„Времето е в нас и ние сме във времето.”
В. Левски
Времето, времето… Отброявам минутите и пришпорвам колата по южната магистрала към Глен Елън, там, където бе съсредоточено събитието, посветено на подвига на Васил Левски. В слънчевия 20 февруари, в сградата на Grace Lutheran Church, Милена Николова, Ралица Аврамова и Красимира Вълчева от училище „Слънчогледи“ – домакините на тазгодишната Олимпиада – ни очакваха.
Просторната църква с красиви стъклописи, специално наета за случая, беше събирателната точка на девет български училища, идващи от четирите посоки на Чикаго. Настана оживление, коридорите и залите се изпълниха с деца, учители и родители. Развяха се знамена, притичваха деца в народни носии, млади опълченци нагласяха калпаците си.
„Аз съм Българче” отекна звънкото гласче на 4-годишния Джорж Грозев от училище „Слънчогледи“. Но не само той, над осемдесет деца, участници в Олимпиадата в този ден, ясно и категорично заявиха, че са българчета, че „тачат и милеят всичко българско и родно” и най-вече своя кумир – Апостола на свободата Васил Левски. Те се надпреварваха във викторината „Какво знаем за живота за Левски?”. Препълнената зала не жалеше аплодисментите си след всяко тяхно изпълнение.
Колко е хубаво, че ги има тези български училища, за да звучи „Тих бял Дунав” в изпълнение на децата от училище „Света София”, да слушаме развълнувани „Обесването на Левски” на Анна и Самуил Логсдон от БУЦ „Знание” и рецитал на ученици от „Свети Иван Рилски Чудотворец”, да гледаме как умело отмерват ритъма малките крачета от Малко българско училище в танц с менчета. Радвахме се на елегантните възрожденски носии, представени от училище „Нов Живот”, вълнувахме се от прекрасния глас и изпълнение на Йоанна Смилкова от „Патиланско царство“ „Кой уши байряка?”.
Несъмнено на финала бе запомнящото се изпълнение, с внушителната група от училище „Джон Атанасов”, които представиха театралната постановка „Залавянето на Апостола”, съвместно дело на учители и ученици, поднесена емоционално и артистично, с необходимия реквизит и облекло. Стоян Дечев в ролята на Левски вгради не само своята любов към героя, но и истинското си призвание към българската история, на която учи децата в училище. Още един историк в тази зала, Ралица Аврамова, домакин и водещ на събитието, доказа своята любов към историята с подготовката на викторината, пъзелите за Левски с негови цитати.
Милена Николова, директорката на „Слънчогледи”, беше осигурила всичко необходимо за истинска, съвременна презентация – техника и видео, озвучаване, а не липсваха и професионалисти като Стефан и особено Николай, които бяха неотстъпно на пулта.
С всяка година Олимпиадата за Левски става все по-интересна и предизвикателна за децата от българските училища в Чикаго, учителите търсят все по-нови форми на презентация, което е още един положителен стимул за изучаване и поддържане на българския език в чужбина. В това са убедени многото поддръжници на тази идея и благодарение на тяхната подкрепа Българо-американският център за културно наследство може да организира едно от най-масовите колективни прояви на българските училища.
Благодарение на подкрепата на Генералното консулство на Р. България в Чикаго, на участието на Държавната агенция на българите в чужбина и Националния музей на Васил Левски в Карлово, ние можахме да раздадем книги и сувенири на училищата, а грамотите, които получиха участниците, връчени лично от генералния консул Симеон Стоилов, се осигуряват всяка година от нашия главен спонсор – Валентин Георгиев чрез Pulaski Bank, където той е вицепрезидент.
Дарители с родолюбив дух много. Като Ангел Сапунджиев и неговите колеги от Primerica, Златан и Полина Буюклиеви от сертифицирана счетоводна къща, Митко Чалъков. Дарители са и онези, които работиха неуморно за успешно протичане на поредната Олимпиада за Левски. Благодарим на Ива Коева, която бе неотлъчно там, където имаше нужда от две сръчни ръце, на Добри и Стефан и на целия борд на директори от Българо-американски център за културно наследство. Подкрепиха ни активно и нашите медийни партньори – вестник „България Сега”, електронния сайт Еврочикаго и вестник „България”.
Благодарим Ви, учители и директори – Хриска Перфанова, Боянка Иванова, Живка Петрова, Жана Карталян, Лили Паслиева, Даниела Михайлова, Милена Николова, Росица Дамянова – за прекрасното представяне на Вашите ученици. Благодарим и на Вас, скъпи родители, Вие сте главната движеща сила, децата Ви да не забравят майчиния си език.
Кина Бъговска