Протестът в Скопие, организиран от организацията „Протестираме“ срещу решението на президента Георге Иванов за спиране на всички съдебни преследвания срещу политици, ескалира до разбиване на Националния офис на Иванов, чупене на прозорци на сградата на Министерството на правосъдието, увреждане на автомобили и ожесточени сблъсъци с полицията. Ранени са журналист и фоторепортер, пише скопският вестник „Вест”, цитиран от Агенция Фокус.
Въпросната амнистия на президента Иванов, предизвикала протестите, е по скандала с масово подслушване от властите в страната. Протестите избухнаха, след като вчера президентът Георге Иванов помилва 56 политически фигури – от управляващите и от опозицията, замесени в скандала. Миналата година в Македония бяха разкрити записи от подслушвания, които според опозицията уличават бившия премиер Никола Груевски в нелегално следене на 20 хиляди души, включително на министри от кабинета.
Протестът в Скопие е ескалирал след неуспешен опит на част от хилядите демонстранти да пробият полицейския кордон и да достигнат до македонския парламент. След това те са се върнали при офиса на президента Иванов, където са успели да проникнат. После голяма част от тях са тръгнали към централата на ВМРО-ДПМНЕ, но и там са се натъкнали на полицейска охрана, с която са се сблъскали.
След неуспешния опит да стигнат до централата на управляващата партия в Р. Македония, протестиращите са започнали да чупят прозорците на Министерството на правосъдието, повредили са и няколко автомобила. Част от тях са извадили мебели от офиса на Иванов и са ги запалили.
Тогава се е намесила специалната полиция. Последвали са ожесточени сблъсъци с демонстрантите и сцени на насилие. Ранен е бил един журналист. Полицията е задържала някои протестиращи.
Във връзка с напрегната политическа ситуация в Р. Македония, днес българският външен министър Даниел Митов направи изявление, разпространено от пресцентъра на МВнР, в което се казва:
„Призовавам всички политически лидери в Република Македония незабавно да възобновят политическия диалог и да потърсят общи решения на създалата се политическа криза, като на първо място се заемат със запазването на обществения ред и вътрешната стабилност. Апелирам към въздържане от каквато и да е форма на насилие.
Необходимо е възможно най-бързо страната да се върне към изпълнението на договореностите от Пържино в тяхната цялост. Само по този начин Република Македония би могла да съхрани политическата си стабилност, правовия ред и интегритета на институциите, без които няма как да бъдат проведени честни и демократични избори.
Призовавам политиците в Република Македония да се заемат с дневния ред на реформите, да укрепят демократичните институции в интерес на всички граждани и да върнат Република Македония на пътя на европейската интеграция.“
.