Депутатите настояват за мярката, защото Америка отказва да пусне без визи българи и европейци от още 4 страни
Европарламентът поиска от Еврокомисията да въведе отново визи за граждани на САЩ. Евродепутатите гласуваха в четвъртък резолюция, с която припомнят, че Европа трябва да изисква визи за американци, след като Вашингтон все още отказва безвизов достъп за граждани на пет държави, членки на ЕС. В документа евродепутатите призовават комисията до два месеца да предприеме необходимите законови мерки. Резолюцията обаче е незаконодателна и не задължава с нищо ЕК. Само тя има правомощия да започне процедурата по временно въвеждане на визи за граждани на САЩ. След това парламентът и съветът трябва да се произнесат.
Гражданите на България, Хърватия, Кипър, Полша и Румъния все още не могат да влизат на територията на САЩ без виза, докато гражданите на САЩ могат да пътуват безвизово във всички държави, членки на ЕС. Според механизма за визова реципрочност, ако трета страна не отмени изискването за виза в рамките на 24 месеца от получаване на уведомление за липса на реципрочност, Еврокомисията трябва да приеме делегиран акт за суспендиране на безвизовия режим за граждани на съответната страна за период от 12 месеца. ЕК е уведомена през април 2014 г. и срокът да въведе визи за американци изтече на 12 април м.г. Въпреки повторните призиви от страна на евродепутати, ЕК все още не е предприела никакви законови мерки. През април, юли и декември м.г. ЕК излезе с официални съобщения, в които обясни, че се водят преговори на ниво ЕС-САЩ, които включват и визовата реципрочност. В съобщението от декември се изтъква изрично, че преговорите по темата ще бъдат подновени, щом бъде създадена и заработи новата американска администрация и се очаква решение на въпроса да се намери в първата половина на 2017 г. Досега няма информация кога ще бъдат подновени преговорите ЕС-САЩ по правосъдие и вътрешни работи. Междувременно в САЩ президентът Доналд Тръмп постави контрола по границите и ограничаването на миграцията като ключов приоритет на администрацията си и дори забрани с указ достъпа на граждани от 7 мюсюлмански страни, които вече разполагат с издадени визи за САЩ.
През декември евродепутатът Клод Мораес, британски лейбърист от Групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, който е и шеф на Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи, поиска обяснение от Еврокомисията защо не предприема мерки срещу САЩ. Еврокомисарят по миграцията, вътрешните работи и гражданството Димитрис Аврамопулос отговори, че пълната визова реципрочност е централен принцип във визовата политика на ЕС. „Това е чувствителна тема със САЩ и Канада и всички ние се надяваме на реален напредък“, каза тогава той. Отава обяви, че визовите изисквания за България и Румъния ще бъдат свалени от 1 декември 2017 г. Това бе част от сделката за подкрепа от страна на двете държави за търговското споразумение с Канада СЕТА.
В съобщенията си ЕК посочва още, че въпреки изтичането на срока и напомнянето от страна на ЕП и ЕК Съветът на ЕС не е дискутирал въпроса.
.
САЩ спира ускорената обработка на работни визи H-1B
Правителството на САЩ временно спира процедурата по ускорена обработка на работни визи H-1B, които обикновено се използват от американските компании за наемане на чуждестранни работници.
Макар този ход да се счита като опит на президента Доналд Тръмп да пази работните места само за съгражданите си, според Службата за американско гражданство и имиграция на САЩ мярката има за цел единствено да облекчи работата на служителите в тези бюра.
Визата за H-1B се издава на десетки хиляди висококвалифицирани чуждестранни граждани всяка година, но от 3 април кандидатите вероятно няма да получават необходимия документ толкова бързо и лесно. Очаква се процедурата да бъде спряна за 6 месеца.
Такива пропуски обикновено взимат учени, инженери, компютърни програмисти или други кадри, чиято работа изисква високоспециализирани знания.
Съединените щати пускат 85 000 визи H-1B ежегодно, повечето от които са „разграбени“ от индийските аутсорсъри, чиито служители запълват липсата на инженери в страната.
Чрез ускорената процедура документ за влизане в Щатите се получава за 15 дни срещу допълнително заплащане.
Източник: „Сега“