Ако ЦИК не оправи грешките, резултатът не е задължителен за депутатите
Светослав Спасов, Диян Иванов, в. „Сега“
Грешки в протоколите на избирателните комисии и противоречия между Изборния кодекс и закона за прякото участие на гражданите в държавната власт хвърлиха огромна сянка на съмнение върху резултата на референдума. Инициаторът на допитването Слави Трифонов обвини Централната избирателна комисия в „чудовищна манипулация“. От комисията призоваха за спокойствие, докато не бъдат готови окончателните резултати.
Спорът е за 13 792 гласа, които ЦИК отказва да включи в избирателната активност за референдума, защото бюлетините са пуснати без плик в урните. За да бъде референдумът задължителен за депутатите, на него трябва да са гласували поне 3 500 585. Ако спорните гласове бъдат извадени, броят на гласувалите пада на 3 487 428 и резултатът не е задължителен. Ако се включат, минимумът е изпълнен.
На референдум се гласува с бюлетина в плик, а в Изборния кодекс изрично е записано, че броят на гласувалите избиратели се определя от броя на намерените в урните пликове. От началото на демокрацията при избори действа принципът „един глас е равен на един плик“. Затова и ЦИК е дала инструкции на СИК намерените бюлетини без плик да се броят като невалидни, несъществуващи, а не като недействителни (активността на изборите се определя от сбора на действителни и недействителни бюлетини). Законът за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление обаче изисква бюлетина, намерена в кутията без плик, да се брои за недействителна, т.е. да се включи в определяне на избирателната активност (чл.19, ал.1). Законодателят даже е повторил този текст в чл. 38, ал.1.
Още в изборния ден имаше сигнали, че в някои секции се раздават бюлетини без плик. На някои места това вероятно е било направено поради грешка на комисията, на други – поради липса на пликове. И в двата случая това води до глас, който не се отчита. В други случаи, за които призна самата ЦИК, секционната комисия просто е допускала грешки, като е отбелязвала в протоколите, че действителни бюлетини са намерени без плик. Ако в секциите не е имало достатъчно пликове, за това е виновен кметът на общината, който по закон (чл. 35) е длъжен да осигури снабдяването на секционните комисии с пликове, кутии, бюлетини, протоколи и кабини за тайно гласуване.
Заради всичко това Трифонов излезе с открито писмо, в което се казва: „Уважаеми сънародници, в момента един от основните слуги на политическата класа – ЦИК, извършва чудовищна манипулация с гласуването за референдум. ЦИК реално е в услуга на политическата класа и очевидно е получила заповед да саботира референдума. Уважаеми зрители, спите ли? Колко още доказателства трябва да получим, че сме изправени едни срещу други?! От едната страна народът, от другата – политическата класа и техните слуги!“.
От ЦИК заявиха, че обработката на протоколите все още продължава и че окончателните данни от референдума ще станат ясни до петък. „Засега няма да коментирам конкретни данни, защото работата по протоколите продължава“, заяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов. И обеща ЦИК да качи абсолютно всички протоколи на сайта си. „Там броят на намерените в урните бюлетини без плик ще бъде подробно описан. Тогава медиите ще могат да преценят дали ЦИК извършва „чудовищна манипулация“. Една бюлетина може да бъде намерена в урната без плик, ако е изпаднала от него, ако е пусната без такъв, защото в секцията е нямало, и ако е пусната умишлено без плик, което е нарушение на закона. ЦИК има информация за секциите, в които са липсвали пликове. Всеки един от казусите се разглежда и предстои да излезем с решение по всеки“, допълни Томов.
На сайта на ЦИК обаче вече има окончателни резултати от референдума при 100% обработени протоколи. Според ЦИК на първия въпрос – за въвеждането на мажоритарна система в два тура, са гласували 3 488 258 души, на втория – за задължителното гласуване, са гласували 3 488 605 души, а на третия – за намаляване на субсидията на партиите – 3 488 154 души. Не е ясно защо има разминаване в цифрите. Те би трябвало да са еднакви, защото и при трите въпроса се отчитат всички действителни, недействителни и празни бюлетини.
ПОПРАВКИ
Графите с недействителни гласове в редица протоколи за референдума са поправяни, показа проверка на „Сега“. Става дума за вот, преброяван по разпоредбите на ЦИК като „без отговор, посочил и двата, неотбелязан или не може еднозначно да се определи“. Такъв тип глас се смята за недействителен спрямо въпроса – участва в определянето на избирателната активност, но не влияе на „да“ и „не“. Драскането в протоколите е в двете посоки – и увеличаване, и намаляване.
В 49-а секция във варненския район „Одесос“ например след зачеркване този тип гласове растат от 8 на 14 при въпроса за мажоритарната система и от 9 на 20 при другите два. В съседната секция 50, където след драсканици избирателите се увеличават от 561 на 974, недействителните гласове за мажоритарната система от 9 стават 68 и от 8 на 65 при питането за субсидията. В 30-а секция в пловдивския квартал „Изток“ такива гласове намаляват – от 25 на 14 при мажоритарната система и от 42 на 38 за субсидията. Не са подминати от нарушения и малките селища, където едва се намират гласуващи хора. В родопското село Яврово, родно на Николай Хайтов, тези недействителни гласове са увеличават от 0 на 4 за мажоритарната система и от 0 на 8 за другите питания. В Галиче, където се вихри Ценко Чоков, посоката е обратна – намаление.
–––––––––––––––
Цветозар Томов : ЦИК не е решила още как ще отчете резултатите от референдума
ЦИК е обявила единствено резултатите от първото въвеждане на протоколите на сайта на комисията са качени сканираните протоколи. Не става дума за махане на бюлетини по отношение на референдума на Слави Трифонов. Резултатът е междинен, тепърва ще има проверка на този резултат, подчерта говорителят на ЦИК Цветозар Томов пред бТВ. Когато става въпрос за бюлетини без плик, не означава, че не са преброени. Засечени са и пликове без бюлетини, добави Томов. Беше показан протокол от Сандански, според който има бюлетини без плик, но и пликове без бюлетини – там има грешка, подчерта говорителят пред Нова телевизия и добави, че от такива грешки числото на гласове в активността за референдума пада с 13 000. Припомняме, че според последни данни трябват малко над 13 000 гласа, за да стане референдумът задължително закон. Всъщност христоматийният пример в Сандански е, че 446 души са гласували с бюлетина в плик за референдума и 446 бюлетини са без пликове – според вписаното в протокола. Въпросът е дали става въпрос за 446+446 или за само 446, но числото е написано два пъти, без всъщност да е сбор. Според Томов преброяването на подписите показва, че това не е сбор. Централната избирателна комисия не е взела никакво решение по отношение на броя на гласувалите в референдума, заяви Цветозар Томов. Броим броя на пликовете в избирателната кутия. Бюлетини без плик също са участие в референдума, посочи още Томов. От думите му се разбра, че от ЦИК не са решили как да изчислят все още референдума. Тошко Йорданов от инициативния комитет на референдума заяви, че в ЦИК не е ясна информацията от 15 избирателни секции в Лондон. Той съобщи и за нарушения в протоколите в Силистра. Йорданов попита риторично кой е виновният, когато не се дават на хората пликове за бюлетините. Цветозар Томов отново повтори, че се броят и пликове, и подписи, и бюлетини. Томов обясни, че ако в дадена секция няма бюлетини за референдума, отговорност носят членовете на СИК. Примерът е от Студентски град, където в края на изборния ден не е имало бюлетини за референдума в секция в блок 26. На фона на множество нарушения показани в ефира, Цветозар Томов се ангажира с твърдение, че нарушенията на тези избори са били по-малко. Тошко Йорданов отново заяви, че проблемът е, че вече никой не вярва на Централната избирателна комисия. Организацията на изборите е под всякакво ниво, отбеляза още той.
.