Във връзка с тълкуването на понятието „български произход“ от български върховни съдии и необходими промени в Закона за българското гражданство, на 19 юли т.г. редактор на Eurochicago.com се обърна с писмо до Народното събрание на Р. България, Комисията по правни въпроски и Комисията по политиките за българите в чужбина към НС, Министерски съвет, Министерство на правосъдието, Министерство на регионалното развитие и благоустройството, с копие до Върховен административен съд, Административен съд – София град и Държавна агенция за българите в чужбина. В писмото се казваше:
„Уважаеми Дами и Господа,
Това е второ писмо, с което се обръщам към повечето от изброените и тук адресати – най-висши български институции, във връзка с един казус, който не касае само конкретния случай, който го е предизвикал, понеже той води след себе си правни противоречия и неясноти от принципен характер, свързани с понятия като български произход и българско гражданство. Първото си писмо, което написах, бе от 26 юни т.г., и от него нямаше, за съжаление, никаква видима реакция или отговор от нито една институция.
Линкове към публикации по темата –
https://www.eurochicago.com/
https://www.eurochicago.com/
По същия казус, свързан с искането на турска гражданка, загубила българското си гражданство според междудържавна изселническа спогодба преди десетилетия, и искаща да възстанови българското си гражданство чрез удостоверение за български произход от ДАБЧ, наскоро петчленен състав на ВАС е потвърдил решение на тричленен състав. Според тези решения на ВАС ДАБЧ трябва вече да издава удостоверения за български произход на всички турски граждани, станали такива преди десетилетия на база своя етнически произход, според изселнически спогодби, които не са предвиждали двойно гражданство (условие, което е имала тогава приемащата страна). Така тези граждани ще се окажат юридически с два произхода.
https://www.eurochicago.com/
(Цитат от публикацията, която съдържа коментар на гл. ас. Спас Ташев от Института за изследване на населението при БАН: „…ясно трябва да се каже, че родени на българска територия лица и техни наследници, които доброволно са получили чуждо гражданство на основание на чужд произход, губят българския си произход, защото не е възможно едно лице да е едновременно с два произхода, освен ако не е потомък на смесен брак.“)
Уважаеми Дами и Господа,
Уважаеми Народни представители в българския Парламент,
Ако съдебната власт и на най-високо ниво не е взела предвид това, че конкретния казус, по който се е произнесъл и петчленен състав ВАС преди дни, е свързан с принципен проблем и със създаване на условия за правни противоречия и неясноти, остава само законодателят, остава само най-висшият орган в една парламентарна република – за да може понятието „български произход“ да се предефинира достатъчно ясно в съответното законодателство, и по-точно в Закона за българското гражданство.
Надявам се също така, че и представителите на изпълнителната власт в ресорни министрества – като Министерство на правосъдието и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, няма да останат безучастни към този въпрос и налагащата се промяна в законодателството.
Апелирам към Народните представители за извършването на такива неотложни законодателни промени, както и за отговор на това писмо от институциите, на които е изпратено.“
.
Днес бе получен отговор на това писмо от един от неговите адресати – Министерството на правосъдието. Той е подписан от зам.-министъра на правосъдието г-жа Вергиния Мичева-Русева и в него се казва:
„Министрество на правосъдието обмисля сформиране на междуведомствена работна група, на която да се обсъди изменение на Закона за българското гражданство, като Вашите предложения ще бъдат взети под внимание и обсъдени“.
Като благодарим за бързия и ангажиран отговор на Правосъдното министерство и на зам.-министър Мичева-Русева, се надяваме, че такава междуведомствена работна група действително ще бъде създадена в скоро време, и че правните противоречия и неясноти, свързани с понятието „български произход“, ще бъдат избегнати с разработено от тази група и после гласувано в Народното събрание адекватно изменение на Закона на българското гражданство.
.