Еднакви ли са трепетите на тийнейджърите по различните краища на света? Може би не. Защото и ликовете на планетарната география са много различни. В някои страни култ за подрастващите е личното развитие и утвърждаване в обществото. Интелектът, политическата себеизява, паричната обезпеченост, семейното спокойствие… В други пък на първо място е физическото оцеляване сред глад, войни, идеологически и верски различия. „Всекиму своето“ – гласи римският принцип, но колко трудно е понякога да се примирим с подобна философска категоричност…
В това ни убеждава новата книга на Стана Апостолова* – „Облог“. Повествуванието ни отвежда в Сан Франциско, САЩ. Където в скъпо частно училище героините на книгата Беатрис, Патриция и Индраил се подготвят за очаквания „утрешен ден“. С надежда да пристъпят прага му, подготвени за всякакви превратности и изненади. Момичетата, наричани заради тясната си дружба „топ три“, живеят в охолство. Достатъчно ли е то, за да ги предпази от реалните проблеми, които всеки човек неминуемо се сблъсква? Какви са стремежите на младите хора в модерното столетие и как ще ги осъществят? Срамно ли е да си беден сред богати? Кое в ценностната скала е по-значимо: високият материален стандарт или човешката доброта?
Много и вечни са въпросите, вплетени в сюжета на „Облог“ – тийнейдж роман. Те са от онези въпроси, които се повтарят, макар формулирани различно, при всяко следващо поколение. Разбира се, отговорите също са различни. Вместени в краткия миг на нашето съществуване между раждането и смъртта. Сред приятелство, коварство, себеотдаване, измяна. В първите тръпки на интимната омая. На любовта и доверието към ближния, или разочарованието от него. В преоткриването му такъв, какъвто е. И какъвто искаш да бъде… до теб. Докато воюваш за правото си на ярка личност – с откроена индивидуалност и безспорни морални качества. Без значение от цвета на кожата и моралните догми в консервативни семейства.
Книгата на Стана Апостолова ни въвежда в света на подрастващите динамично, с постепенно разширяваща се перспектива на разказа. И с вярно преценена дистанция между възрастни и деца. Вградена ненатрапчиво между очакванията на родителите и мечтите на младите хора. Съзряващи за бъдещето си едва сега: някак неусетно за най-близките, понякога – в искрите на личностен бунт. Или в интерпретация на собственото „аз“. Когато болестта на друга героиня на романа, Сара, се нуждае разбиране и съпричастност за тежкото страдание. И в съзнателната жертва на Натали, загърбила успешна сценична кариера. За да има детето й бъдеще, непомрачено от трусове и тъмната сянка на хора, които го заплашват.
Останалите герои на „Облог“ – Стю, Кент, Джеръми… Мастер, директор Санчес, Линда Скот, Арни и пр. допълват сложния пъзел на контактите между хора с различни възрасти, граждански позиции и нравствен светоглед. Между убеждението, че познават живота и правилните посоки в него – при едните. При другите – вярата, че съществуването в утвърдени норми и канони не е самоцел. Защото мислещата личност ще надгради върху тях, допълвайки с интелекта си потребностите на обществото. Заложената в тематичния подтекст интрига, майсторски подсилена с динамиката на ярки сцени и неочаквани събития, разкрива психологическия модел на новите поколения. Вече осъзнаващи, че съществуват и че са обичани длъжници на своя свят. Всички заедно – да го усъвършенстват за себе си и на свой ред – за бъдещите си деца. И поотделно: според ориста, която трите парки са прошепнали в мига на раждането им.
Споделеното по страниците на книгата е картинно и увлекателно. Тя се чете на един дъх и оставя в съзнанието на читателя усещане за съпричастност. Това усещане се допълва от „американската“ сцена, върху която се развива действието: пластично, осезаемо, убеждаващо в правотата на внушенията си. „Облог“ е творба, предназначена за хора и от други възрасти. От нея лъха свежестта на неподправената магия, наречена „живот“. Така авторката дарява и нас, читателите, с усещането, че все още ни има за света…
ПОСЛЕПИС
Едва ли е нужно да се цитират думите на Пенчо Славейков „Докле е младост, ах, докле е младост!“. Или да се мъдрува какво остава след безнадеждно остарялата, тленна плът. Хвърлени в печката снимки с усмихнати лица, забравени и изтрити от паметта. Надупчено трамвайно билетче, запазено неясно защо. И нафталинени дрипи, украсяващи след вярната си служба близкия контейнер за боклук. Тогава какво да правят новите люде, щом смъртта обезсмисля всяко човешко начинание? Уж?
Да дишат, да дишат и пак да дишат с пълни гърди тревожно-сладките, мамещи, зовящи аромати на живота. Нека им се подчинят с радостно, мъдро непокорство и поемат по пътища, върху които още никой не е стъпвал. Мисля, че това е посланието и на Стана Апостолова в романа й „Облог“. Ако е така, без колебание се подчинявам на томителния му зов. Макар че признавам с ръка на сърцето: май късно го прочетох. Впрочем, не! За глътка живот никога не е късно…
Георги Н. Николов
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
*Стана Апостолова е родена през 1951 г. в Ямбол. Живее в Бургас. Завършила е електроника в Техническия университет в София и педагогика в СУ „Св. Климент Охридски“. По-късно придобива следдипломни квалификации – по икономика и по информатика и информационни технологии. Работила е като проектант и учител по електроника. Автор е на книгите ”Случай Пеперудата” – криминален роман, 2002 г.; “Усещане за вечност” – поезия, 2003 г.; ”Мъри, Люсиен и Берта” – детска повест, 2011 г.; “Приказки за планета Лелевия” – приказки за деца, 2012 г. ; “Случай Червена пандела” – криминален роман, 2013 г.; “Княжевна Лада” – исторически роман, 2013 г.; ”Всичко и нищо” – поезия, 2013 г. ; ”Приятелка на своя убиец” – роман, 2014 г.; Сага за тази част от вселената – книга 1 “Ръка на справедливостта” – фентъзи роман; книга 2 “Тъмната материя” – фентъзи роман; “Lights ahead on the way” – разкази на английски език, електронно и хартиено издания; “Врява в гората” – стихотворения и поеми за деца (електронно издание); Princess LADA: A historical novel ; Princess LADA [Kindle Edition]; „Смиреност“ – роман, книга 1 от поредицата „Блаженства“. “Случай Пеперудата”, ”Случай Червена пандела” и ”Приятелка на своя убиец” са от поредицата “Третото око”. Псевдоними, които авторката използва, са Мария Байчева и Мери Апос.