Сондажи за възможността произведеното ядрено оборудване за спряната АЕЦ „Белене“ да бъде продадено в Иран и за осигуряване на доставки за планирания край Варна газов хъб ще проведат премиерът Бойко Борисов, вицепремиерът по икономическите въпроси Томислав Дончев и енергийният министър Теменужка Петкова по време на официалната правителствена визита в Техеран на 11 и 12 юли, съобщи Медиапул.
Надеждите на българското правителство са за пробив и осигуряване на купувач за беленското оборудване, но според скептици това няма да е толкова лесно, коментира Медиапул. Причината е, че „Росатом“ няма интерес от подобна сделка, тъй като да внедри българските реактори в Иран, би означавало да икономиса част от поръчките си и да се лиши от сигурни приходи в размер на 550 млн. евро. От друга страна обаче руската корпорация има интерес да продължи добрите си отношения с българската страна, тъй като у нас нейни компании работят по проекта за удължаване на живота на пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“ и доставят свежото ядрено гориво за тяхната работа.
Резултатите от разговорите в Иран най-вероятно ще бъдат обсъдени на следващ етап с Русия. Още след произнасянето на решението на арбитража министър Петкова заяви, че предстои посещение в Москва, за да се види какво точно е изработено за АЕЦ „Белене“ и в какво състояние е. Все още не е планирана тази визита, но най-вероятно се изчаква да изтече и 30-дневният срок, в който двете страни по делото за АЕЦ „Белене“ може да подават своите възражения срещу решението. Дали ще има такива, ще се разбере на 30 юли.
Кабинетът на ГЕРБ разглежда и други варианти за използване на произведеното ядрено оборудване. Тогава в парламента премиерът каза, че се разработвят няколко варианта, които да бъдат обсъдени с всички парламентарна представени политически сили. Същото каза днес министър Теменужка Петкова на извънреден брифинг по повод коментарите на зам.-председателя на АБВ Румен Петков за вината на ГЕРБ за прекратяване на проекта АЕЦ „Белене“.
„Смятам, че не е редно да се връщаме назад – кой е спрял проекта, защо го е спрял, кой е виновен“ – заяви тя. Искам всички политически партии, които имат експертиза в тази област, да обединим усилията си и наистина да търсим едно разумно и прагматично решение за излизане от тази ситуация, допълни Петкова. .По думите й, документите и арбитражът ясно казват, защо е станал възможен този арбитраж и Министерството на енергетиката, правителството и БЕХ не са спрели да работят по различни варианти във връзка с решението на арбитража. От страна на правителството е налице ясна воля за защита на националните интереси, заяви още министърът на енергетиката.
Друг ключов момент от визитата в Иран ще са преговорите за осигуряване на ирански природен газ за бъдещия газоразпределителен център край Варна, по който правителството на ГЕРБ работи усърдно с Европейската комисия относно регулаторната рамка. Възможността за внос на компресиран и втечнен газ от Иран вече бе обсъдена от Петкова със заместник- председателя на Иранската палата на търговията, промишлеността, мините и селското стопанство Фархад Шариф при посещението му в София през април.
В правителствената делегация са включени представители на 15 български фирми и се очаква в рамките на визитата да бъдат подписани споразумения за сътрудничество в областта на инвестициите и малкия и средния бизнес.
„Дайте ми месец да намерим решение за АЕЦ „Белене”“
Премиерът Бойко Борисов обясни, че има няколко варианта по решаване на казуса АЕЦ „Белене”, че се водят преговори и че му трябва един месец, за да се намери решение на сагата, предаде БГНЕС. „Румен Петков, ако е имал предложения 2006 г., когато подписвахме договорите, е трябвало да почнат да строят АЕЦ „Белене”. С тях много пъти сме говорили, че те, ако те бяха свършили каквато и да било работа още 2009 г., можеше да започнем да строим. Те не договориха нищо, включително и ескалацията – колко ще поскъпне централата по време на строителството” – заяви Борисов. Премиерът каза, че има няколко варианта за решение на казуса АЕЦ „Белене” – „те се обсъждат и в Министерството на енергетиката, и в НС, и с руската страна, и сега по време на визитата в Иран ще са тема на разговорите. Иначе 167 хил. евро всеки ден отиват. Сега полагам усилия поне в три варианта – да не загубим парите, или да си ги върнем най-малкото. Или да продадем проекта и ако се намери инвеститор, който да не иска от нас държавна гаранция, да го строим. Но това са въпроси, които ще се решат до седмици” – подчерта премиерът. Преговаряме – и с руската страна, и в Иран, сега ще преговаряме заедно с руската страна да го продадем там. Ако не успеем с никой вариант, ще вляза в НС и ще кажа: „колеги трябва да падне мораториумът и трябва да строим” – обобщи Борисов.
Той не подмина критиките на АБВ по енергийните проекти и отново захапа бившия президент Георги Първанов. „2006 г., когато са се пазарили и са подписвали договора, да са решили въпроса и да са строили. Щом са спали до 2009 г., сега ще мълчат и ще гледат как се мъча да намеря най-правилното решение. Аз още в „Панорама“ ги предупредих, че глупостите, които са вършили да подписват само шлемове и да мислят, че нещо ще направят… Но добрите пожелания са едно, а когато става въпрос за милиарди, сядат юристи и гледат всяка буква в договора” – каза Борисов. Той отказа да продължи да отговаря на журналисти за бъдещето на АЕЦ „Белене”. „Бъдещето време е характерно за комунистите – при тях всичко е „ще”, „ще”. Видяхме какво направиха – това е един гьол, имаме да плащаме милиарди, а нямаме нищо. Това е, което са постигнали през годините. Сега ви моля да ми дадете месец време търпеливо да изчакате да намерим решение. Иначе времето минава и през октомври, като влезем в режима на бюджета, трябва да го сложим този милиард в бюджета, поясни премиерът.
Източник: в. „Сега“
.