Новоизбраният президент допуска правителство в рамките на сегашния парламент
Никола Лалов, Mediapool
Въпреки че не е задължен от Конституцията, президентът Росен Плевнелиев е готов да определи състава на бъдещето служебно правителство в консултации с новоизбрания държавен глава Румен Радев. Двамата се срещнаха на „Дондуков“2 в понеделник, ден след като Радев спечели президентските избори и часове след като премиерът Бойко Борисов депозира оставката на правителството си. Така политическата криза, в която Борисов тласна държавата, залагайки оставката си срещу победа на президентските избори, изглежда по-контролируема, под навигацията на отиващия си и бъдещия държавен глава.
Избраният президент заяви на излизане, че на продължилата час и половина среща не са обсъждани конкретни имена, но той е получил „уверението“ на Плевнелиев, че ще определи състава на служебния кабинет след консултации с него.
След разговорите Плевнлиев не даде изявление, но от прессекретариата му също потвърдиха този ангажимент.
„За да бъде избегната политическа криза в страната, е необходимо да бъдат избягвани всякакви едностранни действия на която и да е институция, а политическият и междуинституционалният диалог са основа за преодоляване на напрежението в обществото“, посочиха от „Дондуков“ 2.
И Плевнелиев, и Радев са били на мнение, че са необходими „координирани и максимално прозрачни и действия на всички отговорни институции“.
Служебен кабинет на двама президенти
След избора на Радев за президент страната изпадна в политическа криза заради депозираната оставка на кабинета „Борисов“ 2. Сега отиващият си президент е поставен в безпрецедентна ситуация да излъчи трети пореден служебен кабинет в рамките на мандата си. Този кабинет обаче се очертава да управлява повече от обичайните три месеца, тъй като Плевнелиев няма право да разпуска парламента. Именно Радев, след като встъпи в длъжност на 22 януари, ще може да разпусне Народното събрание и да насрочи изборите, които могат да се проведат най-рано през април. Радев, който допреди два месеца беше командир на ВВС и няма политически опит, ще има правото и да подмени частично или изцяло назначения от предшественика си служебен кабинет.
Очевидно Плевнелиев се опитва да спести допълнителни сътресения в преходния период, каквито биха били смените на служебни министри, както и да осигури легитимност на служебното правителство.
Радев допуска някоя партия да сформира правителство
Румен Радев не се ангажира с прогноза кога ще са следващите парламентарни избори. Той припомни, че това зависи от евентуалното сформиране на правителство в сегашното Народно събрание с мандата на някоя от парламентарните сили.
„Представете си, че някоя от тях има волята или състави някаква нова коалиция. Нека да не бързаме“, коментира той пред репортери.
Почти невероятно е да се стигне до такъв сценарий, след като двете най-големи партии – ГЕРБ и БСП, обявиха, че няма да се опитват да съставят правителство сега и предпочитат да се върви към предсрочни избори.
Премиерът Бойко Борисов, който досега размахваше политическата стабилност като основен коз в кампанията за избор на президент, сам тласна страната към нестабилност, като обеща да подаде оставката си, ако ГЕРБ загуби президентските избори. Неговият кандидат-президент Цецка Цачева се провали, а издигнатият от БСП Румен Радев бе избран за президент със съкрушително мнозинство на балотажа в неделя.
Бойко Борисов внесе оставката на кабинета си в понеделник, а нейното гласуване се очаква да стане в сряда, първия работен ден на парламента за седмицата.
След това президентът Росен Плевнелиев трябва да връчи на Борисов като лидер на първата политическа сила в НС мандат за формиране на ново правителство. Очаква се Борисов да върне мандата и той да отиде при БСП, чийто председател Корнелия Нинова вече заяви, че ще стори същото. Следва трети опит, при който президентът не е обвързан със задължение да връчи мандата на третата по големина партия – ДПС, но поради липса на подкрепа от първите две сили едва ли някоя трета ще се пробва да съставя правителство.
Именно тогава Плевнелиев ще пристъпи към формиране на служебен кабинет, който ще е първият, който ще работи при действащ парламент, който да го контролира. Това ще продължи до встъпването в длъжност на Румен Радев, който ще разпусне Народното събрание и ще насрочи датата на предсрочните избори, но служебният кабинет ще продължи да работи без парламент.
Плевнелиев: Трябва предвидимост и яснота
По време на срещата Плевнелиев и неговият приемник са обсъдили и необходимите през следващите дни и месеци стъпки, които ще предприеме президентската администрация.
„От изключителна важност е да бъде запазено спокойствието в България, да бъде осигурена предвидимост и яснота относно предстоящите действия на институциите, съгласно записаните в Конституцията механизми и процедури на приемственост в изпълнителната и в законодателната власт“, посочиха от „Дондуков“2.
„Благодаря на президента Плевнелиев за поканата. Срещата бе изключително ползотворна, знакова. Това означава приемственост в политиката на президента“, заяви от своя страна Радев.
Радев още не е готов със съветниците си
В отговор на въпрос Радев посочи, че все още е „рано“ да обяви бъдещите си съветници.
Въпросът кои ще са секретарите и съветниците на Радев е от ключово значение, за да се види дали е в състояние да следва независима политика, както твърди самият той, или екипът му ще е изцяло или предимно излъчен от БСП.
По време на срещата Радев и Плевнелиев са обсъдили и хода на изминалите президентски избори, като и двамата са били на мнение, че са преминали без „сериозни нарушения по демократичен и легитимен начин“.