Когато римските войски тръгвали на поход, оставяли отворени вратите на храма на Янус – техният бог на началото и края, на положителното и отрицателното. Затова Янус е изобразяван като човек с две лица, гледащи в противоположни посоки. В клетъчната биология има ензими, осъществяващи противоположни функции – едната стимулира, другата потиска един и същ клетъчен процес – затова тези ензими (кинази) са кръстени на Янус (Janus kinases).
Българите сме също така с две лица (Homo Janus bulgaricus)*. Тук ще пиша само за „едното лице“ – образованото и талантливото. За българи, устремени към върховете на своите професии. След като демокрацията отвори границите на нашата страна, талантливи българи правят научни открития в страни, където се цени евристичното мислене.
Ученици на Тео(досий) Теодосиев – майсторът за развиване на таланти – учат и работят в престижни университети в САЩ, Англия и други меритократични страни.
Павел Табаков – неврохирург във Вроцлав, Полша – направи уникална трансплантация на обонятелни нерви на пациент с травматично прекъснати гръбначно-мозъчни нерви – и пациентът проходи.
Венелин Герганов прави най-сложните операции на мозъчни тумори в Международния институт по невронаука в Хановер, известен по света накратко като „Мозъкът“.
Владимир Кефалов във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, щата Мисури откри нови фоторецепторни клетки на ретината.
Дарина Кръстинова със скалпела си разкрасява лицата на цяла Франция.
Мария Стайкова в Камбера, Австралия, търси връзките между нерви и имунитет.
Анастасия Стойкова и Антон Тончев в Института „Марк Планк“ в Гьотинген, Германия, учат мозъчните нервни клетки да се делят.
Мариана Сендова преподава квантова физика в New College в Саросота, Флорида, и с нанотехнологии реставрира картини в американски музеи.
Илиян Иванов е най-добрият детски психиатър в САЩ, през юли т.г. той откри изложбата си Cross Narratives (and Other Stories) в Gallery Molly Krom в Ню Йорк.
Крикор Дикранян в Сейнт Луис, Мисури, и Илия Лефтеров в Питсбърг, Пенсилвания, изследват структурните и молекулните промени при болестта на Алцхаймер.
Данко Георгиев търси молекулите на шизофренията и квантите на съзнанието в Каназава, Япония.
Илия Троянов в Германия написа роман за българската „Власт и съпротива“.
Ерудитът Димитри Иванов продължава да изпраща „Писма от „България“, едно от тях, озаглавено „Лимерик за бялата лейди“ (вестник „Сега“, 16 септември 2015), много актуално и поучително – може да се чете и като „Лицемерието на бялата лейди“.**
Димитър Бербатов започна да сътворява голове за ПАОК (гръцки, Пантесалоникиос Атлитикос Омилос Константинополитон, в превод Всесолунски атлетичен клуб на константинополците).
Александър Везенков стана баскетболен диамант на „Барселона“.
Енчо Керязов еквилибрира по върховете на световните циркове и печели най-големите награди.
И, разбира се, Боян Петров и Атанас Скатов, които тези дни самостоятелно се изкачиха най-близко до звездите – на високия 8 163 метра връх Манаслу в „Страната на изобилие от сняг“ (Хималаите), един от 14-те 8-хилядници на Земята. И вече планират да достигнат всеки от тях.
Здравейте, български таланти, вие знаете как „през изпитанията се стига до върховете“.
Д-р Георги Чалдъков
_________________________________________________________________
* Чалдъков Г. Homo Janus bulgaricus. В: Бургас. Сантиментални истории. Издателство „Морски свят“, Варна, 2012. Стр. 151-154.
** Чалдъков Г. „О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш“ православен? Притча за спопанина и наемника. В: www.burgasplus; www.nessebar-news.com; www.eurochicago.com.
.