Еврочикаго публикува по-долу писмо до Народното събрание, със становище, касаещо предстоящото заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина, а именно законопроекта за изменение на Закона за българите, живеещи извън Р. България (линк)
.
Уважаеми народни представители,
Внесеният от господата Славов, Андреев и Лилков законопроект за изменение на Закона за българите, живеещи извън Р. България, би бил първа и голяма стъпка към решаването на дългоотлагания въпрос за създаване на Консултативни органи към дипломатическите и консулските представителства на България по света, по инициатива на българските общности.
Сегашният текст в Закона, касаещ създаването на тези Консултативни Обществени съвети, бе тълкуван като диспозитивен, т.е. пожелателен, а не задължителен от представители на Външно министерство, което бе един от аргументите тези съвети да не бъдат създадени досега чрез общи, представителни и легитимни избори.
Тук можем да дадем за пример Чикаго, където бившият генерален консул Симеон Стоилов и представители на общността на два пъти заявиха съгласие да се проведат такива избори. И липсата на легитимна и масова организация като Обществените съвети засега е пречка за осъществяване на няколко големи проекти, сред които самостоятелен културен дом и алея на българската слава.
Всеизвестно е, че Законът за българите, живеещи извън Р. България, приет през 2000 г., вече е остарял и трябва да бъде допълнен и изменен. Но неяснотата около това колко ще бъде животът на това Народно събрание, ще има ли нов кабинет на рамките на неговия мандат, както и многото други сложни и актуални въпроси не позволяват да се проведат широки обществени дебати за по-мащабна промяна в този закон. Внесената поправка е предпоставка за създаване на широка мрежа от Обществени съвети в различни страни и региони, където е разпръсната българската диаспора. Ако не се приеме този законопроект, ще минат сигурно още доста месеци, както преди това 16 години, в които по отношение на законодателството, касаещо българите зад граница, няма да се случи нищо.
Надяваме се не само, че законопроектът ще бъде одобрен днес в Комисията по политиките за българите в чужбина, но и, че възможно най-скоро той ще бъде внесен за гласуване в пленарна зала.
Приложено изпращаме Ви и линк с цитати, свидетелстващи за подкрепата, която получи инициативата за създаване на Обществени съвети.
Вероятно в бъдеще, както е залегнало в Националната стратегия за българските граждани и историческите български общности по света, освен Обществени съвети, ще бъде създаден и Национален съвет на българите в чужбина от 60-70 човека. А вече има и предложен проект за избор на народни представители от чужбина – 9-10 човека. Но най-масови си остават Обществените съвети, като само в Чикаго такъв съвет би наброявал към 25 човека. При това няма да струва и стотинка за данъкоплатеца в България. На тази широка основа здраво може да стъпи цялото бъдещо институционално представителство на българите в чужбина.
С уважение:
Петранка Стаматова – Вицепрезидент на Българо-американската асоциация в Чикаго
Константин Маринов – Ръководител на клуб “Верея” – Чикаго и организатор на най-големия български фолклорен фестивал в Америка
Боянка Иванова – Директор на училище “Джон Атанасов” – Чикаго
Златина Костов – Борд на Директорите на БАА – Чикаго
Максим Божилов – Издател и главен редактор на вестник “Български Хоризонти” – Торонто
Таня Тодорова – Германия, Съпредседател на БСДД
Роберт Манолов – Луизиана САЩ , Член на КС към ДАБЧ
Максим Димитров – Бесарабски българин, Младежки клуб „Актив” от Украйна
Здравко Боджов – България , Член на УС на “ Граждански блок”
Проф. Пламен Павлов – Великотърновски Университет, историк, бивш председател на ДАБЧ
.