„Нашето съществуване се осмисля от факта, че светът продължава да е загадка. Добрата снимка е или причина, или следствие, рядко и двете заедно. Огледалният образ на даден предмет прави излишно присъствието на самия предмет в кадъра. Фотографът, изследващ поведението на човека, неговите жестове и мимика, промените в израза на лицето, едва доловимите реакции, формира качества, сродни с тези на психолога.“
Йордан Йорданов – Юри (1940-2009)
.
На 16 декември т.г. в София, от 19 ч. до 20 ч. местно време, ще се състои официалната премиера на книгата на ГЕОРГИ КАРАМАНЕВ „И ДОДЕТО СЕ РАЖДАТ ЛЪЧИТЕ“, посветена на ЙОРДАН ЙОРДАНОВ – ЮРИ. „И додето се раждат лъчите“ е романизирана биография на големия български фотограф, който, както Георги Караманев пише, „умееше да вижда хората зад снимките“. За оформянето на корицата на книгата е използвана една от снимките на Юри.
Официалното представяне на „И додето се раждат лъчите“ на 16 декември ще бъде във PhotoSynthesis – място за фотография, хора и идеи, на бул. „Васил Левски“ № 57 в София. Откъси от романа ще прочете големият български актьор Руси Чанев. Гостите на премиерата ще могат да видят фотографии на Йордан Йорданов – Юри, които досега не са били показвани пред широката публика. Два дни преди това, на 14 декември, от 16 до 17 ч., биографичният роман за Юри ще бъде представен и на Панаира на книгата в Националния дворец на културата.
Книгата за Йордан Йорданов Юри може да се поръча на сайта на сп. „Осем“. Авторът й Георги Караманев е зам.-главен редактор на това списание. Преди да напише романизирана биография за Юри, той се е срещал и разговарял с близки, роднини, колеги и приятели на големия български фотограф, който почина преди седем години.
Усилията на автора на книгата, който е от съвсем друго поколение, да възкреси паметта не само за фотографа, но и за човека Йордан Йорданов – Юри, чийто живот бе изпълнен с много несгоди, с много смелост, откривателства, противоречия и препятствия, заслужават уважение и адмирации. Искрено желая успех на „И додето се раждат лъчите“, защото самото написване на тази книга е своеобразно доказателство, че… лъчите продължават да се раждат.
Мариана Христова
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
- Йордан Йорданов е роден в София на 28.06.1940 г. и умира там на 1.09.2009 г. През 1958 г. завършва средно училище по изкуствата в родния си град, а в периода 1964-1968 – специализирани курсове по фотография. По-важните му изложби, отличия и участия са: Златен медал, получен в гр. Мюнстер през 1970 г., Златен медал от Биеналето на българската фотография в София през 1983 г. и Голямата награда на това Биенале през 1987 г. Самостоятелни изложби в Благоевград през 1980 г.; в Мюнхен, Галерия “Занго”, 1988 г.; в Токио, Галерия “Шадаи”, 1989 г.; както и на ФОТОФЕСТ, Хюстън, 1990 г. Представяне на поредицата “Български затвори” в галерия “Макта”, София, 1996 г. Самостоятелни изложби във Варна през 1997 г., в Пловдив и в Цюрих през 2000 г. Авторска изложба “L’envers et l’endroit” (“Лице и опако”) във Френския културен институт в София, 1998 г. Изпълнение на фотографски проекти, финансирани от швейцарската фондация “PRO HELVETIA” – “Български затвори” (1994), “Албания днес” (1995) и “Монголия” (1998), довели до три специални документални поредици. Тематични поредици, финансирани от самия него, фотографът прави и из различни ромски гета и при цигани катунари, при пътуванията си в Мексико и в Испания и др. Финалист на “Mother Jones”, Международния фонд за документална фотография, Сан Франциско, 1995 г.; както и в ABV Competition: “Какво е знание?”, Цюрих, 2000 г. Награда за социална фотография на KODAK Competition, НДК, София, 2001 г., и др. Фотографии на Йордан Йорданов – Юри са представени в колекциите на фотографския отдел на Парижката национална библиотека, Галерия “Занго” в Мюнхен, Института по политехника в Токио, Елисейския музей в Лозана, Музея за изящни изкуства в Хюстън, Националната художествена галерия в София и в частни колекции.