Световна премиера ще закрие юбилейната 10-та „Танцова работилница“ в София.
16 април 2017 г., Дом на културата „Искър“
Българо-американско танцово сътрудничество ще излъчи новаторски продукт, чиято премиера ще се състои в рамките на обучителната програма „Танцова работилница“ в десетото й юбилейно издание. Преподавателят по съвременен танц в „Работилницата“ Крисчън ван Хауърд (Ню Йорк) пристига точно след месец с част от компанията си VON HOWARD PROJECT и в рамките на работната седмица (10-16 април в залите на Dance Station/НДК) ще създаде заедно с български танцьори нов спектакъл. Той ще обедини съвременен танц от Ню Йорк и магията на българската народна песен.
Чувайки преди две години изпълнение на живо на народната певица Йорданка Илиева (майка на Петър Илиев, артистичният директор на българския проект), ван Хауърд е пленен от звученето на гласа й и от мелодиката на автентичната шопска песен. Оттогава той не изоставя амбицията си да работи по нейни акапелни изпълнения, допълнени единствено от перкусията на американски инструменталист, който също ще го съпровожда в България. Резултатът от това уникално сътрудничество ще бъде показан на 16 април от 19 ч. в Дом на културата „Искър“. Тогава публиката ще може да види и всички репертоарни разработки, създадени в рамките на интензивната програма „Танцова работилница“ – които, както всяка година, ще включват балетни, съвременни, джазови, характерни и хип-хоп миниатюри.
Важно допълнение към програмата тази година ще са и изпълненията на бивши стипендианти на фондацията, обучавали се в САЩ, както и на танцови компании, участвали през годините във финалните спектакли. По този начин фондацията отбелязва юбилея си и постиженията на всички свои възпитаници, включили се през годините в уникалния танцов тренинг.
Програмата „Танцова работилница“ е отворена за всички средно напреднали и напреднали български танцьори. В течение на една седмица те посещават класове и градят репертоар в пет различни танцови стила: класически балет (стил Баланшин), съвременен, джаз, хип-хоп и характерен танц. Преподавателите са утвърдени хореографи от САЩ и Европа, активно действащи професионалисти, на върха на творческата си кариера. Чрез тях младите български танцьори се докосват до най-актуални танцови техники, участват в интензивен творчески процес и трупат опит в междукултурно общуване. Най-добрите получават възможност за безплатно обучение в интензивни летни програми на едни от най-престижните американски танцови училища и компании.
Досега в „Танцова работилница“ са се обучавали над 1000 танцьора от България, Сърбия, Румъния, Гърция, Македония, Черна гора, Португалия и САЩ, а над 50 млади таланта са получили стипендии за училища като Pacific Northwest Ballet – Сиатъл, Ballet Chicago, Debbie Reynolds Dance Studios – Лос Анжелес, Syracuse University – Ню Йорк, Deeply Rooted Productions – Чикаго, Kansas City Ballet и др. Най-новият курс, който това лято ще приеме наш стипендиант по съвременен танц, е утвърденият American Dance Festival в Ню Йорк.
Много от бившите стипендианти на фондацията работят към момента в танцови компании в Италия, Германия, САЩ, както и в държавни танцови институции и частни танцови формации в България.
Преподавателите тази година са: Пола Уебър (Conservatory of Music and Dance, University of Missouri & Kansas City Ballet), Крисчън ван Хауърд (Alvin Ailey School, VON HOWARD PROJECT, Montclair State University), Кирстен Купър (Pacific Northwest Ballet & Westlake Dance Center – Сиатъл), Кристиан Кис Брус (Anturaj Studios – Румъния) и Петър Илиев (Pacific Northwest Ballet – Сиатъл & Iliev Dance Company).
Записването продължава!
Повече информация – ТУК
За фондация „Танцово изкуство – Илиев“
Мисията на Фондация “Танцово изкуство – Илиев” е да развива танцовото изкуство в България и неговата роля в културния и обществен живот, като подпомага развитието на младите български танцьори, срещайки ги със световен професионален опит чрез танцови програми в с чужди преподаватели в България и стипендии за участие в американски танцови програми.
Фондацията реализира собствени танцови продукции с явна българска идентичност, които не само да обогатят съвременното танцово изкуство в България, но и да го направят известно в чужбина. Фондацията работи да насърчи и подкрепи пълноценното участие на децата, включително и деца в риск, в обществения живот като използва потенциала на танцовото изкуство за социално-образователни инициативи.
Яна Трайкова,
Фондация “Танцово изкуство – Илиев”