дойдохте днес на Първия фестивал на българската култура в Чикаго. Да ви се поклоня за това, което правите. Защото с вашето изкуство се рушат граници и рамки, падат ограничения и условности, градят се мостове към духовни светове. Благодаря ви, че сте тук и сега.
Участниците и гостите има възможност да разгледат и изложбата на съвременно българско изкуство както и за си закупят книги от български автори. Събитието завърши с коктейл.
Още снимки от фестивала: