ОТВАРЯНЕ НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ СЕКЦИИ ЗА ГЛАСУВАНЕ В САЩ
АКО ИСКАТЕ ДА ПОМОГНЕТЕ ЗА ОТВАРЯНЕТО НА ДОПЪЛНИТЕЛНИ ИЗБИРАТЕЛНИ СЕКЦИИ В САЩ (ДОРИ И ДА НЕ МОЖЕТЕ ДА ОТИДЕТЕ В ИЗБОРНИЯ ДЕН), МОЖЕ ДА СЕ РЕГИСТРИРАТЕ, БЕЗ ДА Е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ДА ОТИДЕТЕ ДА ГЛАСУВАТЕ. ИМА МНОГО ГРАДОВЕ, КОИТО СА БЛИЗКО ДО НЕОБХОДИМИТЕ 60 ЗАЯВЛЕНИЯ, НО ВСЕ ОЩЕ НЕ МОГАТ ДА СЪБЕРАТ ДОСТАТЪЧНО.
Българските граждани, живеещи или временно пребиваващи в чужбина в деня на парламентарните избори (26 март 2017), могат да гласуват.
Отново ще е необходимо подаването на заявления, за да бъдат открити изборни секции. Условието е за всяко отделно място да бъдат събрани най-малко 60 заявления в срок до 28 февруари 2017, 24:00 часа българско време.
Единствено в сградите на посолствата, генералните консулства и постоянните дипломатически мисии на България секциите ще се откриват автоматично, без необходимост от подаване на заявления.
Заявлението не обвързва със задължение да се гласува. То служи предимно за отваряне на изборна секция.
Подаденото заявление не обвързва да се гласува в мястото, което е посочено в него. Може да гласувате в която и да е друга секция в която и да е страна в чужбина.
Ако сте подали заявление за гласуване в чужбина, но Ви се наложи да се върнете в България в деня на изборите, може да гласувате, но само в секцията по Вашия постоянен адрес (този на личната Ви карта). Необходимо е на място да попълните декларация, че не сте гласували и няма да гласувате другаде. Ако комисията Ви каже, че сте в „забранителния списък“, отговорете спокойно, че срещу името Ви в изборния списък ТРЯБВА да има написано „МВнР“ и че те са задължени да Ви допуснат до гласуване без нужда от други формалности, освен горепосочената декларация.
КАК БЪРЗО И БЕЗПРОБЛЕМНО ДА ПОДАДЕТЕ ЗАЯВЛЕНИЕ?
На сайта на Централна избирателна комисия – https://www.cik.bg/bg/ns2017/foreign/submit може да подадете, в рамките на 5 минути, заявление по електронен път за откриване на допълнителна изборна секция в удобно място за Вас или Вашите приятели и познати.
Заявлението се попълва задължително на кирилица, за да е валидно. Нямате кирилица на компютъра? Може да ползвате някои от следните програми за конвертиране от латиница на кирилица: тук, тук, тук.
Номер на документа за самоличност
Ако сте си вадили личния документ последните 1-2 месеца в България, е възможно системата да не приема номера на документа. Опитайте с по-стар документ (лична карта или паспорт), ако имате.
Постоянен адрес по лична карта
Внимание! Въведете данните за постоянния адрес точно както е написан в личната Ви карта (със запетайки, точки, тирета и празни места). Това е най-чувствителният текст за въвеждане, за да бъде заявлението Ви успешно прието от системата. В противен случай Ви излиза съобщение за грешка: „Адресът не съвпада с данните от Национална база данни „Население“.
Внимание! Ако личната Ви карта е издавана в посолство или консулство в чужбина, и имате проблем с приемане на заявлението от системата, изберете от падащия списък най-отдолу за място на издаване: „МВР“, т.е. без града, който е изписан на личната Ви карта.
Полетата в карето „Информация за контакт“ не са задължителни. Може да ги оставите празни.
Станислав Русев
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
ОЩЕ ИНФОРМАЦИЯ ПО ТЕМАТА:
Към момента на създаване на тази публикация, според данните от сайта на ЦИК, за САЩ са подадени общо 1674 потвърдени заявления за гласуване. Както може да се види от приложената информация по-долу, има секции с недостатъчно подадени заявления за гласуване.
За секция в Българската православна църква „Св. София“ в Дес Плейнс, Илинойс са подадени 28 заявления; също за Дес Плейнс, магазин „Малинчо“ – 12 заявления. Отделно за Дес Плейнс за подадени 105 заявления. Тези 105 са отчетени отделно и стигат за поне една допълнителна секция в Дес Плейнс, но в Дес Плейнс би трябвало да има две допълнителни секции, ако се отчете това, че заедно всички подадени заявления за Дейс Плейнс, където традиционно има изборни секции и в „Св. София“, и в „Малинчо“, са 147, т.е. повече от 120 (105+28+12 = 147).
Заявленията за гласуване в Шилер парк, Илинойс (Schiller Park, IL), са подадени и отчетени с девет различни варианта на изписвания за мястото – веднъж 1, втори път – 7, трети път – 2, четвърти път – 1, пети път – 10, шести път – 5, седми път – 1, осми път – 4 и девети път – 9 заявления. Всички тези заявления би трябвало да се съберат заедно при обработването на информацията от ЦИК за Шилер парк, Илинойс, но и събрани заедно, те до този момент поне не правят 60 заявления.
За секция в Атланта са подадени 49 валидни заявления, за секция в Сакраменто, Калифорния – 30, за Лас Вегас – 25, за Лос Анжелис – 21, за Далас – 36, за Денвър – 53, за Сан Диего – 33, за Сакраменто, Калифорния – 30, за Сан Франциско – 44, за Сънивейл – 48, за Хюстън – 44, за Финикс, Аризона – 47, за Филаделфия/Брумал – 50, за Форд Лотърдейл – 45, за Ричмънд, Вирджиния – 22, и др.
За Джаксънвил, Флорида, са подадени веднъж 58 и втори път 4 заявления. Ако ЦИК реши да ги смята тези заявления отделно, може и да няма секция, въпреки че те заедно надминават 60.
Подобни различни варианти за секция на едно и също място, заявленията за които са отчетени в списъка на ЦИК отделно, се забелязват и в други случаи, като например Шаумбург, Илинойс, Нейпървил, Илинойс, и Сейнт Питърсбърг, Флорида.
Следва списъкът с всички подадени валидни заявления за гласуване в САЩ, към 25.02.2017 г., 20.00 ч. българско време.
.
По информация от българския генерален консул в Чикаго Иван Анчев, Генералното консулство в Чикаго внимателно следи (и сумира) всички варианти на изписването на Шилер парк (и други подобни на него), като отчита всички налични разновидности.
Към 16:00 ч. Централно време – САЩ вчера подадените за Шилер парк заявления са били вече 76 бр., т.е. бил е достигнат минималният брой от 60 необходими заявления за откриване на СИК в Шилер парк.