По време на Втория форум на българските училища в Западното полукълбо (вж. тук) се проведе среща на вицепрезидента Маргарита Попова с представители на български общности в САЩ и Канада. На срещата присъстваха и евродепутатът Ангел Джамбазки, Румен Йончев, председател на парламентарната комисия по политиките за българите в чужбина към НС, Димитър Владимиров, заместник-председател на ДАБЧ. Срещата се модерираше от Генералния консул в Чикаго Симеон Стоилов.
Участниците в срещата зададоха различни въпроси на вицепрезидента и на присъстващите на срещата други официални лица. Стана дума и за горещия въпрос с ограничаването на изборните права на българските граждани зад граница, за несъздадения отново МИР „Чужбина“, за институционалното представителство на диаспората – на национално ниво и по места, към дипломатическите и консулските представителства, за Закона за българите, живеещи извън Р. България, който се нуждае от осъвременяване и за неприетия 15 години правилник за неговото прилагане.
Стана въпрос и за това дали г-жа вицепрезидентът смята, че трябва да бъде наложено вето на последните изменения в Изборния кодекс, каквото право има президентът. Поставените въпроси бяха коментирани от всички присъстващи на срещата представители на български институции. Стана дума и за нуждата от истинска, цялостна и последователна политика към българите зад граница, каквото де факто не е имало през последните 25 години.
Стана дума и за това дали ще има в обозримо бъдеще директен самолетен полет България – САЩ, за реинтеграцията на българските емигранти в България, за мобилната връзка с Родината, включително и като бизнес инициативи, за политическата обстановка в страната, за консулските услуги, за визовите ограничения, за финансово подпомагане на български музеи и сдружения зад граница и др. На срещата присъстваха и емигранти, заминали преди десетилетия от страната. В атмосферата на срещата проличаха искрената любов и загриженост на живеещи далеч от родината сънародници за съхраняването на българския език, суверенитет и национална идентичност.
Можете да чуете целия запис от срещата, разделен в две части по 45 минути.
Част 1.
Част 2.
.