На 27 януари 2016 г. Столична община обявява „Предстоящо отчуждаване на имот за обект: „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков”, район „Овча купел”. В Обявлението на Столична община, подписано от кмета на София Йорданка Фандъкова, става дума за принудително отчуждаване на поземлени имоти и части, за реализирането на споменатия обект, за „задоволяване на неотложна общинска нужда, която не може да бъде задоволена по друг начин.“ Според обявлението, става дума за към 25 отделни имоти, някои от които са с неизвестен собственик, а за други, на които собствениците са известни, са изплатени обезщетения.
„На основание чл. 25, ал. 1 от Закона за общинската собственост,
УВЕДОМЯВАМ
Собствениците на поземлени имоти и части, от които са отредени за улица в обхват, на която ще се реализира обект „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков”, район „Овча купел”, за предстояща процедура по принудително отчуждаване по реда на Глава трета от Закона за общинската собственост, съгласно влязъл в сила подробен устройствен план, одобрен с Решение № 114 по Протокол № 24/30.03.2001 г„ Решение № 111 по Протокол № 32/10. 12.2001 г. и Решение № 24 по Протокол № 36/15.04.2002 г. за поправка на явна фактическа грешка на Столичен общински съвет, предвиждащ изграждане на обект публична общинска собственост, за задоволяване на неотложна общинска нужда, която не може да бъде задоволена по друг начин.“
Цялото обявление може да се види тук – img127
http://sofia.bg/pressecentre/obshtestveni%20obsxvdania/img127.pdf
В сайта на Агенцията за обществени поръчки може да се види, впрочем, че още през 2015 г. е била обявена обществена поръчка (преписка № 00087-2015-0032), с краен срок на подаване на офертите 5.06.2016 г. В тази поръчка на първо място е посочено „1.1.1. Изпълнение на строително – монтажни работи /СМР/, свързани с Реконструкция на ул. „Монтевидео” от бул. „Никола Петков” до ул. „763”.
На 9.12.2015 г. е обявено Решение, с което обществената поръчка се възлага на „Трейс Груп Холд” АД – София. Цялата поръчка, в която влиза не само реконструцията на ул. „Монтевидео“, а и на други улици, е на стойност 7 935 048 лв. без ДДС. „Трейс Груп Холд“ АД е първенец в получаването на обществени поръчки в последните години, и то за къде по-големи обекти от реконструцията на градски улици, но това е друга тема.
Какво имаме дотук във връзка с обект „Реконструкция и разширение на ул, „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков”?
От една страна, обявление за принудително отчуждаване на имоти във връзка с този обект, за задоволяване на неотложни общински нужди, което се случва в началото на 2016 г., от друга – възлагане на обществена поръчка, засягаща реконструкцията и разширението на ул. „Монтевидео“ от бул. „Никола Петков“ до ул. „763“, което се случва в края на 2015 г.
Междувременно през 2016 г. „Монтевидео“ се прочува заради нелегалните бежанци, които се настаняват там, и най-вече на една запусната градска полянка, край която минават улиците „Монтевидео“ и „Маестро Кънев“. Следват недоволство и протести на живеещите в района, заради нелегалните бежанци. По-късно вече няма бежанци на поляната. Всички дървета и храсти, които са растяли в нея, са изрязани от служители на общината. Тя е почистена от многото боклуци, останали от нелегалните мигранти, и после… после е оградена. За споменатата поляна живеещите в района граждани разбират през есента на 2016 г., че е била купена и затова собственикът й я е оградил много надлежно. По документи се е оказало, че собственикът на поляната притежава и част от улица „Маестро Кънев“. И живеещи на „Маестро Кънев“, „Монтевидео“ и на други улици в близост, са притеснени. Те пишат пак писма до институциите. На техните писма и сигнали, изпратени до всевъзможни институции, отговаря само кметът на район „Овча Купел“.
На 26 септември 2016 г. кметът на „Овча купел“ Христина Семержиева изпраща до зам.-кмета на Столична община Евгени Крусев, с копие до кмета на София Йорданка Фандъкова и до главния архитект Здравко Здравков, писмо във връзка със споменатия вече няколко пъти обект: „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от бул. „Никола Петков“ до ул. „763” – Актуализация”. В писмото се казва, че ул. „Монтевидео“ е една от основните пътни артерии в район „Овча купел“ и, че след като в районната община са се запознали с последния вариант на проекта за посочения обект, са установили, че предвижданията по него противоречат на действащия регулационен план. Иска се спешно преработване на проекта, за да се осигури достъп до няколко улици и имоти в района, които са изброени надлежно в писмото. Сред тях е и „Маестро Кънев“. За фирмата, придобила частен имот, около който минават „Монтевидео“ и „Маестро Кънев“ и в който имот се оказва и част от „Маестро Кънев“, в това писмо не сe споменава.
На същата дата, 26.09.2016 г., кметът на район „Овча купел“ изпраща отделно писмо до главния архитект на София, подписано и от главния архитект на района Емилия Андреева, с копие до кмета и зам.-кмета на града, в което става дума за същия обект „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от бул. „Никола Петков“ до ул. „763” – Актуализация”, и в което се апелира за същото като в първото писмо. Към него е приложен и ситуационен план, в който затворените улици са отбелязани специално.
На 13.10.2016 г. живеещите на ул. „Маестро Кънев“ 78 в район „Овча купел“, изпращат писмо, придружено с техните подписи, до Областна администрация София град, Министерството на регионалното развитие и благоустройството, Столична Община, район „Овча Купел“, Дирекцията за национален строителен контрол, както и до фирма „ГБС Инженеринг“ АД. В писмото си те подчертават:
„Теренът, находящ се непосредствено пред жилищния ни блок, откъм бул. “Монтевидео”, беше заграден преди няколко месеца с метални оградни пана от неговия собственик – „ГБС Инженеринг” ЕАД (Б.р: „ГБС Инженеринг“ ЕАД е част от холдинга „Главболгарской“ АД, който всъщност е собственикът на имота, но живеещите в района още не са знаели, че холдингът, а не е една от фирмите в него, е собственикът.) След проведени срещи с главния архитект на р-н Овча купел и представители на собственика на терена беше установено следното:
– Към момента, съществуващата улица “Маестро Кънев”, в частта си от ул. “Монтевидео” до номер 78 /нашата жил. кооперация/ се намира в пределите на горепосочения частен имот на „ГБС Инженеринг” ЕАД.
– Има съществено разминаване между ОУП, който ни беше показан и сегашното положение на улицата.
– Бяхме уведомени от „ГБС Инженеринг” ЕАД, че дружеството е в пълното си право да си загради целия имот, при което на всички нас, жителите на въпросната жилищна кооперация, ще бъде прекратен достъпът до домовете ни откъм бул.“Монтевидео“.„
Както и, че:
„Моля да обърнете внимание, че ул. Маестро Кънев /в сегашния си вид и местоположение/ е единствената улица, осигуряваща излаз към пътната артерия „Монтевидео” за живущите в нашата кооперация и разположените в непосредствено съседство жилищни кооперации. В момента тази част от улицата се използва за достъп и до НСУ София, НБУ, детска градина, ДАБ, военни общежития и др., като към сегашния момент е дори изключително натоварена и трудно проходима.
Нехайство или немарливост от страна на институциите е довело до това положение, оставяме на вас да прецените.
Молим Ви да предприемете всички необходими действия горепосоченото несъответсвие да бъде своевременно отстранено, с което ще бъде отстранен и потенциалния проблем за затваряне на улицата от страна на собственика на частния имот – „ГБС Инженеринг“ ЕАД.“
Цялото писмо може да се изтегли оттук – Pismo-Signal-ulica-02-10-2016
В това писмо, изпратено на 13 октомври м.г. едновременно до няколко ресорни институции, както и до „ГБС Инженеринг“ ЕАД, която е част „ГБС“ АД, се подчертава, че ул. „Маестро Кънев“ е единствената, която осигурява излаз до „Монтевидео“ (която пък осигурява достъпа до бул. „Никола Петков“), и че в случая става дума за достъпа не само на живеещите в района граждани, но и НСУ – София, Нов български университет, детска градина, Държавната агенция за бежанците, военни общежития и др. Казва се и, че и в сегашния си вид улицата е много натоварена и трудно проходима. А част от тази улица се е оказала и в частен имот, собственост на „Главболгарстрой“, въпреки, както се казва в писмото, „съществено разминаване между ОУП, който ни беше показан, и сегашното положение на улицата“.
Как въобще „ГБС“ АД се оказва собственик на този терен, заедно с част от улица, като се има предвид това, че в цитирания много пъти вече обект „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков” става дума за реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео“, която осигурява достъпа до булеварда и на живеещите на ул. „Маестро Кънев“ и на други учици в района? Заради който обект преди това, в началото на 2016 г., е било обявено принудително отчуждаване на 25 частни имота, което е било мотивирано с неотложни общински нужди? И е била обявена и общинска поръчка във връзка с този обект, за която са дадени пари на данъкоплатците, за да може спечелилата тази поръчка фирма, „Трейс Груп Холд” АД, да извърши строително-монтажни работи, свързани с реконструкцията и разширението на „Монтевидео“, като се почне именно от връзката й с „Никола Петков“? „Главбулгарстрой АД“, впрочем, както вече отбелязахме, не се споменава въобще във връзка с обекта „Реконструкция и разширение на ул, „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков”, в цитираните писма на кмета на района до кмета, зам.-кмета и главния архитект на София.
А според живеещите в района граждани, които са писали много писма до институциите във връзка със затрудненото си придвижване, точно частният собственик на имот в района – ГБС АД се явява част от проблема, защото в неговия имот попада част от улица „Маестро Кънев“. Те са разбрали и, че „Главболгарстрой“ се кани да построи в оградения си имот висока 19-етажна сграда.
Ето какво пишат живеещи в района за оказалата се в частен имот улица, за поляната и за нейния собственик:
„Научихме, че поляната няма да е самотна в новото си семейство, заедно с нея те притежават и част от улицата ни. Единствената улица, която осигурява достъп от домовете ни към близкия булевард. Уличката ни, на която години наред не се намери институция, която да махне табелата с грешно име… Уличката ни, за която години наред пишем сигнали, че е постоянно задръстена в пиковете часове, когато родителите водят и си взимат децата от близкото училище. По която липсват тротоари, по които живеещите наблизо ученици да се приберат.
Та, същите тези горди собственици на поляната ни информираха, че имали пълното право да си оградят имота, без значение дали по него минава улица…
Разбира се, писахме поредния сигнал за опасността да останем без достъп до домовете си. С изключение на районна администрация Овча купел, нито една друга институция не си направи труда дори да ни върне отговор. Не, че от това писмо, което получихме, нещо ни стана ясно, де… Отново някакво прехвърляне на топката, с което вече се очаква да сме свикнали.
Освен това, казаха новите стопани, вече няма да ви е пусто и самотно под терасите. Поляната ви ще се превърне в един страхотен и красив… небостъргач – 19-етажна жилищна кооперация.“
Ето още до каква информация достигат гражданите, опитвайки се да разберат от представители на институциите откъде идва проблемът.
Парцелите в района около кръстовището на ул. „Монтевидео“ и ул. „Маестро Кънев“ в ж.к. „Овча купел“ са принадлежали на бившето АОНСУ. След закриването му, част от земите са били реституирани, а други са прехвърлени в държавното или общинско дружество/предприятие „Овча купел“, което по-късно се приватизира и закрива – това е разказано на интересуващите се граждани от служители в общината.
През 2007 г. “поляната” (обект на застрояване) не е частна собственост. Ул. „Маестро Кънев“ №78, в частта си от жилищната кооперация до бул. „Монтевидео“, съществува във вида, в който е и днес.
Според ПУП (от 2001 г.) – на “поляната” се предвижда да се построят два отделни блока (ниско строителство с кинт 1.8), Според този ПУП, улицата НЕ е там, където е в момента, а няколко метра встрани.
Според ОУП (от 2009 г., приет с акт на Министерски съвет), имотите са два отделни, на тях няма обозначени сгради. Улицата Е там, където е в момента. Същото е и според кадастралната карта. На двете (ОУП и кадастралната карта) ясно се вижда, че улица „Маестро Кънев“ минава през единия от парцелите.
На 11.05.2015 г. в общината е входирано искане за допускане на изменение на действащ ПУП – ИПР и ПЗ от собствениците на имотите. Със заповед АБ-38/20.05.2015 г., главният архитект на район „Овча купел“ Емилия Андреева “допуска” да се изработи изменение на действащ план за регулация и план за застрояване.
Заповед АБ – 65/24.09.2015 г. одобрява план за регулация, като от двата имота образува един, нов УПИ, и одобрява план на застрояване (кинт 3.5, с максимална височина 30 м.) Заповед РОК16 – РА50 – 40/02.09.2016 г. – допуска да се изработи ново изменение на действащ план за застрояване. Заповед РОК16 – РС50 – 47/11.10.2016 г. – одобрява изменението на действащ план за застрояване. Според това ново изменение, максималната височина вече става 55 м.
На всички скици, приложени към тези заповеди, улица „Маестро Кънев“ НЕ е там, където е в действителност.
И гражданите си задават следните въпроси:
– Кога, как и защо държавата (или общината) продава (или включват в активите на дружество/предприятие) терен, върху който минава улица?
– Как общината одобрява на няколко пъти изменение на действащ план за регулация и план за застрояване за терен, през който минава улица? (Има ли правомощия главният архитект на район да одобри тези изменения? Обявено и проведено ли е обществено обсъждане? Не трябва ли това да бъде одобрено и прието от Столичен общински съвет на открито заседание?)
Дърветата и храстите от полянката, която е била купена от „Главбулгарстрой“ АД, и край която се кръстосват „Монтевидео“ и „Маестро Кънев“, а част от „Маестро Кънев“ даже се оказва вътре в този имот, са били изрязани с решение на Столичен общински съвет. Това решение се случва месеци преди „Главболгарстрой“ АД да получи разрешително за строеж от Столична община – Управление „Архитектура и градоустройство“, което е с дата 21.12.2016 г. Разрешително за високо строителство влиза в сила от 12.01.2017 г. Кога точно „ГБС“АД купува имота и защо, когато през 2016 г. СОС взима решение дърветата да се изрежат, или пък когато поляната е пълна сбежанци, собственикът на имота го няма никакъв, не се явява въобще в публичното пространство, също не е ясно.
Но по-важното е, че изглежда на никого в Столична община, която е отчуждила в началото на 2016 г. 25 частни имота за реконструкцията и разширението на улица „Монтевидео“ от единия край на улицата, който започва от бул. „Никола Петков“, до друга улица в района, „763“, както и е одобрила обществена поръчка във връзка с тази реконструкция и разширение в края на 2015 г., не му е хрумнало, че поляната/теренът, около който се кръстосват „Монтевидео“ и „Маестро Кънев“, може да се облагороди и поне част от дърветата да се запазят. И да се направи примерно детска площадка или малък парк на тази поляна, покрай който да минава разширената и реконструирата ул. „Монтевидео“, както и разбира се ул. „Маестро Кънев“, по която свободно да се стига до „Монтевидео“ и до „Никола Петков“. Та нали все пак затова се правят реконструкции и разширения, затова се отчудават терени за неотложни общински нужди, затова се дават обществени поръчки и се плаща за тях с парите на данъкоплатците, в случая на гражданите на София, за да има една по-добра градска инфраструктура и да се защитават адекватно обществените, а не нечий частен интерес?
И каква въобще е тази „логика“ – от една страна да се отчуждават принудително частни имоти, в името на неотложни общински нужди, заради подобрение на улична инфраструктура, а от друга, да се продава имот, намиращ се в непосредствена близост, ако не и в границите на обект „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от ул. „763” до бул. „Никола Петков”? Който имот, на всичкото отгоре, след заповед на районния архитект на „Овча Купел“ Емилия Андреева се оказа, че включва в себе си и част от ул. „Маестро Кънев“, дето се кръстосва с „Монтевидео“ около същия имот?
Арх. Емилия Андреева за втори път, впрочем, от началото на 2015 г., е главен архитект на „Овча купел“. Била е такава и в периода 1996-2013 г. След това, от август 2013 г. до декември 2014 г. е директор на Дирекция „Жилищна политика и среда на обитаване“ в Министерство на инвестиционното проектиране. Така пише в официалната й биография, качена в сайта на района. Което не й е попречило, явно, да издаде въпросната заповед АБ-38/20.05.2015 г., с която част от една улица в района се оказала в границите на частен имот. Не й е попречило и по-късно да подпише писмото до главния архитект на София, за което стана дума в началото, в което писмо се казва, че има проблем с достъпа до имоти, принадлежащи към няколко улици в района. Т.е. да го сезира за проблем, за който в някакъв смисъл тя самата е помогнала да се случи.
Но къде са в целия този случай и споменатият главен архитект на града Здравко Здравков, и зам.-кметът по транспорта Евгени Крусев, къде е и кметът Йорданка Фандъкова? Защо те са допуснали това безобразие, не само с влязлата в частен имот улица „Маестро Кънев“ в район „Овча купел“, но въобще и с продажбата на въпросния терен/поляна в района, оградена от ул. „Монтевиедо“ и ул. „Маестро Кънев“, на частен собственик, холдинга „Главбулграрстрой“ АД? След като в същия район Столична общинна е отчуждила 25 частни имота, за подобряване на уличната инфраструктура и след като е била дадена и обществена поръчка за извършване на това подобряване, спечелена от друга строителна фирма, „Трейс Груп Холд” АД?
След всичко това живеещите и работещите близо до частния имот на „Главбулгарстрой“ АД, за който вече има и разрешение от Столична община за високо строителство, ще се сдобият с такава „подобрена“ градска среда и инфраструктура, че въобще няма да е ясно защо въобще плащат данъци на същата тази Столична община. Защо плащат и заплатите, включително, на някои отговорни служители в общинската администрация, главни архитекти на райони и пр. И ако кметът на града Фандъкова, зам.-кметът Крусев и главният архитект Здравков още не са разбрали, че всичко това изглежда дълбоко нередно (въпреки изпратените до тях писма и сигнали на граждани, които са ги сезирали за това, както и въпреки писмата на районния кмет Семерджиева, която от една страна е допуснала влизането на една улица в частен имот, а от друга страна се е опитала все пак да каже на висшестоящите, че има проблем в район „Овча купел“), то e крайно време да престанат да игнорират този проблем.
Защото от обект: „Реконструкция и разширение на ул. „Монтевидео” – от бул. „Никола Петков“ до ул. „763”, с който започнахме тази история, до оградения частен терен, покрай който минава „Монтевидео“ и в който се оказва, че влиза част от платното на „Маестро Кънев“, няма как да се стигне, без да се мине през нещо незаконно и гнило. Нито част от „Маестро Кънев“ трябва да бъде в частен имот и заповедта на районния архитект за това трябва да бъде анулирана. Нито обект за реконструкция и разширение на улична инфраструктура в „Овча купел“, заради които Столична община отчуждава имоти и дава пари на данъкоплатците, за да се извърши това подобрение на градската среда, трябва да се оказва по някакъв начин и той вътре в цялата тази каша, в която частни интереси побеждават обществените.
.