Навършват се 21 години от клането в Сребреница – военно престъпление, което бе клафицирано от Трибунала на ООН като геноцид
Трагедията в Сребреница се случва по време на гражданската война в Босна и Херцеговина. През м. юли 1995 г. в околностите на гр. Сребреница, на няколко места, са избити над осем хиляди босненски мюсюлмани – мъже и деца. Ръководител на изтреблението е сръбският генерал Ратко Младич. Това е най-мащабното избиване на хора в Европа след края на Втората световна война.
Преди това, от март 1993 до юли 1995 г. армията на Република Сръбска държи града под обсада. Най-близката територия, контролирана от мюсюлмани, се намира на 100 километра по въздух. Анклавът изпитва постоянен недостиг на хранителни продукти, лекарства и гориво. Няма и течаща вода, понеже босненските сърби са разрушили централния водопровод. Бедственото положение не се променя, когато ООН обявява Сребреница за „зона за сигурност“ и изпраща там военен контингент от няколкостотин души, снабдени с леко оръжие.
Анклавът е превзет през юли 1995 от корпуса „Дрина“. Жителите на Сребреница бягат, разделени на две. Едната част е от 10-15 хиляди мъже, които тръгват през гората в опит да достигнат до зоната, контролирана от босненската армия. Другата част е от около 20-25 000 души. Тя остава изтласкана в северните части на анклава, обкръжена от подпалени къщи и от армията на босненските сърби. Тази втора група е подложена на жесток двудневен терор с избирателни екзекуции, телата от които се трупат безразборно на публични места. Готовността на обкръжените да избягат с цената на всичко достига степени на лудост. Към края на втория ден някои от обръжените се самоубиват.
Преди да почне масовото изтребление, мъжете са разделени от жените, след което жените и най-малките деца са качени на автобуси, които ги отвеждат към „мюсюлмански“ зони. Повечето от депортираните оцеляват, но сред тях има много жени, изгубили завинаги своите деца и съпрузи.
В Сребреница са оставени само мъжете и момчетата на възраст над 13 години. За прикриване на следите, телата на жертвите са били препогребвани после неколкократно. Масовите гробове с тела от Сребреница са десетки. Международният трибунал в Хага предяви обвинения за това престъпление. Съдът прие, че убитите са между 7 и 8 хиляди мъже. Почти 200 от тях са били на възраст между 13 и 24 г.
Според различни проучвания, броят на убитите като цяло по време на войните при разпадането на бивша Югославия възлиза на 100-110 хиляди. 1.8 милиона загубват домовете си. Изследване от 2007 г. показва, че повечето от установените 97 207 документирани жертви (цивилни и войници) са босненци (66%), следвани от сърби (25%), хървати (8%) и малък брой албанци и роми. Босненците страдат и от най-много цивилни жертви (83%), в сравнение със сърбите (10%) и хърватите (5%). Голяма част от жертвите са деца.
.