На 4 март 2017 г. пред сградата на местната община Панчарево, се проведе протест на жители на Панчарево, Кокаляне, Герман и на вилните местности в района, срещу честите спирания на токоподаването, което се осигурява от компанията ЧЕЗ – България. Протестиращите блокираха за двайсетина минути движението по Самоковско шосе. Протестът като цяло премина спокойно, някои жители на района бяха дошли с малките си дечица. Имаше само спорадична по-буйна изява на няколко младежи от футболна агитка, които се бяха присъединили към протеста.
Проблемът с електропреносната мрежа, която захранва вече много повече потребители от преди, но почти не е инвестирано в нейното поддържане и се случват чести аварии и спирания на тока, обедини клиентите на ЧЕЗ в района да потърсят правата си.
Някои от организаторите на протеста са били питани от СДВР преди неговото провеждане коя партия/партии го организират, защото в СДВР изглежда не са могли да повярват, че той няма нищо общо с никоя партия, а е в отговор на важен за жителите на района проблем. На протеста имаше значително полицейско присъствие.
След като се разбра, че ще има такъв протест на 4 март, на 1 март ЧЕЗ – България организира с посредничеството на местната община среща с хората в района. На срещата бе обещано, че в близките месеци компанията ще направи проверка на цялата мрежа, за да открие къде точно са проблемите, и ще инвестира в нейното подобряване.
Тази среща обаче не спря жителите на района да излязат на протест. Нито обясненията на представителите на ЧЕЗ за това кога, къде, защо и пр. е спирал токът, за което бяха изтъкнати причини от различен характер, провокираха доверие у местните хора към компанията и услугите, които тя предлага.
Причините, които бяха изтъкнати на срещата с представители на ЧЕЗ, бяха свързани с ВЕЦ „Кокаляне“, с това къде какви подстанции се включвали и изключвали, с дървета, които падали върху кабелите, дори с катеричките и вредите от тях за ел.-преносната мрежа. Но не стана ясно защо толкова години вече, от 2001 г. насам, откакто ЧЕЗ – България е доставчикът на ток за този район (както разбира се и за една трета част от България), не е било инвестирано в поддържането на ел.мрежата в района така, че да не се случват толкова чести аварии и прекъсвания на електроподаването.
На протеста днес хората от района носеха национални знамена, плакати с надписи „ИзЧЕЗнаха ми парите“ и скандираха „Искаме ток“. „Когато някой не си плати тока навреме, от ЧЕЗ веднага идват и му го спират, а след това, за да го пуснат отново, се плаща и глоба – заявиха протестиращите. Какви са нашите права на клиенти, обаче, когато компанията не осигурява качествени услуги и ни създаде толкова затруднения с честите спирания на тока?“ – питаха те.
По общите условия на договорите клиентите имат право на обезщетение, ако токът спре еднократно за дълго време, но не и ако спира системно, по няколко пъти на ден, или почти всеки ден, каквото се е случило на живеещите в района, преди да се организират, за да протестират и да потърсят заедно правата си.
Проблемът с електроразпределителните дружества в България, в частност с ЧЕЗ, е свързан изглежда и със самите условия, по които ЕРП-тата получиха лицензи преди 16 години. Тези условия не защитават, както се вижда, достатъчно правата на потребителите. И въпреки че за последните 20 години цената на ел. енергията в България е скочила, забележете, 130 пъти, по официални данни на НСИ, за да се реши проблемът с липсата на адекватни инвестии за поддържането на ел.-мрежата, която компанията е наследила, се налага хората да се организират, да кажат на висок глас, че има проблем, който е системен, и да се борят за правата си.
В България сега пак идат избори и партии, коалиции и кандидат-депутати се надпреварват да обещават на избирателите какво ли не. Но както гласи известната поговорка, „Проблемът на давещите се е в ръцете на самите давещи се“. За всеки един от много проблеми и нередности, които има в страната, хората трябва да се организират сами и да се борят той да се реши. В България има стотици партии, но едва ли е случайно това, че жителите на района не са се обърнали към тях и не са пожелал те да участват в протеста, въпреки че желаещи да се присъединят към него партии не са липсвали.
Снимки:
Петър Калинов, Радослав Такев, Полина Костова