„Родена във въздуха“ е авторски документален проект, посветен на непопулярната и до днес тема за репресиите и последователната асимилацията на коренното българско население, живеещо в Северна Гърция. Те нямат право да носят български имена, да говорят своя роден език, да пеят на български песните си. Живеят в страх да разкриват идентичността си. „Възродителният процес”, провеждан от Атина през целия ХХ век до днес, остава невидим за официалната политика на България.
Филмът е частна инициатива, изразяваща гражданската позиция на журналистите Максим Караджов и Цветан Томчев, които от години следят проявите на дискриминация на етническа основа в Гърция.
Основен герой на филма „Родена във въздуха” е народната певица Любка Рондова, родом от с. Шестево, Костурско. През Гражданската война в Гърция (1946-1949 г.), 10-годишната Любка е прогонена в чужбина без родителите си, заедно с 28 хиляди деца, повечето българчета. След близо 60 години тя, заедно с авторите на филма, се завръща в родната си къща. Очаква я кошмарната реалност на обезлюдените български села в Костурско и страхът у малцината й връстници, останали там с погърчени имена.
Филмът е заснет с дарения от родолюбиви българи и разпространението му цели набирането на средства за заснемане на нова продукция за дискриминацията на сънародниците ни.
Гости на премиерата, която ще бъде на 1 декември от 19 ч. местно време в Дома на киното в София, ще бъдат народният певец Илия Луков, журналистката Силвия Трендафилова и историкът Спас Ташев.
Филмът е с дължина 35 мин. Преди прожекцията ще има въвеждащи думи от авторите и гостите, а след това се предвижда дискусия.
.
Цветан Томчев
Явно си зависи от хората.Имаме приятелски семейства гърци, а пък бротовчедката на жена ми се ожени за грък след като овдовя и той е много културен човек.Добри и лоши хора има навсякъде, както ги има и в България и навсякъде по света.
До 1944 г. отношенията на гърци и българи бяха взаимно търпими. Някои гърци си смениха имената, тъй като не говореха вече друг език. Отношението към българите в Гърция се промени коренно след окупацията на България от Русия и широките опитите за военно проникване с гражданска война в северна Гърция. Последва за дълги години остра антибългарска пропаганда, която и сега има оставени дълбоки следи. Турците в Гърция имат много по добро положение от българите, въпреки вековете на окупация.
Искам и аз да напиша нещо по отношение на дискриминацията спрямо бьлгарите в ГЬРЦИЯ ! Аз и моята майка,заедно с втория ми баща (който е грьк) живеем от дълги години в ГЬРЦИЯ на остров КОС .Преди една година майка ми се разболя сериозно но тогава не отидохме на лекар ! Преди две седмици моята майка получи инсулт и се наложи да я приемат в болницата.Първото нещо ,което завеждащата отделение още от вратата ме попита беше дали имаме пари !Ако нямате каза тя „още утре си заминавате“ и това при положение че майка ми не може да върви и да говори и е в много тежко състояние ! Второто нещо което ме попитаха беше откъде сме .След като казах „от БЬЛГАРИЯ“ възклицанието на завеждащата беше “ а браво само това ни липсваше и защо трябваше да я доведеш тук,какво толкова и има“ при което останах изумен и не знаех какво да отговоря !Много моля ако някой иска да си каже мнението по този въпрос,защото от тези неща ми е много болно !
Факт е, че гърците страшно ни мразят…… До такава степен, че дори отсъстваме в новините им ! В няколко новинарски блока за Балканите, информират за събития дори в Румъния, но не и от България…….. За петнайсеттина години, само един документален филм ми попадна за България, и там основен събеседник беше …….. Азис………. Браво на авторите за филма!
Браво и благодарности на всички които са работили за това благородно дело!