Кандидатът за президент Камен Попов и кандидатът за вицепрезидент Георги Неделчев бяха любезни да отговорят днес, в края на предизборната си кампания, на три въпроса, поставени чрез нашето издание от гражданско сдружение „Цар Симеон Велики“, в което членуват и български емигранти в САЩ. Въпросите са свързани с президентската институция и с визията на бъдещия президент за намаляването на емиграцията от България, за бежанците и опазването на границите, както и за даването на БГ гражданство на българи от историческата диаспора.
1. Ако станете президент, ще подкрепите ли даването на българско гражданство на всички граждани на Украйна, Молдова, Македония и други страни, в които има български исторически общности, които се самоопределят като хора с български произход и притежават квалификации, нужни на българската икономика и здравна система, и/или които са приети да изучават подобни специалности в български университети?
Камен Попов: Категорично да. България днес се нуждае от всеки един българин, нуждаем се от ново всеобщо българско Съединение. Няма друг начин за справяне с катастрофата, освен мобилизацията на целия български потенциал – чрез всеки един, който милее за България, както и с връщането в Родината на онези, които бяха прокудени през последните 27 години, търсейки своята лична и семейна реализация и спасение.
Георги Неделчев: България се нуждае от десетилетие на резки и сериозни скокове на Брутния вътрешен продукт, за да постигне средноевропейските показатели. Това се постига само с хора и технологии. Шансът на България е сега, а моментът е изключителен. Светът тръгва в изцяло нова посока, борейки се да запази климата непроменен, за да бъдат избегнати катастрофалните природни бедствия. Политиката на Президентството може да бъде само една – да съдейства на всеки, който желае да бъде гражданин на Република България като участник в спасението на българската нация, култура и цивилизация.
.
2. Ако станете президент, бихте ли се възползвал от правата си като такъв да превърнете Консултативния съвет за национална сигурност в ситуационен център за управление на кризата с опазването на външните граници на България от икономически имигранти и за интегриране в българското общество на вече намиращите се в страната сирийски бежанци?
Камен Попов: Най-важното на този етап е прекратяването на нелегалната миграция. Това най-добре може да бъде изпълнено с изпращане на части на Българската армия на границата с Турция и другите известни места за нелегално преминаване. Това е пряко свързано с правомощията на Президента. Интегрирането на онези чужди граждани, които са получили статут на бежанец или убежище, е приоритет на изпълнителната власт.
Георги Неделчев: КСНС е обект на специален закон и е свързан с едно от правомощията на Президента, определено в Конституцията на Р. България. За промяната на този статут се изисква законодателна инициатива, която може да бъде предприета от мнозинство в Народното събрание. В този смисъл, президентската институция може да определи отделно постоянно действащо звено. Това би могло да бъде комисия, която да изпълнява ролята на такъв ситуационен център или да се поеме от съществуващата за убежището.
.
3. Бихте ли се борил като президент/вицепрезидент за редуциране на масовата емиграция от България, чрез намирането на нови международни пазари и държавни поръчки в чужбина на малки и големи български фирми, чрез лични срещи с чужди държавници, чрез назначаване на посланици, готови да лобират в чужбина за българския бизнес, и чрез лични контакти с диаспората ни, целящи учредяването на български бизнес съвети зад граница?
Камен Попов: Разбира се. Познавам много добре проблемите на малкия и среден бизнес в България. Смятам, че въпросът с масовата емиграция, заедно с ужасяващата демографска катастрофа, е най-голямото предизвикателство пред българския народ. Така че бих работил за активиране на контактите с българите зад граница, за използване на техния потенциал, включително и за бизнес съвети зад граница. Въпросът с масовата емиграция, обаче, може да се реши по-скоро чрез подобряване на вътрешната обществено-политическа среда и превръщането на страната ни в добро място за живот. Всичко това е свързано с истинска смяна на системата – от „представителна“ към директна демокрация, за което Президентът може постоянно да призовава чрез медиите и от трибуната на Народното събрание.
Георги Неделчев: Светът познава мярка за справяне с несъвършенствата на настоящата система от политики по доходите, социалното включване и работните места. Тази мярка е включена в програмата ни и представлява инвестиция на държавата във всеки един български гражданин с валидна и активна адресна регистрация на територията на Р. България. Президентът може да предложи произвеждане на референдум по този въпрос и така да инициира процес на създаване на законодателство, насочено към осигуряване на среда за оставане на българите в родните им места. Отварянето на въпросите за новата енергия, съгласно Парижкото споразумение за климатичните промени, допълнително подобрява възможностите за нови производства и услуги, както и за разкриване на модерни атрактивни работни места.
.