От мястото на събитието – Бевърли Хилс, Калифорния,
Спас Мулешков
Новата супер продукция – минисериалът „МАРС“ на National Geographic Channel беше представенa за първи път на изложението Comic-Con International в Сан Диего, Калифорния, както и по време на събитието на Асоциацията на телевизионните критици в Лос Анджелис в края на юли и началото на август.
“Нощта на отличниците, бъдете леко луди“ – това бе темата на партито на покрива на Соламар хотел в Сан Диего, Калифорния, в навечерието на първия ден на Комик-Кон – изложението за комикси, което за период от 46 години се превърна в международно събитие за кино, телевизия и компютърни игри на тази тематика, от калибъра на Фестивала в Кан, Франция. Тази година от студията за филми и телевизионни продукции наблягат на телевизионните формати, при които финансовата възвращаемост е по-голяма, предвид тенденциите на пазара и миналогодишните ‘пиратсвания’ на филмови трейлъри. Представянето на продукцията „МАРС“ на National Geographic Channel е третото събитие, което каналът организира като част от изложението Комик-Кон. Каналът е част от инфраструктурата на студията Фокс и по-специално на Fox Network Group.
На фона на изображението на Батман в светлините на града, актьорите от минисериала, представители на NatGeo, журналисти и местни гости присъстваха на презентация, изнесена от научните експерти футуролози Стивън Петранек – автор на книгата “Как ще живеем на Марс“, вдъхновила сериала, Ерън Сейгърс – водещ и редактор на сайта Blastr.com, и Бет Филипс – експерт психолог от компанията по роботика Старкон. Под ритъма на електронна музика, с питиета около басейна, гостите се оказаха приятно„полудели“ емоционално.
Сериалът “МАРС” е копродукция между Имеджин Ентъртеймънт (изпълнителните продуценти Рон Хауърд и Брайън Грейзър, работили върху продукции като „Аполо 13“, както и Майкъл Розенбърг), Радикъл Медия (продуцентите Джъстин Уилкис и Дейв О’Конър) и National Geographic Channel. Режисьор на минисериала “МАРС” е Еверардо Гаут. Продукцията представлява комбинация от научно-фантастичен сюжет, примесен с документални кадри (100 часа суров материал), с коментари на екперти в областта на космическите изследвания. Студийните кадри са заснети в Будапеща, Унгария, а документалните снимки са правени на локации на космодрумите в Казахстан и Кейп Канаверал, Флорида, както и в офисите на Space X в Хоторн, Калифорния. „Марсианските“ екстериори са снимани в Мароко, а голяма част от кастинга е правен във Великобритания и във Франция.
Историята в „МАРС“ започва през 2033-та година, подобаваща на планирания проект от НАСА през 2020-та, с цел изследването на Големия каньон на Марс и бъдещите планове за експедиции с екипаж на НАСА и компанията Space X. Космическият кораб „Дедал“ пътува към Червената планета с 6-членен международен екипаж, който предприема експедиция с цел трайно установяване на Марс. Дали дестинацията е еднопосочна, ще реши екипажът, на когото му предстои изпитанието. Ед Гран (Оливие Мартинес) е изпълнителен директор на Mars Mission Corporation и наподобява реалния Илон Мъск (Space X); Бен Сойър (канадският актьор Бен Котън) е командният пилот на експедицията; Сунг и Джун Сунг (Хана Джихай) са корейските сестри близначки, които са героините в центъра на сюжета, представители на Jax (Японската космическа агенция); Робърт Фуко (Сами Ротиби) е африканският представител в експедицията; Амели Дюран (Клементин Пойдатз) е представителят от Европейската космическа агенция, а Марта Кеймън (румънската актриса Анамария Маринка) е руският учен в екипа, който представлява Руската космическа агенция – Росс Космос. Общият им интерес има и финансови, и политически измерения.
Реалните консултанти в проекта са свързани с организации като НАСА, лабораторията за реактивно движение на НАСА, Европейката космическа агенция, Space X и други частни консултански организации.
По време на събитието на Асоциацията на телевизионните критици това лято, National Geographic Channel проведе кръгла маса с журналисти, на която представи премиерните си заглавия за новия сезон, сред които „МАРС“, „Killing Raegan“ („Да убиеш Рейгън“) и „Savage Kingdom“. На 26 юни се проведе втори NatGeo прием за всичките програми, които те представят на вниманието на членовете на Асоциацията на телевизионните критици, пред над 200 журналисти от издания от цяла Америка. Организацията на чуждестранните журналисти в Холивуд – HFPA е сходна институция, но за разлика от TCA, тя има и кино номинации! И HFPA, и TCA имат награждавания, но първата успява да продуцира Златните Глобуси, докато втората е имала само едно шоу през 1994 г., което не е привлекло комерсиален интерес, въпреки това само малък кръг от хора от телевизионерската индустрия знаят за реалната тежест на TCA.
Цялото шоу на асоциацията протече в периода 26 юли – 11 август и включваше пресконференции от всички главни и независими телевизионни студия, сред които CBS/Showtime, FOX/NatGeo, NBC/Universal , HBO, EPIX, STARZ, TBS, Discovery, Netflix, Amazon и др.
На Кръглата маса, на която присъстваха актьорите на сериала, изпълнителният продуцент Джъстин Уилкис, режисьорът Еверардо Гаут, авторите Стивън Патранек и Андрю Уир, и експертът/консултант д-р Робърт Д. Броун, бяха коментирани съществени факти за процеса на създаването на минисериала „Марс”. Концепцията „Минисериал“ е дефиниция, учредена от Академията за телевизия, приложни изкуства и технологии, която продуцира предстоящите награди „Емми”. „Марс“ предстои да бъде излъчен и неговият успех би предрекъл следващи сезони и номинации.
Еверардо Гаут, който доби известност с независимия си филм „Days of Grace“ – „Благородно време“, коментира, че е бил силно повлиян в режисьорския си подход от филма на Оскар Питърсън „Das Boot“ – „Подводницата“, и по-специално клаустрофобично – от драматичния ефет в сюжета, т.нар. ефект на ‘Тенджерата под налягане‘, когато героите реагират емоционално в неизбежна ситуация.
За разлика от автора на едноименния роман и филмa „Марсиянецът“, Андрю Уир, Стивън Патренек вярва в преселението на Марс като форма на финансово освобождение, докато научната автентичност в писането на Анди го кара да мисли, че ние, хората, можем да се преборим на собственното си ‘Кълбо‘. Анди не е част от екипа на сценаристите, но участва като консултант в сюжета и в синхроните на документални кадри.
Книгата „Как ще живеем на Марс“ на Стивън Петранек е издание на организацията TED – Technology Entertainment Design, която редовно провежда конференции в Силиконовата долина.
Д-р Роберт Д. Браун е експерт преподавател по Космически технологии в Научния институт на щата Джорджия. Той и космонавтът д-р Мей Джемисън са консултантите на сериала, които също взеха участие в следобедната пресконференция на NatGeо, са взаимодействали с актьорите от екипажа.
Нека всеки избере своето кълбо!
Снимки: Авторът
.