Българинът Теодор Ушев е номиниран за „Оскар” за „Сляпата Вайша” (Blind Vaysha). Филмът се класира в категорията „Късометражни анимационни филми“. „Сляпата Вайша“ е по едноименен разказ на Георги Господинов от сборника „И други истории“. Ушев е роден през 1968 г. в Кюстендил. От 1999 г. живее в Монреал, Канада.
„Сляпата Вайша“ е продукция на Канада и Франция, и разказва историята на Вайша – момиче, обречено цял живот да остане незрящо за настоящето. Тя не е като другите момичета – родена е с едно зелено и едно кафяво око; лявото вижда само миналото, а дясното – само бъдещето. Това е метафорична приказка, в която режисьорът напомня колко е важно да живеем в настоящето. За филма си той използва експерименталната технология виртуална реалност с помощта на стереоскопични очила.
Теодор Ушев е аниматор и автор на късометражни филми. Работи за NFB (Национален филмов борд на Канада). Носител е на над 120 престижни международни награди, връчени му през последните 10 години за филмите „Tower Bawer“ (2005), „Drux Flux“ (2006), „Човекът, който чакаше“ (2007) по текст на Кафка, музикалният „Демони“ (2012). Музикалният му филм Sonambulo (2015) е показан на над 90 фестивала по света. През 2010 г. анимацията му „Дневниците на Липсет“ е канадското предложение за Оскар. След 3 номинации за Канадските филмови награди, през 2011-та Ушев печели тяхната златна статуетка „Джини“. През 2014 г. филмът „Глория Виктория“ е номинирана в челната десятка на Оскар. Теодор преподава и провежда майсторски класове в над 20 университета и фестивали по света.
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Ясни са вече всички номинирани за Наградите Оскар ‘2016.
Най-добър филм
Мюзикълът „La La Land“ на Деймиън Шазел получи 14 номинации, изравнявайки досегашния рекорд на „Титаник“ и „Всичко за Ева“. „La La Land“ ще се съревновава в топ категорията за най-добър филм заедно с „Лунна светлина“, „Първи контакт“, „Манчестър до морето“, „На всяка цена“, „Лъв“, „Огради“ („Fences“), „Скрити числа“ и „Възражение по съвест“.
Най-добър режисьор
Мел Гибсън за „Възражение по съвест“ ще се бори в тази категорията заедно с Деймиън Шазел за „La La Land“, Дени Вилньов за „Първи контакт“, Кенет Лонърган за „Манчестър до морето“ и Бари Дженкинс за „Лунна светлина“.
Най-добър актьор
В тази категория са Дензъл Уошингтън за ролята ву във филма „Огради“ („Fences“), на който е и режисьор; Кейси Афлек за „Манчестър до морето“, Райън Гослинг за „La La Land“, Андрю Гарфийлд за „Възражение по съвест“ и Виго Мортенсен за „Капитан Фантастик“.
Най-добра актриса
Мерил Стрийп и Изабел Юпер са сред номинираните за „Оскар“ в категорията за най-добра актриса. Стрийп е с номинация за ролята си във „Флорънс“, а Юпер за полята си във филма „Тя“. Останалите претендентки за приза са Ема Стоун за „La La Land“, Рут Нега за „Лавинг“ и Натали Портман за „Джаки“.
Най-добър актьор в поддържаща роля
Махершала Али и Джеф Бриджис са сред номинираните за „Оскар“ за най-добър актьор в поддържаща роля. Али е номиниран за ролята си в „Лунна светлина“, а Бриджис за изпълнението си в „На всяка цена“. Останалите претенденти за приза за най-добър актьор в поддържаща роля са Лукас Хеджис за „Манчестър до морето“, Дев Пател за „Лъв“ и Майкъл Шанън за „Хищници в мрака“.
Най-добра актриса в поддържаща роля
В категорията за най-добра актриса в поддържаща роля са номинирани Вайола Дейвис за „Огради“ („Fences“), Наоми Харис за „Лунна светлина“, Никол Кидман за „Лъв“, Октейвия Спeнсър за „Скрити числа“ и Мишел Уилямс за „Манчестър до морето“.
Най-добър чуждоезичен филм
В тази категория са номинирани продукции от Дания, Швеция, Иран, Австралия и Германия. С номинации в категорията са „Моя земя“ (Дания), „Човек на име Уве“ (Швеция), „Търговският пътник“ (Иран), „Тана“ (Австралия) и „Тони Ердман“ (Германия).
Наградите „Оскар“ ще бъдат раздадени за 89-и път на 26 февруари на церемония в театър „Долби“ в Лос Анджелис. Водещ ще бъде комикът Джими Кимел.