Първа прожекция пред публика на един уникален филм
.
На 22 януари 2016 г., по инициатива на Българското училище към Посолството ни в Лондон и благодарение на директора на Българския културен институт в Лондон г-жа Светла Дионисиева, в културния институт за първи път пред публика бе показан филмът на режисьора Жезко Давидов „БОТЕВ – В СЯНКАТА НА ПАМЕТНИКА“.
Сценарий: Марин Дамянов
Режисьор: Жезко Давидов
Оператор: Емил Топузов
Продукция: Георги Николов – „Маджик шоп“
С подкрепата на: Националния филмов център
Филмът пресъздава последните дни от живота на Българския Месия. Важните въпроси „Кой, как и защо уби Ботев?“ – теориите за неговия край – от случаен турски куршум, самоубийство от отчаяние и безизходица, или убит от четниците след крамола. Възстановка и криминологически анализ на местопрестъплението.
С изключителна мярка и талантливо умение, проблемът около убийството на Христо Ботев, този болезнен проблем, до който малцина се осмеляват да се докоснат дори мисловно, камо ли творчески, е разгледан цялостно в този документален филм, за който сме убедени, че тепърва ще се говори.
Прожекцията в Лондон премина в препълнен салон. Близо час в залата бе такава тишина, че дори дъх не се долавяше. Дикторът водеше разказа хипнотично. В интервютата участниците-специалисти защищаваха своя възглед на базата на дългогодишни проучвания и оставяха преценката на публиката. Възстановките, лишени от всякаква бутафорност, внушаваха автентичност. Актьорите – толкова достоверно млади и визуално идентични, не играеха – присъстваха… живи и мъртви. Музиката… част от наратива, доразказваща. Нищо не натежа като реализация… само истината, погледната право в очите.
След края на филма дискусията на зрителите с Жезко Давидов продължи до късно. Филмът поставя много и тежки въпроси за размисъл. Учениците от 7-ми и 8-ми клас в Българското училище към Посолството ни в Лондон присъстваха в залата и имаха възможност да зададат своите въпроси, да споделят вълнението си. Възрастните зрители в салона разкриха и свои спомени, свързани с времето, в което за повечето неща се е говорело само в тесен кръг, с близки приятели или колеги, а официалните институции не са дръзвали десетилетия да се докоснат до по-тъмните страни на тази гибел – Ботевата.
Филмът е повече от урок по история, той е и проява на гражданска доблест, предизвикателство към морала на нашето време.
Убедени сме, че младите трябва да познават нещата, да не живеят с илюзии или ако искат да ги имат – да е въпрос на техен личен избор, а не да бъдат подвеждани.
Затова поканихме на следващия ден, 23.01.2016 г., г-н Давидов да присъства и на прожекция пред гимназистите в Българското училище към Посолството ни в Лондон. Гостуваха ни и по-големите ученици и техните преподаватели от училище „Звънче” в графство Съри. За много от децата (за нас са си все такива, няма значение, че мислят като възрастни) разкритите факти бяха потресни. В учебниците по история пише друго (все още). Когато учим Вазов, отразил тези събития и като съвременник, но завладян от болезнен патриотизъм, дълбоко насъщен в годините, когато сме създавали Нова, следробска България, той казва различни неща, внушава героика. И заради него също десетилетия не сме помисляли, че истината може да е друга.
Но Ботев, геният- революционер, разкрит толкова човешки във филма, остава на своя пиедестал заради всичко, което е: поет, публицист, всеотдайно отдаден на каузата за освобождението на милото му Отечество и един ненадминат жертвен агнец.
Кратък видеозапис от представянето на „Ботев в сянката на паметника“ в Българското училище към Посолството в Лондон и от разговора на режисьора Жезко Давидов с гимназистите.
Благодарим на г-н Жезко Давидов, че даде възможност на българската общност в Лондон да види преди всички филма „Ботев – в сянката на паметника”. Желаем му на добър час в премиерите не само в България, а и по света. Надяваме се филмът да се излъчи многократно по националната телевизия. Препоръчвам и на Министерство на образованието да го разпространи в българските училища. Ще направим всичко възможно той да се види и от хилядите ученици в българските училища зад граница.
Филмът е навременен, слава – Богу създаден…за нас, но и най-вече за идващите след нас. Той не трябва да остане невидян! В никакъв случай. И съм убедена, че разговорите около него тепърва предстоят – дълги, разпалени, спорни, одобрителни, противоречиви, с една дума – НУЖНИ.
Снежина Мечева,
директор на Българското училище към Посолството в Лондон
говорител на Асоциацията на българските училище в чужбина
къде мога да гледам този филм? 🙂