140 ГОДИНИ ОТ АПРИЛСКОТО ВЪСТАНИЕ
С обединените усилия на Първо българско училище „Св. Иван Рилски“ и Първа българска гимназия „Йордан Йовков“ в Мадрид, на 24 април проведохме открит урок на тема: „140 години от Априлското въстание“.
От изнесените исторически данни от г-жа Пенка Цветанова, преподавател по история и литература, запомнихме, че въстанието е подготвено в разстояние на едва 1-2 месеца, че според изработения от Гюргевския революционен комитет план българските земи са разделени на 5 революционни окръга: Търновски – с център Горна Оряховица, Сливенски, Врачански, Пловдивски и Софийски – на практика само планиран.
Научихме също, че на Калъчевия мост в Копривщица е даден първият изстрел на Априлското въстание, че единствено в IV окръг под ръководството на Георги Бенковски била създадена постоянно действаща въстаническа милиция, контролираща подготовката за въстание. Как Каблешков изпратил в Панагюрище знаменитото „Кърваво писмо“ и че писмото е пренесено от 19-годишния Георги Салчев, който изминал петчасовия път от Копривщица до Панагюрище само за 2 часа. Точно преди Панагюрище конят на преносителя на кървавото писмо издъхва от натоварването. За четата от 200 души на поп Харитон, защитавали Дряновския манастир. За загиналите около 30 000 души и как руският консул в Одрин Алексей Церетелев смята, че по време на въстанието са разрушени около 200 села с общо население повече от 75 000 души, част от които са избити, а други са прогонени.
Ученици от пети и шести клас ни изпяха възрожденски песни и получиха много аплодисменти.
Втората част от урока бе под надслов “Без образование няма свобода и без свобода няма образование” (думи на Любен Каравелов) – един различен ракурс, от който да се погледне Априлската епопея. Това стана възможно с помощта на документален филм и изложба за образованието по време на Възраждането, предоставени ни от Националния музей на образованието в гр. Габрово.
Г-жа Юлия Личева, представител на музея, ни поясни че Националният музей на образованието е единственият в България специализиран музей, който съхранява и представя развитието на българското просветно дело от създаването на славянската писменост до наши дни. Създаден е през 1974 г.
Документалният филм ни представи идеите и целите на нашето просветно минало до Освобождението. Какво е било българското училище и по какви учебници са се учили децата по време на Възраждането. Разбрахме също, че много от дейните участници в Априлското въстание са възпитаници на тези училища.
Изложбата, представяща пътя на нашето възрожденско училище от килията през елино-българските училища до откриване на първото новобългарско училище през 1835 г. в гр. Габрово, бе разгледана с голям интерес от учениците, родителите им и гостите.
Изказваме огромна благодарност на директора на Националния музей на образованието в гр. Габрово, г-жа Мая Карагьозова, за предоставените ни и дарени изложба и документални филми.
Линк към сайта на музея: http://www.nmogabrovo.com/
Едно лично допълнение – печатите на всички наши възрожденски училища са с изобразен петел – символ на пробуждането на народа ни.
Петя Цанева,
председател на Асоциация „Балкан“, Мадрид
зам. председател на АБУЧ