Повече от 3.64 милиона души са се подписали вече онлайн под петицията, приканваща британското правителство да свика втори референдум за членството в ЕС, макар че 77 000 подписа бяха заличени заради измами.
„Хората, които мамейки, добавят подписи под тази петиция, трябва да знаят, че пречат на каузата, която претендират, че подкрепят“, заяви в Туитър депутатът Хелън Джоунс, председателка на парламентарната комисия по петициите.
Очаква се комисията да разгледа подписката другата седмица и да реши дали да организира дебат по нея. С каква скорост се събират подписите под петиците можете да видите ТУК. (Подписите вече са над 3,66 милиона – бел.ред.)
Британският парламент е длъжен да разгледа всяка петиция, съдържаща над 100 хиляди подписа, припомня ДПА.
В подписката се казва, че правителството трябва да приложи правилото, че ако гласувалите за или против оставане в ЕС са под 60 процента и при избирателна активност под 75 процента, трябва да има още един референдум. За напускане на ЕС гласуваха 52 на сто, а за оставане – 48 процента от 46.5 милиона избиратели.
Водещи фигури в предизборната кампания за референдума на 23 юни, включително премиерът Дейвид Камерън, който в петък заяви, че подава оставка, казаха, че не може да има втори референдум по този въпрос.
Френската депутатка Марин Льо Пен, която представлява партията Национален фронт, саркастично разкритикува все по-популярната във Великобритания петиция за нов плебисцит. Във Фейсбук Льо Пен помести видео, от което се вижда, че се присъединява към подписката, подписвайки се с името на френския император Наполеон Първи Бонапарт.
Вижда се как тя се регистрира на официалния сайт на правителството и парламента на Великобритания.
Слага „чавка“ пред реда, на който пише: „Аз съм британски гражданин или жител на кралството“ и след това безпрепятствено попълва анкетата, намирайки се във Франция. В графата „Име“ пише „Наполеон Бонапарт“, а в графата „Местоположение“ – Франция.
Като пощенски код дава кода на френския град Карпантрас в департамента Воклюз, откъдето е избрана за депутат. Британската система веднага изпраща на електронната й поща линк за потвърждение и гласът й се приема.
Марин Льо Пен коментира, че това доказва, че нашумялата петиция за „втори Брекзит“ може да бъде подписана от когото и да е и следователно няма стойност. Затова френските медии по-добре да престанат да й правят реклама, казва тя.
Източник: Mediapool
.