Български start-up в британската столица лансира сайт за покупко-продажба на самолетни билети и почивки
Вече има начин да стигнете у дома за Коледа, дори всички полети да са изкупени или да не можете да си позволите билетите на празничните им цени. Ако пък работодателят ви изненада неприятно, че ще трябва да сте на линия покрай Коледа, може лесно и безрисково да си върнете частично или изцяло парите за билети чрез платформата на SpareFare.net.
На 15-ти октомври т.г. трима българи, живеещи в Лондон, стартираха сайт за продажба на самолетни билети и почивки, които не могат да бъдат ползвани от собствениците им.
Вече има десетки публикувани пътувания от хора, чиито планове са се променили, откакто са си купили самолетните билети. Голям брой полети са от и до България. Вместо да губят парите си, клиентите на SpareFare могат да продадат билетите си на платформата и да си върнат частично или изцяло средствата, платени за полетите. Съответно, купувачите ще имат достъп до билети, предлагани на цена, която е по-ниска от цената на авиокомпанията – сделка, от която печелят и продавачът, и купувачът. Много хора все още смятат, че всички билети са лични и не могат да се трансферират на някого другиго, ако титулярът не може да пътува. Реалността е, че вече повечето нискотарифни компании предлагат тази услуга официално чрез техните сайтове, а някои редовни компании правят „изключения“ от правилата си след като им се обадиш и им кажеш, че не можеш да пътуваш поради извинителни причини.
Платформата на SpareFare.net среща продавачите на тези нежелани самолетни билети и почивки с купувачи, търсещи по-евтино пътуване. Сайтът улеснява тази среща и я прави безрискова като играе ролята на посредник:
1) Процесът започва като купувачът предлага цена на продавача. Последният може да я приеме или да предложи алтернативна цена. Този процес съобразява цената на продаваните билети с моментната цена на билета на сайта на авиокомпанията и осигурява най-добрата цена за сключване на сделка.
2) Продавачът не заплаща за промените преди купувачът да прати парите до SpareFare.
3) Купувачът потвърждава успешното получаване на билета и неговите детайли. После се изчаква полетът да излети преди парите да се прехвърлят на продавача. Причината е, че обикновено продавачът има достъп до системата за промяна на името дори и след продажбата. Тъй като продавачът е инвестирал вече, плащайки за промяната на имената, той няма интерес да ги продава пак, защото ще загуби парите, които SpareFare държи.
4) Всичко това е без никаквa комисионна за SpareFare. Вече може по-спокойно, отрано да се купуват билетите за Коледа, Великден и лятото, тъй като дори да не могат да бъдат използвани от титуляра, той има възможност за частична възвращаемост (при късметлии може дори и печалба, ако цената се покачи значително след покупката).
На страницата за авиолинии на SpareFare.net, може да видите информация за 40 авиокомпании, предлагащи смяна на име. Някои от тях, които летят в и от Северна Америка, са:
Aer Lingus Jet2
Air Canada Norwegian
Eurowings Scandinavian (SAS)
Finnair Sun Country
Frontier Thomas Cook
Hawaiian Thomson Airways
InterJet TUIfly
Jet Blue Vivaaerobus
Сайтът все още е само на английски, но скоро ще има варинат и на български, а след това и на други езици.
Чрез формата за връзка на SpareFare.net се приемат въпроси на български, за улесняване на ползването до пускането на версията на български език.
Георги Ставрев, Галена Динева, Здравко Илиев,
SpareFare.net