Това е една „обикновена“ история. Тя е за един служител на българската държава, получил назначение от МВнР като генерален консул след външен конкурс. Този служител ръководи едно българско генерално консулство в чужбина, обхващащо територия, по-голяма от двайсет Българии. Пристига на мястото на назначението си през 2011 г. и се връща в страната преди няколко месеца.
Докато представлява България на хиляди километра от нея, емигрантите, които са заминали от Родината си в търсене на по-добро бъдеще, разбират, че все пак имат държава и държавни служители, които да милеят за тях. Защото генералния консул, когото тази държава е пратила да я представлява в съответното генерално консулство, става част от местната българска емигрантска общност, участва във всички събития, която нейни представители организират, старае се да помага за всякакви добри инициативи, не се свени да уважи и най-“незначителната“ среша, на което го канят местни българи, води и семейството си и децата му понякога заспиват на скута му, но той винаги е там, сред своите сънародници. Независимо дали става въпрос за училищни тържества, културни събития, честване на български празници, фолклорни фестивали, премиери на книги или за спортни турнири, за каквото и да става дума. И показва, че и така може да се държи един български дипломатически служител със сънародниците си зад граница. Че може да е достъпен, откликващ, участващ във всичко, което те организират. И много активен в контактите си и с местните власти в страната, в която е пратен, като в тези контакти никога не става дума само за двустранните отношения, а емигрантите, които са станали граждани на съответната страна, винаги са важен акцент.
Междувременно през 2013 г., по време на кабинета „Орешарски“, Външно министерство променя вътрешните си правила за оценка за работата на генералните консули зад граница. Тази оценка вече не се извършва от съответните отдели в министерството за съответните региони на света, а се извършва от директора на дирекция „Консулски отношения“. И тогава, през 2013 г., директорът на „Консулски отношения“ дава оценка „незадоволителен“ на генералния консул, който е станал част от живота на българската общност там, където е пратен, и работи много добре и с представителите на властите в съответната страна. Причината за несправедливата оценка от страна на директора е може би тази, че той самият иска да стане генерален консул в този консулски окръг, дето се намира зад океана и е по-голям от двайсет Българии. Споменатият шеф е стар, изпитан кадър, още от времето на ДС, и повече от 20 години след промените в страната той не само работи във Външно министерство, но е и шеф на много важен отдел.
Все пак, желанието на споменатия стар ръководен кадър да иде той самият в споменатото престижно генерално консулство, не се сбъдва. Намират се все пак хора, които да се застъпят за назначения с външен конкурс, който си изпълнява много добре задълженията, но въпреки това е получил оценка „незадоволителен“. Един от застъпилите се е посланикът в съответната страна, който познава работата на генералния консул и въобще не смята, че оценката, която му е била дадена, е била адекватна и справедлива.
Минава още време. Случват се още много събития. Генералният консул все повече напредва в работата си, трупа все повече полезен опит, става все по-близък с мнозина сънародници, става дори обичан, което е нещо много трудно постижимо за който и да е български случител на държавата, бил той вътре в страната или извън нея. Мандатът му даже е удължен, но така или иначе приключва. И той се връща в Родината си, знаейки, че като се върне, най-вероятно ще го изхвърлят от системата на МВнР. Хем е бил назначен с външен конкурс, т.е. изхвърлянето е по-лесно; хем поради това, че си е вършел работата добре, е станал може би някак си е неудобен за тези, които не си я вършат добре. И точно така става. Освобождават го, изхвърлят го от системата. Нищо, че всички отзиви за неговата работа са много добри, и нищо, че Държавната агенция за българите в чужбина го награждава специално, когато той се връща в Родината.
Външният министър, от когото зависи дали този много успешен български консулски служител ще остане в системата, го освобождава, вероятно без терзания. За какво му е на Външно министерство един такъв кадър, който да иде в друго генерално консулство например и там да накара някакви други българи да повярват в държавата, от която са избягали, и в това, че не всички нейни служители са маскари?
Затова пък ценният още от времето на ДС ръководен кадър, който освен, че си е позволявал напълно необосновани оценки за български генерални консули, е ръководил и един проект за е-консулски услуги, струващ над 750 хиляди лева на вятъра, занимава на топло дипломатическо местенце в Швейцария. От него системата на Министерството на външните работи не може да се лиши, разбира се. Той е много ценен кадър…
Минават няколко месеца и никой или почти никой не знае, че успешният български консулски служител е бил изхвърлен от системата. Той не тръби за това, не смята, че трябва да занимава другите със себе си. И затова много българи в Чикаго и консулския окръг сигурно още не знаят, че техният предишен генерален консул го няма вече в системата на Министреството на външните работи. Че въпреки всички добри неща, които е направил на своя пост, той е бил изхвърлен веднага, след като се е върнал. За тази система бившият агент на ДС Раковски Лашев се оказва, че е продължил да бъде важен, а бившият генерален консул в Чикаго Симеон Стоилов – не.
Защо разказвам тази история? Не само задари заслужаващия уважение и респект Симеон Стоилов, за чието осбождаване от системата на МВнР разбрах случайно едва наскоро. Не само заради това, че такива кадри като него от изключение би трябвало да се превърнат в правило. И не само защото такива като Раковски Лашев странно защо още са в системата на МВнР. И не само защото никой министър, които ръководи Външно министерство, не би трябвало да се отнася така с успешните си кадри като Симеон Стоилов, а би трябвало да ги задържи в системата, защото тя има нужда от такива хора. Но министърът, вече в оставка, Даниел Митов, не е сметнал, че това е нужно. И Симеон Стоилов е бил освободен като ненужен кадър, за разлика от някои други кадри, които никой не може да помести.
Разказвам тази история и заради това, че докато в България и извън нея държавните служители, които наистина искат и могат да работят в обществен интерес, се оказват излишни, а тези, които ги бива да работят най-вече за своя собствен интерес, никой не може да ги пипне, нищо няма да се промени. Нито вътре в страната, нито извън нея, по разни краища на света, където живеят заминалите си от нея нейни граждани, които също имат нужда от внимание от страна на българската държава. И нови и нови хора ще продължат да заминават от България. И ще продължат всички да обичат Родината, но да не вярват на държавата. Ще вярват повече на други държави, на държавите, в които са отишли, включително и заради това, ако виждат, че в тези държави никой не гони с лека ръка способните служители. И никой не прощава с лека ръка провалите или своеволията на неспособните.
А историята е „обикновена“, понеже в България ако си правосъден министър примерно, който иска да направи важна съдебна реформа, те освобождават от поста ти. Ако си вътрешен министър, който е все пак що-годе професионалист, могат да те заменят със социоложка, която нищо не разбира от вътрешни работи, но пък е политически удобна. Ако си напълно компрометиран здравен или пък некадърен икономически министър, може да се окажеш главен преговарящ за ново правителство, след като правителството, в което си министър, си е подало оставка. И т.н. Примери бол.
Все пак се надявам, че тази тендендия няма да продължи вечно в България. Както и, че бъдещият външен министър, който и да е той, ще има куража не за възторжени послания към българите в чужбина или за празни обещания. Че ще има куража и разума да върне в системата на министерството един способен кадър като Симеон Стоилов, ако разбира се той се съгласи да се върне. Защото такива кадри като г-н Стоилов още много могат да направят. И най-вече защото трябва да се научим най-накрая, че съвкупността от лични, партийни, икономически и пр. интереси, колкото и да са много и с каквато и упоритост да се преследват, никога не правят заедно обществен интерес. Те само го развалят.
Мариана Христова
Присъединяваме се към възмутените.
Да за съжаление тези малоумни или по-грубо безмозъчни мекотели управници на БЪЛГАРИЯ отново се подиграха с нас и отново показаха че народа е само едно стадо овце,никой не чува нашият глас, писмо писахме и някой да ни отрази от БГ не много ясно те ни казват,че ние в чужбина сме били предатели и изменници на Родината абе……че какъвто съм цветущ в изказванията си по-добре да спра до тук.Г-н Стоилов е голям ЧОВЕК така че може би е по-добре така от колкото да се занимава с тези ПТИЦИФЕКАЛИЙ.
Да за съжаление тези малоумни или по-грубо безмозъчни мекотели управници на БЪЛГАРИЯ отново се подиграха с нас и отново показаха че народа е само едно стадо овце,никой не чува нашият глас, писмо писахме и някой да ни отрази от БГ не много ясно те ни казват,че ние в чужбина сме били предатели и изменници на Родината абе……че какъвто съм цветущ в изказванията си по-добре да спра до тук.Г-н Стоилов е голям ЧОВЕК така че може би е по-добре така от колкото да се занимава с тези ПТИЦИФЕКАЛИЙ.
Възмутена съм и ме боли от случилото се! Коментара е излишен!
Как да очакваме разумно и осмислено решение от необразовани хора? От гладни хора? Очаквания високи, необосновани, драги приятели. От три месеца живея в България след 16 години в САЩ и познанството ми с Г-н Стоилов е основно покрай фестивал „Верея“, пътувайки от Калифорния всяка година. Г-н Стоилов е прекрасен човек – ерудиран, образован, усмихнат, вежлив, вечно търсещ как и с какво да помогне. Влиза в залата и слънцето огрява. Стана неудобен на малоумници, с чиито подобия България е тъпкана. На всяко ниво. Преди година друг прекрасен бивш консул на България – Г-н Пламен Георгиев напусна България, след като така ревниво и професионално я префстсвляваше.
Ние с моят мъж и цялото ни семейство сме обратно в България да помагаме. Да приложим всичко, което научихме е САЩ. Има доста хора, с които се срещам всекидневно направили същото. Малко сме и не сме там, където решенията се взимат. Все още. Г-н Стоилов, не сте сам. Много сме.
Вие, Станка, ако въобще така се казвате, явно не познавате Симеон Стоилов. И само се чудите за какво да се заядете.
Моите впечатления от работата на г-н Стоилов силно се разминават с незадоволителната оценка, която разбирам, че е получил за дейността си. При всичките си неколкократни визити в Чикаго (напоследък свързани най-вече с мащабния български фестивал „Верея“), както и при последната среща на български състави от чужбина в Стара Загора (август, 2016), винаги съм наблюдавала отношение на човек, който приема високата си позиция като служба в името на просперитета на общността.
Ne razbirame I nie! Blagodarim na
Consul General Simeon Stoilov I negovoto semeistvo za vechnata podkrepa na Spring festival & Ensemble Balkanski Igri / Balkanske Igre!
Поредното доказателство за безумието и антилогиката на българското „държавническо“ мислене и поведение.
Наистина е срамно – пред лицето на България и нейните граждани, но и пред лицето на света това, което се случва. Оценката за г-н Симеон Стоилов – като представител на Българската държава и като личност е диаметрално противоположна от дадената му от МВнР, в частност от управляващите там служители. И срамът не е за нас, хората, имали щастието да се докоснат до дипломатическите и човешки качества на Генералния консул на РБългария в Чикаго през отминалите пет години. Срамът е за тези, допуснали да се случи всичко това – да бъде “изхвърлен“ от системата на МВнР точно такъв човек. Явно те са имунизирани и лишени от подобно чувство. Явно в нашата държава такива чувства са отживелица.
Каквото и да се случва обаче, никой не може да изличи делата. А „по делата ще ги познаете…“, нали? Г-н Симеон Стоилов остава сред българската общност в Чикаго като единствения засега „наш“ Генерален консул, неподправено „наш“, истински, всеотдаен, усмихнат, отзивчив, отворен към всяка нужда на сънародниците си, без значение какви са те. И делата му са неизброими. И винаги подчинени на мисълта за имиджа на България и на българите.
Изразена по най-краткия начин с думи, оценката, която даде българската общност в Чикаго на Симеон Стоилов е: ОБИЧ и ДОВЕРИЕ!
Липсваш ни. И понеже те познаваме, сме сигурни, че ще успееш да бъдеш винаги Човека, когото познаваме!
Друго четем в СV-то: 16 години работа в мениджмънт и маркетинг, продажби, търговия, застраховане, внос-износ, борд на директори, търговски представител…
Това, че в профила му в Линдекин още стои длъжността, която е изпълнявал, нищо не значи.
Е-е-х, Българийо! Всички ние, които сме далеч от теб и милеем да се завърнем при теб… Надали ще го направим! Не, докато такива като Лашев и Митов показват с действията или бездействията си колко (без)отговорно те ръководят, Българийо.
Точно Човеци като Стоилов са ти нужни!
И дано да ги намерим по-скоро, че да те поверим в техните ръце, Родино! Едва тогава ще приберем старите си кости, защото не искаме да ги оставяме в странство…
Симеон Стоилов, Човекът, Приятелят на цялата българска общност не само в Чикаго – бъди жив и здрав! Благодарни сме ти, че ни показа какъв трябва да бъде държавният служител! Че беше с нас, до нас, сред нас през последните пет години. А с теб и твоето прекрасно семейство. Децата израснаха сред нас, в количката с бибероните, до късни доби, на концерти, седянки, тържества, при минусови температури присъстваха и те на тържественото издигане на флага ти, Българийо… Плаче ми си…
За съжаление в това министерство назначениета и кадруването са най-ужасни. Пример, посредния случай в Кипър с „откраднато дете от дипломат“, за което се разтръбяха вестниците. Жена от данъчното, човек на някого направена Консул! А тя се оказала и лабилна!
За Раковски Лашев бих споменал, че назначаването му за посланик в Западна държава не само е унижение за България, а й фактът, че е ченге, без което системата не може, показва, колко всички са подобни на него! Гарван на гарвана….
Едно голямо браво на г-н Стоилов.
Присъединявам се към възмутените!И питам:Кога МвНР ще изгони кадрите на ДС,които са работили в полза на СССР?В изгонването на Симеон подозирам тяхна намеса.
Прочитайки това,едва ли не, щях да падна! Как е възможно?!Най-кадърният,най-добрият,най-обичаният ген. консул в консулски окръг Чикаго,през цялото време от откриването на консулството до наши дни,изведнъж се оказва извън системата на Външно министерство.Абе,хора!Вие от Външно нормални ли сте?! Абе,г-н Митов! Знаете ли,че ген.консул Стоилов не е отказал нито една,дори лична среща на стотици българи в Чикаго,нуждаещи се от помощта и съвета му? Без грам възгордяване,надувки,присъстващ на всички родолюбиви мероприятия на многохилядната българска диаспора в Чикаго и консулски окръг? Знаете ли,че българите в Чикаго по между си, го наричаха „Добрият кмет на нашенци в българско Чикаго.“? Изхвърляйки го от системата,вие се лишавате от един дипломат,какъвто рядко бихте намерили в лицето на какъвто и да било друг човек с неговите качества на дипломат,в най добрият смисъл на думата.Не знам какви „кусури“ сте му намерили за да го изхвърлите,но това е груба грешка спрямо човек,чиито качества в работата му са безспорни.
Господинът не е изхвърлен от системата… , видно от личния му профил …
https://www.linkedin.com/in/simeon-s-stoilov-b259b516
Потресен съм от разказа, но не и учуден. Симеон, мога да си позволя да го нарека така, е уникален кадър за Посолствата и Конслуслтвата в чужбина – отдаден на работата си, знаещ, можещ и родолюбив.
Естествено – наказан от шантовото МнР, което какви ли простотии не сътвори през последните 15-20 години – все под вещото ръководство на видни некадърници и натегачи.
И аз нямах и представа, че е изхвърлен от системата. Кадърността винаги се наказва в МВнР.