Тази публикация съдържа писмо, изпратено вчера по ел. поща на различни български институции, във връзка с информационната кампания за националния референдум. Писмото е изпратено до президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов, председателката НС Цеца Цачева, три парламентарни комисии – по правните въпроси, по политиките за българите в чужбина и по културата и медиите, и до Централната избирателна комисия. Копие от това писмо е изпратено до вицепрезидента Маргарита Попова и до Държавната агенция за българите в чужбина.
В писмото се казва:
„Моля да направите необходимото, според законовите си правомощия и компетенции, за прецизирането на законодателните текстове, регламентиращи отпускането на медийни пакети за партии, коалиции и инициативни комитети за национални референдуми. Както и относно самото регистриране на партии и инициативни комитети в ЦИК за тези референдуми. За да не бъдат харчени парите на българските данъкоплатци по начин, който макар и законен, е странен и неморален. Както и за това да не бъдат българските граждани извън страната и българските медии извън страната оставяни някак в периферията на касаещи ги пряко, както е в случая, информационни кампании.“
Следва целият текст.
До:
Президента на Р. България г-н Росен Плевнелиев
Министър-председателя на Р. България г-н Бойко Борисов
До председателката на Народното събрание г-жа Цецка Цачева
Комисията по правни въпроси към Народното събрание
Комисията по политиките за българите в чужбина към Народното събрание
Комисията по културата и медиите към Народното събрание
Централната избирателна комисия
Копие до:
Вицепрезидента на Р. България г-жа Маргарита Попова
Държавната агенция за българите в чужбина
Уважаеми Дами и Господа,
Обръщам се към Вас във връзка с предстоящия национален референдум за електронното гласуване, на който за първи път българските граждани извън страната ще имат равноправна възможност да участват, и с рекламно-разяснителната кампания за него.
Моля да се запознаете с публикация по темата за информационната кампания за референдума, за законовата регламентация за отпускането на медийните пакети, и за някои не особено добри примери в тази кампания. Тази публикация излезе в българско издание Eurochicago.com преди два дни.
https://www.eurochicago.com/2015/10/hashtag-kak-da-spetchelim/
Ще си позволя да подкрепя казаното в нея с още два примера:
Както се разбира от публикация във в. „Сега“ от 14 октомври т.г. – http://www.segabg.com/article.php?id=773603, за едно доскоро слабо известно издание, Хаштаг-БГ, на заседание на ЦИК е било оповестено, че още три инициативни комитета са готови да му платят близо 100 хил. лв., след като преди това други няколко партии и инициативни комитета, и с позиция „да“, и позиция „не“ за референдума, избраха него за медийните си пакети. „С новите заявки сумата, която ще се насочи към „Хаштаг“, вече набъбва на 267 000 лв.“ – пише в. „Сега“.
На този фон вчера, 15 октомври, българският президент г-н Росен Плевнелиев каза, цитирам: „За мен е разочароващо, че към днешна дата не се вижда необходимата или очакваната от гражданите активност на политическите партии от гледна точка на кампанията за референдума“. „Имаме 25 политически партии, които са регистрирани като застъпници на референдума с позиция „Да“. Имаме също немалко партии, които са регистрирани за референдума с позиция „Против“. Нито един от тях не е активен” – коментира още г-н Плевнелиев.
Уважаеми Дами и Господа,
Моля да направите необходимото, според законовите си правомощия и компетенции, за прецизирането на законодателните текстове, регламентиращи отпускането на медийни пакети за партии, коалиции и инициативни комитети за национални референдуми. Както и относно самото регистриране на партии и инициативни комитети в ЦИК за тези референдуми. За да не бъдат харчени парите на българските данъкоплатци по начин, който макар и законен, е странен и неморален. Както и за това да не бъдат българските граждани извън страната и българските медии извън страната оставяни някак в периферията на касаещи ги пряко, както е в случая, информационни кампании.
Моля също така Централната избирателна комисия да излезе с официално съобщение, съдържащо всички известни досега данни за кои точно медии и в какъв размер партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани в ЦИК за този референдум, са решили да насочат отпусканите за тях медийни пакети. Защото българските данъкоплатци, доста от които изобщо не са богати, но финансират държавата със своите преки и косвени данъци, заслужават да знаят къде, как и за какво отиват техните пари.
С най-добри пожелания и в очакване на реакции и действия от Ваша страна,
Мариана Христова
редактор на Eurochicago.com
Интересна фотоилюстрация по темата горе:
Дали ЦИК и връзките на служителите в тази, според много хора ненужна комисия, не са тема табу в медийте?