В провинция Салермо, регион Кампания в Италия, жителите на един хълмист район се гордеят със своите български корени. Това е Челе ди Булгерия (Celle di Bulgheria).
Тук земята е предимно селскостопанска, а от долината на река Мингардо нагоре, в подножието на планината Булгерия, са засадени местни сортове маслинови дръвчета. Освен зехтин, тук се произвежда хубаво червено вино, плодове и зеленчуци. От млякото на малките стада от овце и кози на свободна паша между маслинови дръвчета се правят сирена.
Челе ди Булгерия е сравнима с живописни селца в България, със своето разположение в подножието на планината. Приликата с архитектурата на българското Възраждане е удивителна.
Тесни улички, покрити с плочи, домове със солидни зидани стени – всички населени и много добре запазени, с фонтани и здравец, те могат да накарат пътника да забрави, че е далеч от дома. В една от къщите на историческия център на Челе ди Булгария, колекция от антични предмети формира малък етнографски музей.
Местната кухня прилича на българската. Специалитетът е моцарела с мортела – подправка, подобна на мирта. Има наденици, меса, риби, салати и дори нещо като гювеч. Преди четири години инициативни млади хора от градчето започват да организират тук всяка година местен панаир на храните.
За този край има историченски свидетелства, че в него са се заселили българи, водени от кан Алцек. На 8 юни т.г. в Челе ди Булгерия бе открит паметник на кан Алцек.
Паметникът на брата на кан Аспарух и син на кан Кубрат, бе открит на церемония от българския посланик в Италия Марин Райков и от кметовете на Челе ди Булгерия и на Велики Преслав Джино Марота и Александър Горчев. Статуята на кан Алцек, която е висока два метра, е дело на скулптора Дишко Дишков и на доц. Николай Нинов. Паметникът е бил направен благодарение на подкрепата на фондация “Трежър” и Български център “Просветление”. Инициатор за построяването на паметника е проф. Дамян Попхристов от „Прослетление“.
Ето какво споделя за сп. „Осем“ проф. Попхристов:
„За нас всичко започна през 2015 г. По линия на Фондация „Български център Просветление“ направихме един пътуващ семинар „По стъпките на предците ни“ в Италия. Йорданка Хаджийска беше издирила много материали за българското присъствие на Апенините. Една от най-привлекателните точки беше градчето Челе ди Булгерия в Южна Италия, основано от българския кан Алцек през VII век – 667 г.“ Проф. Поприхстов споделя още, че д-р Паскуале Калери, който е бил гид на представителите на „Просветление“ при посещението им в Челе ди Булгерия, е попитал дали не може да се направи паметник на кан Алцек в градчето, за което да помогнат и те. И така започнал нелекият път за реализирането на това начинание.
По тези земи е традиция да се организират фестивали в чест на местни светци покровители. Но вместо тях, тази година на 17, 18 и 19 август бяха проведени дни на България и на духовния защитник на всички българи свети Иван Рилски.
В Челе ди Булгерия е задействат и проект за преподаване на български език в държавните училища. Проектът е планиран да започне от тази учебна година за децата от първи клас.
Има и други инициативи – за колоездачен маратон от Челе ди Булгерия до Велики Преслав, както и за обмен на изложби на картини през декември т.г.
За първата годишнина от откриването на паметника на кан Алцек, през юни 2017 г., кметът Джино Марота е предложил да се създаде български-италиански комисия, която да организира празненства в Италия и в България.
По материали на TV “Portale 12” и български медии
Превод: Тотка Тодорова
Чудесни инициативи за надграждане на знанието и запазване духа на българския род. Как може да се включим? Изпращам линк към дигитално издание „Пръски от България“, може да се разпространява абсолютно безплатно на млади и стари радетели за градивна България.