Централната избирателна комисия изпрати до българските общности извън страната информационен материал във връзка с изборите за президент и вицепрезидент на Р. България и националния референдум, които ще се проведат на 6 ноември 2016 г.
В информационния материал, който може да се види по-долу, се дават пояснения във връзка с процеса на гласуване и се посочва, че гласуването е задължително и за избирателите зад граница.
От ЦИК, впрочем, още не са отговорили, както и от Народното събрание и от другите институции, на които нашето издание написа писмо във връзка с абсурда задължително гласуване в чужбина (вж. тук). Което, дори да не бяха наложени ограниченията за гласуване зад граница, не е осъществимо при сегашната система на гласуване с изборни секции.
Законодателят ограничи правата за гласуване зад граница с изменения в Изборния кодекс, и макар че сега се правят промени в последния момент за облекчаване на тези ограничения, това, че гласуването за българските граждани в чужбина по закон е задължително, въпреки че на практика не е осъществимо, е правна и фактическа несправедливост.
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
Бел.ред.: Изпращането на този информационен материал на Централната избирателна комисия до българските общности в чужбина предизвика реакция на несъгласие с някои от посочените пояснения. В Отворено писмо до ЦИК Димитър Иванов от Швейцария пише следното:
„В информационния флайер, който изпратихте току-що по мейл на ДЕСЕТКИ ХИЛЯДИ БЪЛГАРСКИ ГРАЖДАНИ, подали по електронен път заявление за гласуване извън страната, сте допуснали СЕРИОЗНИ И ПОДВЕЖДАЩИ ПРОПУСКИ:
1. Писали сте НЕПЪЛНО и СЛЕДОВАТЕЛНО НЕВЯРНО „Носете личната си карта в избирателната секция (за родените до 31.12.1931 може зелен паспорт)“.
С това изречение подвеждате избирателите извън страната!
• ВЯРНО Е: избирателят трябва да носи ВАЛИДЕН документ за самоличност!
Пропуснали сте да информирате избирателите в чужбина, че можеха да подават заявления с лични карти с изтекла валидност, но че НЯМА да бъдат допуснати да гласуват с такива лични карти.
• ВЯРНО Е: избирателят може да гласува и с ДРУГИ валидни документи за самоличност (не само с лична карта), като например
– паспорт (дори да е роден след 31.12.1931);
– удостоверение, че е подал заявление в ДКП за издаване на нов документ за самоличност.
Информацията във Вашия флайер се основава погрешно на чл. 263 (1), вместо на чл. 263 (2). Цитирам:
Чл. 263 (2) Избирател, който гласува извън страната, удостоверява самоличността си с паспорт, лична карта или военна карта съгласно чл. 13, ал. 1, т. 1 и 2 от Закона за българските лични документи. В случай че срокът за валидност на документа за самоличност на избирателя е изтекъл, той се допуска до гласуване, ако представи удостоверение, издадено от дипломатическото или консулското представителство на Република България, че е подал заявление за издаване на нов документ за самоличност.
2. Писали сте НЕПЪЛНО И СЛЕДОВАТЕЛНО НЕВЯРНО, ЧЕ „Български граждани, които са подали заявление за гласуване извън страната, но на 6 ноември 2016 г. се намират в страната, могат да гласуват в избирателна секция по постоянния си адрес“.
Подвеждате избирателите!
Съзнателно или нарочно не информирате гражданите, че подавайки заявление за гласуване извън страната, те попадат в списъка на ЗАЛИЧЕНИТЕ ЛИЦА. И че за да могат да упражнят правото си на глас в страната, трябва да подадат заявление по реда на чл. 39 (1) от ИК (преди изборния ден) или по реда на чл. 40 (1) (в самия изборен ден). В противен случай няма да бъдат допуснати да гласуват по постоянен адрес, а СИК в страната често пъти НЕ ИНФОРМИРАТ избирателите за процедурата по чл. 40 (1).“
.