На сайта на Централната избирателна комисия започна приемането на заявления за разкриване на избирателни секции зад граница, за българските президентски избори и за референдума, които ще се проведат на 6-ти ноември 2016 г.
Поради промените в Изборния кодекс, които орязаха правата за гласуване в чужбина, тази година автоматични секции няма да има, а за тези градове, в които ще има възможност за разкриване на секции, са необходими минимум 60 подадени заявления за гласуване.
Заявления могат да се подават по два начина:
Единият е да се разпечата и попълни бланка на заявлението, след което да се изпрати до съответната българска дипломатическа служба в съответната страна. Тази бланка може да се свали оттук – Zayavlenie-deklaraciya za glasuvane izvan stranata.
.
Вторият начин е заявлението да се попълни директно онлайн на сайта на Централната избирателна комисия ТУК.
Списък с вече приетите и потвърдени заявления за гласуване в секции извън страната може да се види ТУК.
Към момента на пускане на тази публикация, за Великобритания има подадени 84 заявления, за Германия – 47, за САЩ – 26, за Гърция – 21, за Франция – 15, за Швейцария – 10, за Италия – 8 и по-малко за няколко други страни.
Подаването на заявление не обвърза подателя с това задължително да отиде да гласува. Задължителното гласуване, което бе въведено също с последните промени в Изборния кодекс, е валидно само за българските граждани в страната. Но от подадените заявления за гласуване зад граница зависи пряко разкриването на избирателни секции в различни градове и страни по света, където живеят български граждани.
Заявления се подават до 11 октомври 2016 г., 24.00 часа българско време.
При подаването на заявления за гласуване в мегаполиси като Чикаго, Лондон и др. е важно да се отбележи не самото име на града, а името на предградието или квартала, за който се иска откриването на избирателна секция. При подаването на заявления онлайн на сайта на ЦИК за препоръчване е да се използват браузърите Гъгул Хром и Сафари. Заявления за гласуване в референдума се подават отделно.
Данните в електронния формуляр се попълват данните така, както са по лична карта, включително адресът и името. Точният адрес е чужбина не е задължителен. От списъка с местата може да изберете близко до Вас място или да добавите ново. Препоръчително е да подкрепите откриването на вече добавено място, за да няма множество близки места с по няколко заявления и на никое от тях да не бъде открита нова секция.
Ако добавяте ново място, напишете името на града/предградието на кирилица. Задължително е да въведете пощенски код при добавянето на ново място. Пишете някакъв пощенски код, който е близо до желаното от Вас място за гласуване. Абсолютната точност не е необходима.
Заявлението за гласуване зад граница Ви изключва от списъка по постоянен адрес в България за предстоящите избори. Ако да сте подали заявление за гласуване на едно място зад граница, това не отнема възможността да гласувате на друго място, но не и в България.
.