БЕЛГИЙСКИЯТ РЕГИОН ВАЛОНИЯ БЛОКИРА ТЪРГОВСКОТО СПОРАЗУМЕНИЕ МЕЖДУ ЕС И КАНАДА
Съветът на Европейския съюз по въпросите на търговията отложи приемането на споразумението с Канада – СЕТА, след като властите в белгийския регион Валония блокираха гласуването. Миналата седмица парламентът на Валония прие резолюция, с която отхвърля СЕТА. Това решение на Валония стопира вота и на правителството в Брюксел. Белгийският кабинет изрази готовност да подпише споразумението, след като бъдат оттеглени възраженията на Валония. Официалното подписване на споразумението, което сваля 98 на сто от митата от първия ден на влизането си в сила, е насрочено за след седмица. Планирано е това да стане на среща на върха ЕС-Канада, за която се очаква канадският премиер Джъстин Трюдо да пристигне в Брюксел.
Европейската комисия побърза да вземе мерки по позицията на Валония. „Валония получава срок до събирането на европейските лидери в петък, за да промени позицията си“ – заяви комисарят по търговията Сесилия Малмстрьом. Малстрьом каза още, че споразумението между държавите членки на ЕС трябва да стане факт преди посещението на канадския премиер Трюдо в края на този месец. Според Малмстрьом, ако това не се случи, визитата ще се отложи.
Белгийската област Валония няма да одобри търговското споразумение между Европейския съюз и Канада (СЕТА) преди петък, каквото искане постави ЕС. Това заяви от своя страна валонският премиер Пол Манет, цитиран от „ИЮобзървър“. „Няма да го подпишем преди петък“ – казал Манет пред белгийското радио RTBF, като подчертал, че осъзнава евентуалните политически последствия от този отказ. Магнет осъдил натиска от страна на ЕС по този въпрос.
Според премиера на Валония споразумението СЕТА е заплаха за социалните и екологичните стандарти и устойчивото развитие, дори и да бъде постигнат някакъв прогрес в това отношение през следващите дни. Пол Манет категорично не е съгласен с клаузата, според която правителствата ще трябва да плащат компенсации на мултинационалните компании, ако приемат нови стандарти, които не са заложени в споразумението. Според него: „Това е на крайния предел на зачитане на демокрацията“. Манет смята още, че съдът за уреждане на инвестиционни спорове, включен в споразумението, е „шокиращ“, защото ще заобикаля нормалната съдебна система. Премиерът на Валония изтъкнал и, че клаузата, която ще позволи на американски фирми, установени в Канада, да се възползват от свободната търговия с ЕС, не е достатъчно ясна и не защитава добре интересите на ЕС.
.
КАКВА Е БЪЛГАРСКАТА ПОЗИЦИЯ
Тя е за СЕТА, като този въпрос задължително се обвърза с визовия режим за български граждани, и винаги се говори официално само за ползите от СЕТА.
Вчера в българския парламент, след дълги обвинения между управляващи и опозиция, мнозинството отхвърли искането на опозицията правителството да направи анализ за резултатите за България от споразумението СЕТА, както и да съгласува позицията си по този въпрос с парламента. Правителството и мнозинството не се съгласиха, т.е., да съгласуват позицията за СЕТА, преди да я решат официално като национална.
А днес българският външен министър Даниел Митов е приел новоназначения извънреден и пълномощен посланик на Канада в България, със седалище в Букурещ, Кевин Хамилтън. Фокус на разговора между двамата са били търговското споразумение между ЕС и Канада и визовият режим.
Митов подчертал, че приоритет на двустранните отношения е задълбочаването на икономическото сътрудничество, увеличаване на търговския стокообмен и привличане на инвестиции в широк спектър от области. “Страната ни оценява ролята на Всеобхватното икономическо и търговско споразумение (СЕТА) в тази посока, но на първо място очакваме ясни гаранции по въпроса за визовата либерализация за български граждани, за да могат те да се възползват от пълния потенциал на постигнатите договорености” – посочил Митов, според информация от пресцентъра на МВнР. Според него само такъв подход би позволил на българските икономически субекти да бъдат равнопоставени на икономическите субекти от държавите-членки и от Канада.
Даниел Митов приветствал обявената готовност на канадското правителство да отмени визите за български граждани през 2017 г., като изтъкнал необходимостта от уточняване на параметрите и потвърждаване в подходяща форма на тази позиция преди подписването на СЕТА. Той отправил и конкретни предложения към посланик Хамилтън относно формата за официализиране на канадската позиция. Канадският посланик изразил готовност за координиране на съвместната работа по този въпрос между двете страни.
–––––––-
Както изглежда, ако ЕС се пребори с позицията на един европейски регион относно СЕТА, това споразумение ще влезе в сила. И ако влезе, това ще промени визовия режим за Канада, който може да отпадне в бъдеще. Но ако на мултинационалните компании трябва да се изплащат компенсации, ако се приемат нови стандарти, които не са заложени в споразумението, и ако съдът за уреждане за инвестиционни спорове ще заобикаля нормалната съдебна система, за тези рискове трябва да се говори достатъчно ясно преди подписването на СЕТА. И българските граждани, които са заинтересовани от отпадането на визовия режим с Канада, трябва също да са наясно с тях.
.
„Следя реакциите в България – истеричното отхвърляне на СЕТА от страх, че Канада едва ли не ще зароби Европа.
Печелившите от този договор ще бъдат мултинационалните компании и в това отношение не можем да сочим с пръст една държава. Още повече, че повечето печеливши тук ще бъдат американски фирми, базирани в Канада.
Лапаме въдицата, която ни се пуска от лобитата на мултинационалните компании – да разглеждаме това едва ли не като отношения между държави: Канада срещу Европа или Канада с Европа.“
http://bnr.bg/horizont/post/100751072/prof-emil-grigorov-poziciata-na-balgaria-po-seta-napodobava-pogovorkata-kon-za-kokoshka