Два взрива са избухнали на летището в Истанбул. По предварителни данни, десет души са убити и над 60 са ранените. (Няколко часа по-късно броят взривовете бе увеличен на 3, броят на загиналите надмина 36, а на пострадалите – над 130. Няма сведения за загинали българи. Летището вече е отворено за полети.)
Телевизионният канал Си Ен Ен цитира свои източници от полицейските среди, според които двама души са били спрени на едно от местата с детектори за метални предмети. По време на проверката охраната е разбрала, че те са терористи и е открила стрелба, но те са се самовзривили. Турският министър на правосъдието Бекир Боздаг съобщи за най-малко 10 убити в нападенията. Около 40 ранени пък са били откарани в болници. Някои от тях са в тежко състояние, предаде Ройтерс, като се позова на телевизия Хабертюрк.
Свидетели разказват, че на летището са изпратени около 30 линейки. Ранените, сред които и полицейски служители, са транспортирани в държавна болница.
Според официални лица двама атентатори самоубийци са се взривили на летището.
И двете бомби са избухнали извън сградата на летището, каза още правосъдният министър. Единият атентатор се взривил пред терминала за излитащите международни полети, а другият – на мястото за проверка на пътниците.
Източник от турските власти, пожелал анонимност, е разкрил пред в. „Дейли Сабах“, цитиран от „Фокус“, че силите за сигурност са стреляли по заподозрян на входа на международния терминал на летището в Истанбул в опит да го неутрализират.
Междувременно по данни на Sky News Arabia турските сили за сигурност издирват трети потенциален самоубийствен атентатор, въоръжен с автомат „Калашников“, предава TACC и „Фокус“. Предполага се, че той се намира на територията на международното летище „Ататюрк“, което бе разтърсено от две експлозии.
Министър-председателят на Турция Бинали Йълдъръм нареди формирането на кризисно бюро за инцидента. Летище „Ататюрк“ е едно от двете истанбулски летища.
Заради атентатите всички полети на летището са преустановени. Районът на летището е отцепен. /БЛИЦ/
.
При опит да излезе от България в Турция Чатаев е задържан от българските служби. През 2011 г. Пловдивският апелативен съд не допусна екстрадицията на чеченеца в Русия по искане на руските съдебни власти. По отношение на Чатаев има образувано наказателно дело в руската автономна Чеченска република, затова, че в периода от 1999 г. до 18.10.2007 г. на нейна територия и на територията на Австрия умишлено е извършил престъпления – участие във въоръжена групировка и вербуване на лица за извършване на престъпление от терористичен характер и финансиране на тероризма.
Възраженията на Чатаев срещу предаването му, посочени в жалбата са, че има статут на политически бежанец, признат му като такъв от правителството на Австрия, както и че със свое решение Европейския съд за правата на човека не е допуснал екстрадирането на подсъдимия.
Апелативният съд тогава прие, че даденият на Чатаев статут на бежанец според Конвенцията за статута на бежанците от една държава има един вид екстериториално действие по отношение на другите страни от тази Конвенция и е валиден за тях. Конвенцията за статута на бежанците е ратифицирана и от Република България и представлява международна правна норма.
Припомняме ви, че при кървавия атентат на летище „Ататюрк“ загинаха 43 души, от тях 19 са чужденци. Стотици невинни са ранени