В началото на 2015 г. Регионален исторически музей – Велико Търново започна научно-изследователски проект „Българи във „Форд”. Целта на изследването е да бъдат издирени българи, емигранти в САЩ, които са работили в автомобилните заводи „Форд”. Събирането и систематизирането на информацията се извършва и обобщава от Емил Врежаков – уредник в отдел „Нова история в РИМ” – Велико Търново. „Българи във „Форд” е опит да се изследва темата за българската емиграция в САЩ и да се проучи с какво са се занимавали българите от различни емигрантски вълни и поколения.
В самото начало на научното изследване директорът на РИМ – Велико Търново д-р Иван Църов оповести, че има данни, че в създаденият през 1903 г. от Хенри Форд завод за автомобили са работили българи още в първите десетилетия на ХХ век. По време на Голямата депресия, наши сънародници също са вадили хляба си в тази промишленост. Любопитно е да се проследи и връзката с „Форд” на тези българи, установили се в САЩ през последните 20 години.
За реализирането на своята идея музейните специалисти разчитат на наследници и близки на българи, работили в автомобилна компания „Форд”, които предоставят информация, снимки и материали. Паралелно с това българската „следа” се проучва и в архивите на “Ford Motors Company”.
Издирването на „Българи във „Форд” първоначално е планирано като историческо изследване на регионално ниво в област Велико Търново, което да проучи и събере сведения за българи, избрали да заживеят и работят в Северна Америка. Скоро след това, в музея в Старопрестолно Търново са получени писма и от други краища на България. Това определя в хода на работа проучването да обхване цялата страна.
През януари 2016 г. научноизследователската работа навлиза в своята втора поредна година, като е предвидено дейностите по проучването да продължат поне три години. През изминалата 2015 г. в Регионален исторически музей – Велико Търново е събрано значително количество снимков и документален материал, придружен с интересни разкази и любопитни подробности за живота и дейността на българите, работили в автомобилните заводи „Форд” в Детройт.
Проучвателската работа е изключително интересна, тъй като открива много нови и слабо известни в България факти, свързани с живота на българите в Северна Америка. Разкриват се подробности за дейността и възможностите, които са получавали те, като служители във „Форд”. В наши дни, когато уверено може да се твърди, че няколко милиона българи живеят извън границите на Родината, проектът придобива освен конкретно историческа насоченост, така и социална стойност. Чрез разкриването на някои особени детайли, хората могат да бъдат запознати с „основите” на българската емиграция в САЩ, поставени още на прелома между XIX и ХХ век.
Съществен принос за успеха на проучването през първата година има областният вестник „Янтра ДНЕС”. Особено значими са направените дарения от близки на българи, работили във „Форд”, чиито житейски истории бяха издирени през изминалата година. Предметите и документите, постъпили на съхранение във фондовете на Регионален исторически музей – Велико Търново, са ценен източник на информация. Сред тях са редица снимки (на членовете на Българското младежко дружество в САЩ през 1919 г., на работник със самият Хенри Форд по време на обучение в завода и др.), разплащателни записки на работниците, автентично работно облекло от „Ford Motors Company”, личен бележник, писма от кореспонденцията на българите в САЩ с техните близки в България, чек, автентичен аудио запис на Милчо Семов, разказващ за преживените от него емоции в компанията, повиквателно от американската армия и др. През месец ноември 2015 г. те са изложени в експозиция, по време на традиционната ежегодна изложба, провеждана от РИМ – Велико Търново по случай Деня на народните будители, под надслов „Заедно да съхраним историческата памет!”.
През 2016 г. предстои да бъдат направени нови, по-задълбочени проучвания. Основните цели, които стоят пред провеждането на историческото изследване, са по-детайлно проучване на архивни материали и поддържане на тесни връзки с българските общности в Америка.
Регионален исторически музей – Велико Търново ще бъде благодарен на всички, които предоставят информация в подкрепа на научноизследователската работа. Информация може да бъде подадена чрез електронната поща на музея [email protected], на електронната поща на Емил Врежаков [email protected] или на адрес: Регионален исторически музей – Велико Търново 5000, ул. „Никола Пиколо” № 6.
Емил Врежаков,
Уредник в отдел „Нова история”
Регионален исторически музей – Велико Търново
Снимки: Dnesbg.com