Ехо от Четвъртия международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология, 28-31 октомври 2015 г., Букурещ
.
Д-р Георги Чалдъков
Преди три години – от 25 до 27 октомври 2012 г. – в Културния център „Морско казино“ в Бургас се проведе (може би) най-значимото научно събитие на годината в България – Трети международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология, организиран от Българското дружество по клетъчна биология, с финансовото сътрудничество на Община Бургас и Международната федерация по клетъчна биология. И лично с подкрепата на кмета на Община Бургас Димитър Николов – той показа забележителна добронаучност, за разлика от министрите на образованието, науката и здравето, Комисията по здравеопазване в Народното събрание, министър-председателя и фармацевтичните фирми, работещи в България…
Преди векове Диоген (412 – 323 пр. Хр.) е казал: „Аз съм гражданин на света”. От 80-те години на миналия век Homo obesus (затлъстялият човек) повтаря тези думи на древния гръцки философ. Един от рутинните показатели за затлъстяване е индекс на телесната маса (body mass index, BMI) – стойността на теглото в килограми, разделено на височината в метри на квадрат (kg/m2) – когато резултатът е над 30, човек е затлъстял.
Таблица 1. Тегло на човек и стойности на BMI
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Тегло BMI (kg/m2)
_________________________________________
Поднормено 16 – 18
Нормално 18 – 25
Наднормено 25 – 30
Средно затлъстяване 30 – 35
Тежко затлъстяване 35 – 40
Много тежко затлъстяване над 40
__________________________________________
Четвъртият международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология се проведе от 28 до 31 октомври 2015 г. в аудиториите на Румънската академия на науките (Academia Romana) в Букурещ. Симпозиумът бе организиран от Academia Romana и Румънската медицинска асоциация, в сътрудничество с Българското дружество по клетъчна биология и румънския Институт по клетъчна биология и патология „Николае Симионеску“. Председател на Симпозиума бе проф. Константин Йонеску-Тирговище – председател на Румънската медицинска асоциация и директор на Националния институт по диабет, хранене и метаболитни болести, носещ името на Николае Паулеску – първият учен в света, който през 1921 г. открива, че панкреасът произвежда хормон, контролиращ кръвната захар, по-късно наречен инсулин. Симпозиумът в Букурещ беше научно събитие на световно равнище – интелектуално и социално.
Учени с много висок BMI (brain mass index – индекс на мозъчното тегло) от Румъния, Италия, Израел, Мексико, Полша, Канада, Холандия, Сърбия, Германия, Индия и България представиха 28 state-of-the-science (SOS) лекции – моля, обърнете внимание на SOS в заглавието на настоящето „ехо“ от Букурещ. Те показаха „състоянието-на-науката“ за клетъчните и молекулни механизми и за лечението на сърдечно-метаболитните и други болести, свързани с нарушения на функциите на адипозната (мастна) тъкан. Представени бяха още 35 лекции и 142 постера. Постерът на д-р Силвия Ганчева от Медицински университет – Варна, с научен ръководител проф. Мария Желязкова, бе удостоен с първа награда.
През последните 20 години адипобиологията е една от най-интензивно развиващите се биомедицински науки. Установи се, че мастната тъкан е най-продуктивната ендокринна жлеза (жлеза с вътрешна секреция) на човешкия организъм; клетките на тази тъкан произвеждат повече от 200 хормона – протеини, обобщено наричани адипокини. Те са мултифункционални молекули – освен контрола върху телесното тегло, влияят и на други биологични процеси – възпаление, имунитет, репродукция, памет… Съответно, учените проучват болестите, свързани с мастната тъкан – сърдечно-метаболитни болести (атеросклероза, хипертония, диабет тип 2, метаболитен синдром) и техните усложнения – сърдечни инфаркти и мозъчни инсулти. По данни на Световната здравна организация, около 19 милиона човека по света умират годишно от тези болести. В света има над 1 милиард хора с наднормено тегло, около 500 милиона от които са затлъстели. В Европа живеят около 700 милиона човека, от тях около 150 милиона са затлъстели и 500 милиона са с наднормено тегло. Особено тревожно е, че епидемията засяга и децата. Свързани със затлъстяването са и чернодробни, ракови и други болести, например поликистозни яйчници и болест на Алцхаймер.
От представените лекции се разбра, че само BMI не е достатъчен показател за затлъстяването. Изследванията за разпределението на мастната тъкан в човешкото тяло (адипотопография, fat map) показат, че около 45 процента от жените и 60 процента от мъжете са СОЗО (слаб отвън, затлъстял отвътре) – стойностите на BMI са нормални (20–25), нормална е и обиколката на талията (жени – под 80 см, мъже – под 94 см), но СОЗО имат натрупване на мастна тъкан около вътрешните органи. СОЗО е скрит Homo obesus, троянски кон в тялото на човека, включително на елегантните жени – някои манекенки са също СОЗО, защото спазват нискокалорични диети, но не спортуват.
Таблица 2. Локализация на мастната тъкан на човек: варианти+
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
СОЗО** слаб отвън, затлъстял отвътре
СОСО***** слаб отвън, слаб отвътре
ЗОЗО* затлъстял отвън, затлъстял отвътре
ЗОСО*** затлъстял отвън, слаб отвътре
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
+ Броят на звездичките означава качество на здравето. Следователно, бъдете СОСО! Повече за тези „герои“ пише в есето „Джими Бел и Малкият принц“ – в книгата „Любомъдри читателю“, издателство „Морски свят“, Варна, 2013, стр. 134-136.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Необразованите и социално слабите жителите на САЩ са най-големите дебеланковци в света – средният BMI на американците е около 28. Затова сенатори и журналисти в САЩ все по-често обсъждат: “These are fat times in politics”, “The politics of fat”, “Fat tax”, „How obesity threatens America’s future?”, “Is Al Gore too fat?” И сега, през ноември, призивът на Американската диабетна асоциация е: „Eat well, America!“ – „Храни се добре, Америка!“.
А в България председателят на БАН, президентът и една бивша министър-председателка се занимават с църковни мисии. Не съм чул председател на БАН и някой политик да е запитал: „Как затлъстяването влияе на бъдещето на България?” и „Толкова дебел ли е Бойко Борисов?”.
В България има адипобиология и адипофармакология, но няма адипополитика и адипоикономика. Има дебели политици, които не обръщат внимание на Homo obesus Bulgaricus и на децата със затлъстяване, диабет и хипертония. Нито на учените, работещи в сърдечно-метаболитната адипобиология. И всичко това, в лицето на една повече от тревожната статистика: при население 7 милиона и половина, около 75 хиляди българи умират годишно от тези болести.
Надяваме се, че SOS за Homo obesus ще се чуе и от българските политици, и те ще сътрудничат финансово и организационно с учените. Защото „В живото е истината“.
Петият международен симпозиум по адипобиология и адипофармакология ще се проведе през 2018 г. в град Мексико – ще бъде организиран от Националния автономен университет в Мексико, в сътрудничество с Българското дружество по клетъчна биология. Председател на което е един бургазлия*.
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Авторът на този текст, д-р Георги Чалкъдов, е от Бургас. Той работи в Медицинския университет във Варна (George N. Chaldakov, MD, PhD Laboratory of Cell Biology Department of Anatomy and Histology Medical University BG-9002 Varna, Bulgaria)
.