„20 години Булгарикум и 35 години научно сътрудничество между СУ „Св. Климент Охридски” и Саарландския университет” бе темата на международна конференция, проведена на 10 и 11 октомври в българската Алма Матер. Да участват в конференцията бяха поканени и ръководителките на българските училища в Саарбрюкен и в Кьолн.
Какво представляват българските школа в чужбина и дали те са ненужен лукс или необходимост, как българската държава помага в работата им и какви са очакванията зад граница, бяха само част от темите, застъпени в доклада на ръководителката на училище „Васил Левски” от Саарланд Евелина Аврамова.
След кратък обзор на постигнатото от създадената преди осем години Асоциация на българските училища в чужбина, г-жа Аврамова сподели разочарованието на колегите от липсата на напредък в приетия наскоро Закон за училищното и предучилищното образование, по отношение на българските училища в чужбина. Кое налага по-скорошно институционализиране на дистанционната форма на обучение и каква би била общонационалната полза от по-динамични промени, касаещи училищата зад граница, бе другата предложeна за обсъждане тема.
В доклада на ръководителката на българско училище „Аз, Буки, Веди” от Кьолн Вероника Кампф бе споделен опит с деца – билингви при изучаване на български език. За трудностите, породени от липсата на учебници, адекватно изработени и съобразени със спецификата на учениците в българските училища зад граница, разказаха и двете преподавателки. Те призоваха университетските преподаватели, участвали в написването на т.нар.”преработени издания за деца изучаващи български в чужбина” да се запознаят по-обстойно със спецификата на тези, за които са предназначени. Децата, изучаващи български в чужбина, не са еднородна маса и преподаването по сега съществуващите учебници не е ефективно.
В преобладаващата си част международната научна конференция бе съпътствана от доклади, плод на съвместни наблюдения между научните среди на двата университета. За различията между образователните системи на България и Германия, и пораждащите се от това трудности говори проф. Боян Вълчев, а своето виждане за ролята на писмото в историята на българската култура, сподели проф. Роланд Марти – ръководител на катедра „Славистика” в Саарландския университет.
Особен интерес предизвикаха докладите на проф. Юлиана Стоянова за особеностите на пола и рода, и начините му на преподаване в българския и немския езици. В конференцията участваха още преподавателите и научни работници от университета в Саарланд – Бистра Андреева, Мартин Клю и Петя Мол. Със свои разработки се представиха и някои от досегашните лектори, гостували в Саарландския университет – Калин Михайлов, доц. Андрей Бояджиев, Петко Петков и Данка Апостолова.
Научните доклади и разработки, представени на юбилейната среща, да бъдат отпечатани в специално посветено на събитието издание, бе решено в края на международния форум.
Евелина Аврамова