Списание „Хемус“ и театрална формация „Малко театро“ отбелязаха кръглите си годишнини и в България. Тази връзка с Родината има дългогодишна традиция: този път празникът се състоя в София и Бургас.
Нашите юбиляри – „Хемус“ и „Малко театро“ – отпразнуваха своите съответно 25 и 20 години творческа дейност, като се представиха пред българска публика на 27 септември в София и на 29 септември в Бургас.
Представянето в София се състоя в нашумелия Клуб „Перото“ в Националния дворец на културата. В разговор с Габриела Хаджикостова и Светла Кьосева модераторите Пенка Ватова и Тея Сугарева разкриха не само миналото и настоящето на двете културни ателиета, но и обърнаха внимание на оригинални моменти от тяхната дейност.
Изследователят на „Хемус“ доц. Пенка Ватова, която посвети своя монография на списанието по случай неговата 10-годишнина, продължава да следи с интерес развитието му. Тя изтъкна способността на списанието непрекъснато да се обновява, да не се затваря в малките очертания на общността, а да играе ролята на мост между двете култури, и разнообразните проекти, които инициира: „Българският кондуктор“, представяне на дебютни романисти по време на Панаира на книгата, издаване на сборници с материали от списанието и др. Особено внимание бе обърнато и на съвременните преводачи на унгарски език от по-младото поколение, израснали покрай списанието.
В изложението си Тея Сугарева изтъкна новаторската роля на Малко театро, като създател на модерен театър, непознат в България, и по този начин обновява българската театрална култура. Бе обърнато внимание и на разнообразния репертоар на театъра, който варира от куклени представления до музикални и хореографски спектакли, от литературни четения до монодрама, и завладява всички възрасти с представленията си на български, унгарски и немски език.
Публиката беше многобройна и прояви голям интерес към продукцията на „Хемус“ и Малко театро. Предоставените броеве на списанието и дискът на „Хемус“ свършиха за миг.
С присъствието си ни удостоиха писатели, преводачи, литературни критици, музиканти и театрали. Сред присъстващите беше и бившият посланик на Р. България в Унгария Бисерка Бенишева, която пристигна с неизменния си букет с цветя.
Разговорът бе накъсан от музикалните етюди на Габриела Хаджикостова и Николай Иванов ОМ, включващи и литературни текстове, родени в сътрудничество със списанието.
За „Хемус“ Бургас бе една нова дестинация, тук списанието се представя за първи път, затова път Малко театро си има утвърдена публика. Наш домакин бе Керана Ангелова, по чийто роман „Елада Пиньо и времето“ Габриела Хаджикостова вече години наред играе един от най-успешните си спектакли. Срещата се състоя в Дома на писателите и премина в изключително задушевна обстановка, за която допринесе и емоционалният начин, по който известната българска писателка представи двата юбиляра.
Бургас ни посрещна с прекрасна слънчева есен, с блеснало море и непривична за морския град тишина, в която сякаш звучаха гласовете на бургаските поети. А издадената на унгарски език стихосбирка на Петя Дубарова (Фондация „Про скола булгарика“) се помни тук и с невероятните илюстрации на Росен Русев – най-добрият чуждестранен илюстратор на поетесата, както ни обърна внимание една от гостенките. Срещата ни запозна с творците на Бургас и породи нови идеи, покани, чието осъществяване предстои.
Светла Кьосева,
главен редактор на сп. „Хемус“
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Бел.ред: Снимките са от профила на Светла Кьосева във Фейсбук и са от честването на юбилея на сп. „Хемус“ и „Малко театро“ в клуб „Перото“ в НДК на 27 септември т.г. Три дни по-късно, на 30 септември, пак в „Перото“, Светла Кьосева, която, освен главен редактор на сп. „Хемус“ и директор на Бъгарското училище по роден език в Будапеща, е и много добър преводач, бе отличена с годишната награда от Съюза на преводачите в България, за превода от унгарски на сборника „Брудершафт“ на Едина Сворен. Честито!