26.2% изборна активност към 13 ч.в президентските избори, 22.79% – на референдума
26.2% изборна активност към 13 ч.в президентските избори в страната, съобщи говорителят на ЦИК Камелия Нейкова.
22.79% са гласували на референдума, което означава, че 1 557 444 избиратели вече са участвали в допитването.
На частичните избори в столичния кв. „Младост” активността е 22.44%.
В Турция към 10 ч. българско време в Истанбул са гласували 1165 души, а в Бурса 1430.
У нас – към 10 ч. в Старозагорска област правото си на глас са упражнили 32 709 души. Избирателната активност е 10.88%. Най-висока избирателна активност е регистрирана в община Опан – 16.11%. В община Стара Загора тя е 10.72%. Община Казанлък – 10.78%. Община Раднево – 12.69%. Община Братя Даскалови – 13.96%. Община Гълъбово – 14.24%. Община Павел баня – 11.90%. Община Мъглиж – 7.84%. Община Гурково – 11.36%. Община Николаево – 11.66%. 8,67 % е избирателната активност за президентските избори в Русенска област към 10 часа, съобщи председателят на РИК Мирослава Маркова. За референдум активността е по-ниска – 5 %.
До момента е постъпила една жалба от Две могили, свързана с печатите, които се поставят на бюлетината. Жалбата е, че бил е поставен само един, а не два печата. РИК са се произнесли да се спазват разпоредбите и са обърнали внимание на членовете на СИК за пропуска. Тази бюлетина ще се смята за недействителна. В Ловеч избирателната активност е висока тази сутрин, пред секциите се образуват опашки, уточни БНР. В 12 от секциите в Ловеч за първи път се гласува машинно. Под десет на сто е избирателната активност в област Благоевград по данни от 10 часа тази сутрин, най-висока към този час е тя в община Банско-16.4%, следва Белица-15.9 на сто, най-ниска е в Благоевград – 4.6 процента, следва Сатовча с 5.5.
Потребители в социалните мрежи споделят, че в големите градове се чака около час, за да се гласува.
Патриотите поискаха спиране на вота в Турция
„Обединени патриоти – НФСБ, АТАКА и ВМРО“ поискаха спиране на изборния процес в Турция „заради десетки сигнали за нарушения при провеждането на изборите“. Коалицията е изпратила жалби до ЦИК за нередности в секции в Бурса, Цариград, Текирдаг, Одрин, Люлебургаз и Чорлу.
От репортаж на Нова тв от Бурса се разбира, че трети лица попълват декларациите за гласуване на българските изселници, а в изборните помещения масово се говори на турски. Репортерите отбелязаха, че в секциите не се забелязват наблюдатели и застъпници. От ЦИК заявиха, че са изпратени спешни разпореждания към секционните избирателни комисии в секциите да се говори само на български.
Патриотите се възмущават, че наблюдателите им не се допускат до секциите. „Ясно е, че изборният процес в Турция е опорочен, за което предупреждавахме отдавана. В отговор на манипулациите трябва да бъде спрян изборният процес“, казва се в прессъобщение на коалицията.
Борисов събира министрите в Бояна тази вечер
Премиерът Бойко Борисов събира министрите от кабинета си на среща тази вечер при него в Бояна, съобщи „Дневник“, цитирайки източници в правителството. ГЕРБ не потвърждава официално за такава среща.
Очаква се, че на срещата, на която ще се обсъждат изборните резултати, да присъства и ръководството на ГЕРБ. Според някои от източниците срещата е била насрочена още през седмицата.
Борисов вече няколко пъти коментира, че ако кандидатът на ГЕРБ не спечели, той ще подаде оставка и ще се върви към предсрочни избори. Още в средата на юли заяви, че „ако загубя президентските избори като партия, вечерта обявявам предсрочни избори, защото това ще означава, че в държавата има ново усещане за властта“.
Източник: в. „Сега“
––––––––––––––––––––––––––
Кой ще бъде новият президент на България? С голяма вероятност това ще стане ясно след балотаж, но каква подкрепа събират кандидатите в гласуването днес – ще може да проследите през целия ден в профилите на „Дневник“ във „Фейсбук“ и „Туитър“.
И на тези избори забраната медиите да огласяват данни преди официалното приключване на изборния ден не беше отменена в Изборния кодекс. В „Дневник“ винаги сме имали проблем – как едновременно да успеем да спазим закона и да информираме читателите си и тъй като забраната не обхваща лични блогове и социални мрежи – ще получавате данни там.
Вижте първи резултати за президентските избори в профилите ни във „Фейсбук“ и „Туитър“, и как се движи активността и подкрепата по въпросите за референдума.
Източник: „Дневник“
.