Коментар на Григор Лилов
Със заповед на министър Теменужка Петкова от 01:00 часа българско време на 13-ти януари 2017 г. се спира износът до възстановяване на необходимите резерви за сигурна и надеждна работа на електроенергийната система.
Така коментарът ми от 10-и януари* за внос на ток от Румъния и продължаващ износ, включително за Турция, въпреки официалните обратни твърдения до днес (11 януари – б.р. ), получи официално потвърждение.
Случващото се поставя някои въпроси, за които политици, експерти и маса медии мълчат като заклани:
1. Защо не сработват мощностите на т. нар. „студен резерв“ за зор заман?
2. Колко е платил НЕК на собствениците на тези енергоблокове, за да поддържат този режим, което те не правят?
3. Направило ли е Министерството на енергетиката поне една проверка в края на есента – началото на зимата дали „студеният резерв“ действително се поддържа или го има само на хартия?
4. Ще си поиска ли държавата дадените за него пари обратно (същото важи и за зимната поддръжка на пътищата)?
5. Кой ще плати неустойката за спрените от изпълнение договори на частните износители на ток? – Аз знам! – Държавата им осигури бизнеса по фантастичните цени, които се постигнаха на енергийната борса. Следователно играчите са знаели предварително, че износът ще бъде спрян, че договорите им за износ ще се платят и съответно са надули цените (чрез търговия със символични количества електроенергия). Да ни имам не само държавата, но и борсата.
6. Ще има ли политик или политическа сила, която да постави тези въпроси: в сутрешните блокове, в публицистичните предавания, в парламента, в медиите? И не популистки, а с контрол над министерството и правителството, включително и за парите.
7. Отново ли ще ни лъжат власт и политици какво се случва зад кулисите?
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––-
*Бел.ред.: На 10 януари Григор Лилов пише:
…Според министърката е имало проблеми с активирането на студения резерв в две от шестте електроцентрали, които осигуряват резервните мощности. Затрудненията са били в ТЕЦ „Бобов дол“ (на Ковачки) и ТЕЦ – Русе (на руската компания „Вечел“), заради замръзването на въглищата. По моя информация, обаче, въпреки договорите за поддържане на студен резерв (което се плаща от държавата) и съответно достатъчно въглища на склад за целта, ангажиментите не са спазени.
Ситуацията е спасена чрез внос от Румъния – нищо, че министър Теменужка Петкова се кълне в обратното. Давам данните от европейската платформа ENTSO-E (данни + картинка).
https://transparency.entsoe.eu/transmiss…/physicalFlow/show…|CET|DAY&border.values=CTY|10YCA-BULGARIA-R!BZN_BZN|10YCA-BULGARIA-R_BZN_BZN|10YRO-TEL––P&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)
Министърката се закле, че износът бил спрян. Дръжки – данните от тази платформа сочат, че макар и малки количества, се изнасят за Гърция и Македония. И големи за Турция.
https://transparency.entsoe.eu/transmiss…/physicalFlow/show…|CET|DAY&border.values=CTY|10YCA-BULGARIA-R!BZN_BZN|10YCA-BULGARIA-R_BZN_BZN|10YTR-TEIAS–-W&dateTime.timezone=CET_CEST&dateTime.timezone_input=CET+(UTC+1)+/+CEST+(UTC+2)
.