Световна карта на дълга. Паричната система, основана върху създаване на дългове на някои места по света, е направо плашеща – това пише в коментар на своята фейсбук страница „ЧИСТИ ПАРИ. Международно движение за парична реформа“. ЧИСТИ ПАРИ е научноизследователска и образователна инициатива с нестопанска цел на Българското сдружение за директна демокрация.
На инфографиката, илюстрираща коментара, всяка страна е представена в мащаб въз основа на своя дълг към БВП. Страните, които са по-малки по размер, но които имат голям дългов товар, се открояват повече. Световната карта на дълга е коментирана по следния начин:
При използването на дълга към БВП като критерий за мащабиране, Япония се превърна в най-голямата страна на нашата нова карта. Япония притежава 19.99% от целия глобален дълг, въпреки своите само около 6% от икономическото производство в света. Съотношението дълг към БВП на страната е 230%.
Гърция и Италия, две средни по размер европейски страни, ще бъдат по-големи, отколкото Северна Америка като цяло. От друга страна, Съединените щати притежават екстремна сума от самия дълг, равна на изумителните 29,05% от световния дълг. Той просто е маскиран повече, заради значителния БВП на страната. Ние също така погледнахме на Съединените щати по друг начин в миналото – и по съотношението на дълга спрямо приходите САЩ има втората по големина дългова тежест в света.
На противоположната страна има големи държави, които имат значително по-малко дългове – те почти изчезват от картата напълно. Австралия, гигантска земна площ, се смалява до малък остров с товара си от 29% дълг към БВП. Нигерия се свива до малко петънце на карта със съотношение 11%, а Русия с огромната си територия, но само с 18% дълг към БВП, почти не се забелязва.
Видно е, че светът като цяло, но особено някои държави, сред които и България по други причини, се нуждаят от нова Суверенна парична система, която запазва икономиките, но не генерира такова огромно дългово бреме, носено от обикновените граждани. Система, в която парите не се създават от частните банки при отпускането на заеми и кредити. Система, в която депозитите в банките са разделени на разплащателни и инвестиционни сметки, а самите банки нямат право да спекулират с онези средства, които собственикът изрично не е посочил, че е готов да рискува.
.