Красимир Филипов, инженер химик от гр. Козлодуй, е изпратил до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, с копия до „За земята“, Асоциация „Анна Политковская“ и ОЛАФ, писмо относно Преработването на течните радиоактивни отпадъци в ДП “РАО” и АЕЦ „Козлодуй”. В писмото се казва:
„Госпожо министър, Обръщам се към Вас в качеството Ви на министър, принципал на ДП “РАО” и председател на фонд “РАО“. Надявям се, че за разлика от няколкото ваши предшественици, Вие като бивш директор на АДФК ще обърнете внимание на посочените факти и тяхното финансово изражение.
Относно достоверността на моите досегашни твърдения ще посоча факта, че те се потвърдиха във времето. С писмо вх.№ 1717/26.03.2010 г., депозирано в МС предупредих и гарантирах, че “Onet Technologies Grands Projets“ не може да изпълни договора по Проект 9б с договорираните параметри. Достоверността на поредицата сигнали до българските институции (преписка рег. № Е-94-К – …. в МЕ) се потвърждават от доклад на ОЛАФ.
За да внеса повече яснота по “ефективното“ управление на РАО, ще посоча събития и данни от 2004 г. досега и ще ги съпоставя с приетата актуализирана “Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 г. Редакция – 2015 г. […]
Предполагам, че всички министри, като политически лица, и правителства в рамките на законовите им пълномощия и задължения са приемали предлаганите им от специалисти–експерти необходимите нормативни документи и осигурявали финансиране на предлагани проекти. С това те са изпълнявали и политическите си ангажименти и съответно отговорности.
Но не ми е известно някой от специалистите, подготвили отговора на министър Ковачев, подготвили варианти и актуализации на “Стратегията“, предложили проекти и др., да е поел отговорност или да е потърсена отговорност на някой за огромните разходи, направени през годините без постигане на търсения положителен ефект.
Като лош пример за проекти, към “Комплекса“ ще добавя приключилия проект за инсталация “Дунав“ и Проект 9б – засега отчетен приет и изплатен първи етап, след което договорът е прекратен.
С подобен подход на специалистите – експерти е сътворена и актуализираната “Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 г. Редакция – 2015г.” и технически задания за проекти. Явно и днес се разчита, че след 15 г. на нови огромни разходи никой няма да търси отговорност от бившите специалисти, станали пенсионери или преселили се “в един по-добър свят”. „
Следва целият текст на писмото.
.
До Министъра на Енергетиката
Лично на вниманието на министър
Теменужка Петкова
Копия:
„За Земята“
Асоциация „Анна Политковская“
ОЛАФ
От инж. химик Красимир Филипов
гр. Козлодуй (следва точен адрес – б.р.)
Относно: Преработването на течните радиоактивни отпадъци в ДП “РАО” и “АЕЦ Козлодуй” ЕАД
Госпожо министър,
Обръщам се към Вас в качеството Ви на министър, принципал на ДП “РАО” и председател на фонд “РАО“. Надявям се, че за разлика от няколкото ваши предшественици, Вие като бивш директор на АДФК ще обърнете внимание на посочените факти и тяхното финансово изражение.
Относно достоверността на моите досегашни твърдения ще посоча факта, че те се потвърдиха във времето. С писмо вх.№ 1717/26.03.2010 г., депозирано в МС предупредих и гарантирах, че “Onet Technologies Grands Projets“ не може да изпълни договора по Проект 9б с договорираните параметри. Достоверността на поредицата сигнали до българските институции (преписка рег. № Е-94-К – …. в МЕ) се потвърждават от доклад на ОЛАФ.
За да внеса повече яснота по “ефективното“ управление на РАО, ще посоча събития и данни от 2004 г. досега и ще ги съпоставя с приетата актуализирана “Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030г. Редакция – 2015 г.”
Пред 2004 г. в рамките на парламентарния контрол министър Милко Ковачев отговаря на въпрос на г-жа Евдокия Манева във връзка с въвеждането в експлоатация на Комплекса за преработване на радиоактивни отпадъци. В отговора си министър Ковачев гарантира, че проблема с управление на РАО е решен. От отговора става ясно, че новоизграденият Комплекс съгласно производствения си капацитет през следващите години ще преработи (кондиционира) наличните РАО, както следва:
“- 7658м3 течни РАО за за 11г.10м;
– 3677м3 твърди РАО за 1г.4 м;
– отработените сорбенти – очаква се натрупване на 1307м3 при разполагаем обем 2470м3.
Изграждането и доставката на съоръжение за преработка на отработили сорбенти е заявено в Проект №5, който се изпълнява в рамките на програмата за извеждане от експлоатация и се финансира от МФ Козлодуй. Необходимото време за преработка на отработилите сорбенти ще се определи от производителността на инсталацията. …“
С поредица удължавания на срокове, подписване на допълнителни споразумения Проект № 5 се редуцира в Проект № 5а – „Съоръжение за извличане и кондициониране на отработени йонообменни смоли“ и Проект № 5б – “Доставка на съоръжение за третиране и кондициониране на твърди РАО с голям коефициент на намаляване на обема“. Кога и как ще приключат, бъдещето ще покаже. За Проект № 5а имам решение за кондициониране, но кой се интересува от реално приключване на проекта? За Проект № 5б споделям становището на Европейската сметна палата
Отговора на министър Ковачев е подготвен от “специалисти“ на база количества РАО и производителността на Комплекса, без обаче да се отчита физикохимичния състав на реалните РАО. В резултат на тази “малък“ пропуск на специалистите, през 2015 г. министерството не отчете изпълнение на обещаното от министър Ковачев а прие актуализация на Стратегията до 2030 г.
Актуалната ситуация с РАО по данни, публикувани в “Стратегията – 2015 г.“, е както следва:
Наличните РАО и финансовите средства са:
“АЕЦ Козлодуй“
– около 500m3 твърди РАО категория 2а (2-I, 2-II) във вид на пресовани 200l варели
– около 19 m3 амърсени материали категория 2а
– около 54 m3 пресуеми ниско активни отпадъци
– около 1300m3 течен радиоактивен концентрат (кубов остатък (КО)), категория 2-С. Част от кубо-
вия остатък е кристализирал и в резервоарите има обособени „течна“ и “твърда” фаза в съотноше-
ние 1:2.
– около 135m3 отработили сорбенти (отработили органични смоли и активен въглен в съотношение
9:1)
– около 50m3 шламове и утайки, До момента няма усвоена технология за тяхното преработване.
Специализирано поделение „Извеждане от експлоатация 1-4 блок”
– Хранилища за РАО 1 и 2 блок на СП „ИЕ 1 – 4 блок” (СК-1) 393m3 непреработени твърди РАО,
– Хранилища за РАО 3 и 4 блок на СП „ИЕ 1 – 4 блок” (СК-2) 100m3 непреработени твърди РАО, 120m3
пресовани,
Могилник (съоръжение за съхраняване на РАО категория 2-ІІ) за РАО 1 и 2 блок „АЕЦ Козлодуй” (ЦЗ-1): 52m3,
Могилник за РАО 3 и 4 блок „АЕЦ Козлодуй” (ЦЗ-2): 32m3,
Очаква се, че от блокове 1, 2 и 3, 4 годишно ще се генерират по около 160m3 пресуеми РАО под формата на спец. облекло, лични предпазни средства, пластмаса и т.н. Планирано е от хранилищата за твърди РАО годишно да се извличат по 160m3 от блокове 1, 2 и по 40 м3 от блокове 3, 4.
В резервоарите за кубов остатък на 1 и 2 блок (СК-1 – 1890m3 втвърден концентрат; около 1140m3 борни разтвори.
В резервоарите за отработени сорбенти – 360m3 отработени сорбенти (йонообменни смоли, активен въглен); 360m3 шламове и утайки. Очакваните количества течни РАО при извеждането от експлоатация на блокове 1 и 2 са от дезактивация на технологични съоръжения – около 570m3 кондиционирани РАО и генерирани вторични РАО под формата на води от спец. перални, спец. канализации и т.н. – около 18 m3 кондиционирани РАО годишно.
В резервоарите за кубов остатък на 3 и 4 блок (СК-2)- 1910m3 втвърден концентрат и около 2700m3 борни разтвори.
В резервоарите за отработени сорбенти – 240m3 отработени йонообменни смоли и активен въглен.
От текущи дейности се предвижда годишно генерирането на около 200m3 концентрат. В технологичните системи – около 410m3 шламове и утайки.
От дейности по дезактивация на оборудването, при извеждане от експлоатация се очакват около 2000m3 кондициониран продукт.
VI.1.2. Разходи за управление на РАО, включително РАО от извеждане от експлоатация
Необходимите финансови средства за изпълнение на проектите са включени в Плана за действие към Стратегията.“
Независимо от издадените лицензии от АЯР на ДП “РАО” не ми е известно АЯР да е одобрила програма/план на ДП ”РАО” с точни разчети (график с видове дейности, количество СМР, количества отпадъци, финансови разходи).
Предполагам, че всички министри, като политически лица, и правителства в рамките на законовите им пълномощия и задължения са приемали предлаганите им от специалисти–експерти необходимите нормативни документи и осигурявали финансиране на предлагани проекти. С това те са изпълнявали и политическите си ангажименти и съответно отговорности.
Но не ми е известно някой от специалистите, подготвили отговора на министър Ковачев, подготвили варианти и актуализации на “Стратегията“, предложили проекти и др., да е поел отговорност или да е потърсена отговорност на някой за огромните разходи направени през годините без постигане на търсения положителен ефект.
Като лош пример за проекти, към “Комплекса“ ще добавя приключилия проект за инсталация “Дунав“ и Проект 9б – засега отчетен приет и изплатен първи етап, след което договорът е прекратен.
С подобен подход на специалистите – експерти е сътворена и актуализираната “Стратегия за управление на отработено ядрено гориво и радиоактивни отпадъци до 2030 г. Редакция – 2015г.” и технически задания за проекти. Явно и днес се разчита, че след 15 г. на нови огромни разходи никой няма да търси отговорност от бившите специалисти станали пенсионери или преселили се “в един по-добър свят”. За пояснение прилагам статия (в. Козлодуй 2009г.) – интервю с Г. Гьошев, в която се разкрива технология на корупционни практики в АЕЦ и която практика смятам, че е прехвърлена заедно с персонала в ДП ”РАО” (Приложение 1).
Позовавайки се на ангажиментите които вменява ”Стратегията” на МЕ и ДП “РАО“ ще Ви посоча някои нейни слабости.
В стратегията е определен обема на НХРАО – 138 200м3, което ще се състои от 3 модула. За предстоящото строителство на първия модул, ЕК чрез МФК осигурява финансиране – 72 млн. евро.
“Оцененият инвентар РАО, който се очаква да бъде генериран в Република България, подлежащ на погребване в съоръжението, по предварителната оценка, е общо 138 200 m3, което съответства на около 18 600 контейнера с РАО“. Оценката е извършена въз основа на приемания, представени в таблица № 9 от “Стратегията“.
Разчетът за обема на НХРАО обаче е необоснован и е “въз основа на следните приемания, представени в таблица № 9“ които са неточни.
– Разчита се на намаляване на обема на отпадъците чрез бъдещи инсталации като “Плазма“ и “Раздробяване и дезактивация на метални РАО“.
– Заложени са огромни несъответствия между планираните количества опаковки с РАО за погребване и параметрите по сключените договори – 180÷225 м3 по спечелилата оферта на ОНЕТ по Проект 9б и 49 264 м3 от “Стратегията“. Това е явно доказателство за недопустима промяна на техническото задание на Проект 9б направено след провеждане на търга в полза на спечелилия Изпълнител на проекта, но с тежки финансови последици за Възложителя. Проекта и развитието му са като по сценарий на корупционната схема описана от инж. Г. Гьошев.
За преработването на натрупаните течни радиоактивни отпадъци, въпреки обещаното от министър Ковачев, “АЕЦ Козлодуй” ЕАД обявена обществена поръчка и сключва Договор № 194000002/ 27.03.2009г. с Изпълнител “Onet Technologies Grand Projects“ и подизпълнител Fortum Nuclear Services Ltd. Изискването на техническата спецификация към договора е получаване на крайни продукти – 10% от първоначалния обем кондициониран радиоактивен отпадък категория 2а и не повече от 90% от първоначалния обем радиоактивен отпадък 1 категория. Договорени са технология – йонселективна сорб-
ция с филтри “ФОРТУМ” и 180÷225 м3 краен обем кондициониран РАО категория 2а за погребване.
Договорено е и доставянето на необходимите за 3 години филтри.
В техническото задание се посочва, че изходните данни са от анализите 2005г. (отчета на БАН) но цифрите не съответстват нито на отчета на БАН нито на Националните доклади на Република България по Единната конвенция. Въпреки, че изходните данни са занижени в сравнение с реалните, търга е спечелен от “ОНЕТ“ с още по-ниски технически показатели от тръжните. В заданието между другото е включено повторно охарактеризиране и отново инсталация за разтваряне и извличане на твърдата фаза.
След серия от разговори с представителите на “Onet Technologies Grands Projets“, се убедих че те не разполагат с подходяща технология и не могат да изпълнят договора.
С депозирано в МС писмо с вх.№ 1717/26.03.2010г. предупредих и гарантирах, че “Onet Technologies Grands Projets“ не може да изпълни договора по Проект 9б с договорираните параметри. За ефективно усвояване на средствата по фонд Козлодуй и успешно решаване на проблема с твърдата фаза от БКО предложих на ОНЕТ и ДП“РАО“ вариант – рационализация по правилата на ФИДИК с внедряване извличането на боратите като нерадиоактивен продукт. Копие от предложението изпратих и на министерството.
В отговорите от министерството се игнорираха посочените нарушения по търга и неправомерното класиране на “ОНЕТ“. Твърдеше се до последно, че проблеми със сключения договор няма и той се изпълнява в срок и без проблеми. ДП “РАО” не отговаряше на писмата.
Първоначалния срок на договора е 2012г. но са сключвани допълнителни споразумения, с които се удължава срока, въвеждат се фази (етапи в изпълнението) и други изменения. При тези промени е отпаднало изискването за обема на получавания кондициониран отпадък – да заема в НХРАО не повече от 10% (380м3) от изходния обем РАО и спечелен с обещаните 180÷225 м3.
Резултатите от охарактеризирането, очаквано съвпадат с анализите от 2005 на БАН (Първата обществена поръчка на ДП ”РАО” – № 00699-2004-001 е за охарактеризиране на РАО в БКО с изпълнител БАН за 500 000 лв.) и данните от Националните доклади по “Конвенцията“ които са с х102 по-високи от техническото задание.
Проект 9б за доставка “Съоръжение за извличане и преработване на твърдата фаза от резервоарите с концентрат от изпаряване – БКО“ – приключилата първа фаза (разделянето на фази е в резултат на допълнително сключено споразумение) Отчетено е охарактеризиране на отпадъка. Изпълнител на проекта по договор е “ОНЕТ“ Франция. Анализите в отчета на “ОНЕТ“ са на БАН и лаборатория на АЕЦ Козлодуй. Възлагането на анализите е от “ОНЕТ България“ дъщерна на френската “ОНЕТ“.
Така “ОНЕТ“ “успешно усвои“ 10 000 000 евро (възможно е и повече за които да не зная) от стойността на проект 9б и прекратява договора. Кой и как разпредели финансирането при разделянето на проекта на фази? Разпределението 10 000 000 за охарактеризирането на отпадъка – първи етап и 12 000 000 евро за втория етап обхващащ проектиране и изграждане на инсталация за разтваряне и извличане на твърдата фаза, инсталация за преработване на отпадъка, доставката на резервните филтри и др. за гаранционните 3 години експлоатация е доста несъразмерно. Особено на фона на заплатените
на БАН 500 000 лв по обществената поръчка за първото охарактеризиране. Интересно, колко е платил “ОНЕТ България“ на БАН и АЕЦ Козлодуй?
– Стратегията не отчита възможността за съвместна експлоатация на наличните съоръжения с новоизграждащите се инсталации. Приемат се новите инсталации в отклонение от техническите задания – пример инсталация „Дунав“. Отчитат се достигнати показатели в противоречие със законите на химията и доклади на МААЕ – соленапълване и съдържание на борни соли в циментирания течен РАО. Отново не се отчитат несъответствието между физикохимичните характеристики на наличните отпадъци и параметрите на инсталациите за преработване – пример твърдата фаза от БКО.
– Като инженер-химик с дългогодишен опит с течните РАО и водохимичния режим на АЕЦ в допълнение на писаното досега по тема 9б Ви предоставям разчет при усреднени параметри на количествата РАО които ще се получат от твърдата фаза на БКО/РТРАО за погребване при циментиране.
Таблица № 9 Кондиционирани обеми РАО за погребване в НХРАО – извадка от „Стратегията“
Кондиционирани РАО за погребване Брой опаковки с кондиционирани РАО краен обем, m3
Кондиционирани течни радиоактивни отпадъци 8 714 64 613
Кондиционирани течни радиоактивни отпадъци от резервоар за течни радиоактивни отпадъци (РТРАО) 2 070 15 349
Кондиционирани течни РАО – твърда фаза от РТРАО 6 644 49 264
В 1 контейнер се погребват 2,8 м3 течен РАО с химически състав – 400г/л общо солесъдържание и 100г/л борни соли (Борните соли са определящи за “стягането” на цемента и неговата устойчивост във времето.
При това 100 г/л са двойно повече от “до 50г/л“ съгласно доклада на МААЕ и химията с оглед на устойчивостта на цементената матрица във времето, определяща безопасността при съхранение.)
– В един контейнер се кондиционират (цементират) – 2,8 м3 ТРАО съдържащ 280 кг борни соли
– Наличните РАО – само твърда фаза са 3800м3 при отн.т. 1,4т/м3 – 5 320 т.
– Съдържание на борни соли в РАО – 70 %
– В 5 320 000кг РАО се съдържат 3 724 000кг борни соли
– С един контейнер се погребват 280кг борни соли – следователно са необходими 13 300 контейнера
СтБК-3
– Всеки модул от НХРАО съдържа 6 200 СтБК. Необходими за погребване на твърдата фаза ще са 2,145 модула от НХРАО х 72 000 000евро = 154 440 000 евро без да се отчита инфлационния индекс, производствените разходи на линията за циментиране (вкл. цената на 13 300 контейнера СтБК-3, цимента и реагентите за тяхното запълване).
Горния разчет е само за наличните РАО твърда фаза от БКО/РТРАО на СК-1 и СК-2 от блокове 1÷4, без борните разтвори и РАО от БКО от СК-3 на блокове 5 и 6.
Самото обявяване на Проект № 9б е достатъчно красноречиво доказателство, че е известна невъзможността с наличната линия за течни радиоактивни отпадъци (с използваната рецептура за цементиране и капацитет на линията за течни РАО на Комплекса) да се преработят и погребат наличните РАО от БКО в рамките на разумен срок, обем и с признатия недостиг на финасов ресурс.
При извличане на борните соли
– Наличните РАО – само твърда фаза са 3800м3 при отн.т. 1,4 т/м3 – 5 320 т.
– Съдържание на борни соли в РАО – 70 %
– В 5 320 000кг РАО се съдържат 3 724 000 кг борни соли и 1 596 000 други соли.
– В един контейнер се кондиционират (цементират) – 2,8 м3 течен РАО с отн.т. 1,4-1,5 кг/л, 40% солесъдържание – 1 568 кг соли и съдържание – до 28 кг борни соли.
– С един контейнер се погребват 1 568 кг соли – следователно ще са необходими едва 1 018 контейнера СтБК-3.
При условие, че с тази радиоактивна цементна смес, вместо с чиста циментова смес, се запълват фугите, получавани при запълването на контейнерите с твърди РАО, ще отпадне необходимостта и от тези 1 018 контейнера и този обем в НХРАО ще се освободи за други отпадъци.
Получавания ефект е икономията на над 154 400 000 евро за изграждането на хранилище за РАО, без да се отчита инфлационния индекс, производствените разходи на линията за циментиране (вкл. цената на 13 300 контейнера СтБК-3, цимента и реагентите за тяхното запълване) и цената на 3 724 000 кг борни соли, освободени от контрол и явяващи се промишлена суровина. Подобрява се и безопасността при съхраняване на отпадъка, чрез повишаване качеството и устойчивостта на цементената матрица.
Като главен и основен недостатък на това предложение е последицата, че няма да се усвоят от някои фирми над 154 400 000 евро за изграждането на хранилище за РАО и производствени разходи на ДП“РАО“ за 13 300 СтБ-3, както и разходи към доставчици – за цимент, стомана, реагенти, транспортни разходи и други неясно колко милиона евро.
Горния разчет е само за наличните РАО твърда фаза от БКО/РТРАО на СК-1 и СК-2 от блокове 1÷4, без борните разтвори и РАО от БКО от СК-3 на блокове 5 и 6.
– Съгласно ЗБИЯЕ и Наредба за безопасност при управление на радиоактивните отпадъци:
“Лицата, които произвеждат, обработват, складират или използват радиоактивни вещества и други източници на йонизиращи лъчения или управляват радиоактивни отпадъци, са длъжни:
– да извършват инвентаризация и да водят отчет за радиоактивните вещества и другите източници на йонизиращи лъчения и радиоактивните отпадъци;
– да представят периодична информация на председателя на агенцията за отчетните данни;
– да прилага технологии и методи, подходящи за поддържане генерирането на РАО до разумно достижимия минимум по отношение на тяхната активност и обем;
– да не допуска смесването на радиоактивни с нерадиоактивни отпадъци;
– да класифицира и сортира отпадъците според техните радиационни, физически и химически характеристики и с отчитане на предвидените възможности за последващо обработване;
– да прилага технологии за обработване за намаляване на обема на РАО;
– да извършва дезактивация въз основа на анализ „цена/полза“;
„Характеризиране на РАО“ е определяне на физичните, химичните и радиационните свойства на РАО с цел установяване на необходимостта от последващото им обработване или на пригодността им за последващо манипулиране, обработване, съхраняване или погребване“.
За изпълнение на ангажиментите си по горецитираните нормативни документи и АЕЦ и ДП “РАО“ имат съответните лицензирани раборатории. Предаваните от тях данни са публикувани в Националните доклади за изпълнение на задълженията на Република България по Единната конвенция за безопасност при управление на отработено гориво и за безопасност при управление на радиоактивни отпадъци и са верни.
Въпреки това охарактеризирането на РАО се възлага в обществена поръчка, впоследствие се включва в техническото задание на проект 9б за доставка и отново се планира като поръчка в “Стратегията“ за следващите 15 г.
В Плана към Стратегията е предвидено:
– 10 000 000евро за АЕЦ – до 2030г.“Да се разработи и внедри технология за извличане на твърдата фаза от течния концентрат от резервоарите за временно съхраняване.“ Такава инсталация е доставена с “Комплекса“ и с прехвърлянето на активите от АЕЦ на ДП РАО сякаш изчезна. В официален отговор на АЕЦ инсталацията не е прехвърлена на ДП“РАО“, а оставена в АЕЦ и се експлоатира на СК-3.
Затова, предполагам, в техническото задание на проект 9б е включено и доставка на инсталация, която, за разлика от наличната, да извлича отпадъка но в по-малък обем. По няколко програми на АЕЦ са усвоявани средства за проучване и решаване на проблема с извличането на твърдата фаза.
– 10 000 000 евро за АЕЦ – до 2030г.“Да се разработят и внедрят технологии за извличане и преработване на отработени сорбенти, шламове и утайки“
Кога ще приключи проект №5 започнат при министър М. Ковачев, сега вече като проект 5а?
Така заложени мероприятия в Плана към Стратегията повтарят порочната практика с включването в проект 9б на повторно охарактеризиране на отпадъка.
Кога реално ще се извлича твърдата фаза, сорбенти и колко ще струва?
При прокламираната политика за подкрепа на иновациите; изграждането на “Технопарк“ за бъдещи изследвания; програми за подкрепа на изследователски програми; програма от 50 000 000 евро ”Подкрепа за внедряване на иновации в предприятията” и други се надявам да се отчете и обстоятелството, че ефект от всички инвестиции в изследователските програми ще има едва когато резултатите се внедрят в реалната практика, в икономиката.
На основание на гореизложеното Ви информирам, че поддържам предложението си да се внедри технология (разработено и патентовано изобретение с поддържан патент без всякаква субсидия) за преработване на течни РАО при която се извличат борните соли като нерадиоактивна промишлена суровина. Технологията е преминала успешна проверка с реални РАО от БКО на АЕЦ и резултатите са приети от ЕТИС на АЕЦ Козлодуй. В резултат на това остатъчния течен РАО ще може да се цементира с наличната линия за циментиране, с повишено солесъдържание, без негативното влияние във времето на борните соли и с обем недостатъчен дори за запълване на фугите в СтБК получаващи се при запълването им с твърди отпадъци.
Приложения :
– Приложение 1 Извадка от вестник Козлодуй днес – 21.07.2009г.
– Приложение 2 Писмо до ОНЕТ 25.03.2011г.
– Приложение 3 Писмо до МЕ и МФ с прилжено писмо до ДП РАО от 21.01.2012г.
– Приложение 4 Отговор от МИЕ от 01.07.2013г.
– Приложение 5 Писмо до ДПРАО и В Шайдер от 13.09.2013г.
– Приложение 6 Писмо до МЕ вх. № 94-К-14/24.02.15
– Приложение 7 Протокол от ЕТИС на АЕЦ Козлодуй
С уважение:
(инж. хим. Кр. Филипов)