Коментар на Григор Лилов за новината, дошла от българското Министерство на финансите, че имало 2,35 млрд. лева излишък в държавния бюджет.
.
СТАТИСТИКИТЕ КАТО ПАРТИЙНИ ВОЙНИЦИ
*** „аз знам, аз вярвам, че си права, когато съгрешиш дори!“
България е сред трите страни с най-голямо месечно и годишно увеличение (съответно +0.8% и +6.2%), на продажбите над дребно. Това отчете „Евростат“.
Вероятно не знаете, но европейската статистическа служба ползва данните на националните статистики. Тя не събира свои масиви информация.
Т.е. за България „Евростат“ всъщност е онова, което му подскаже Националният статистически институт. Как мажат в Брюксел родните корифеи на данните, мога само да предполагам.
Защото на сайта на родната статистика последните данни за продажбите на дребно са от 2014 г. А сега сме на крачка от лятото на 2016 г.
Т.е. имаме само лъчезарни съобщения за населението чрез медиите, но достоверна статистическа информация няма!
При това в продажбите на дребно според методиката се включват освен стойността на продадените готови стоки и материали за населението, и (цитирам) продажби „и на други институции и ведомства за собствено потребление по цени на реализация (вкл. ДДС и акцизи).
––––––––––––––––––––––
Най-сетне покупките на стоки и услуги на човек от населението (заедно с ведомствата и разни институции според методиката) за тази същата година – 2о14-та, за която последно има данни, са жалките 4850.89 лв. или по 404.24 лв. месечно.
––––––––––––––––––––––
Само ще отбележа, че данните за паричното обръщение у нас (които са косвен показател за стокооборота на дребно) не кореспондират с тези на родната статистика. И въпреки бойките статистически фанфари, реално повишение на доходите няма.
*****
Излишъкът в бюджета към края на месец април е достигнал 2.35 млрд. лв.! Тези нови затръбили победоносно финансови фанфари пък са на МФ. Според техните предварителни данни това е около 2.6% от прогнозния брутен вътрешен продукт за годината.
Министър Горанов се похвали, че подобно превишение на приходите над разходите статистиката не е отчитала никога досега.
И аз не знам никога досега само за два месеца да са взети външни заеми за 2.6 млрд. евро (над 5 млрд. лева). В тази сметка не включвам 535 млн. евро мостови кредит за Българския енергиен холдинг. Виждам и как външният дълг на държавата от 7,8897 млрд. евро на Нова година до края на март е скочил на 9,8611 млрд. евро в края на март. Данните за април още ги няма.
Но имаме бюджет на плюс с 2,35 млрд. лева при взети нови международни заеми за повече от 6.1 млрд. (левова равностойност).
А имаме ли ги? Или и тези данни са шменти-капели, както се изразява премиерът ни?
В БНБ се води така наречената Единна сметка на държавата. Данните сочат, че до същия този 30 април от нея са разходени в повече пари, отколкото са постъпили по сметката.
–––––––––––––––––––––––-
За каква сума тази сметка е излязла на „червено“ до края на април? – За 1 милиард 679 милиона 508 хиляди!
–––––––––––––––––––––––-
Ето ги и данните по месеци – на „плюс“ и на „минус“.
януари………… – 173,9974 млн. лв.
февруари…….. – 879,4200 млн. лв.
март……………. + 343,4019 млн.лв.
април………….. – 969.4919 млн.лв.
Прогнозата за този месец е нов минус – от минус 141 милиона 761 хиляди и 700 лева.
Въобще информацията на ведомствата и правителството у нас се създава и оповестява по тертипа от едно стихотворение на комунистическия поет Христо Радевски, посветено на Партията. Щом премиерът, финансистът на държавата, министрите кажат нещо, то е вярно, дори и да е напълно погрешно.
Въобще стихът „аз знам, аз вярвам, че си права, когато съгрешиш дори!“ продължава да си остава лайтмотив на ежедневието ни дори след четвърт век преход.
Григор Лилов