В навечерието на рождения ден на голямата българска писателка и учен османист Вера Мутафчиева – 28 март, Нов български университет публикува нов раздел „Приятели“ в нейния официален уебсайт.
В страницата са представени 22 интервюта на журналистката Генка Маркова с хора, които отблизо са познавали Вера Мутафчиева. Сред интервюираните са Антонина Желязкова, Атанас Свиленов, Анета де ла Мар, Богдан Богданов, Веселин Методиев, Димитър Ненов, Димитър Тодоров, Евелина Келбечева, Екатерина Михайлова, Иван Попйорданов, Мария Капон, Мари Врина, Марта Бур-Марковска, Марта Иванова, Митко Новков, Вени Марковски, Румяна Братованова, Тодор Вълчев, Хилде Фай, Светослав Малинов, Светослав и Емилия Примерови, Тошо Пейков.
Изработен като книга, на български и на английски език, уебсайтът www.veramutafchieva.net поддържа и развива връзката на читателите с творбите на акад. Вера Мутафчиева. Преди малко повече от 10 години Мутафчиева стана инициатор на два тома със споделени разкази на съвременници за България през втората половина на двадесети век. Събрала над 100 интервю с известни българи, „Историята, населена с хора“ се опита да изгради мост между личностите и историческите проекции на събитията.
Споделените интервюта на нейни близки приятели продължават по своеобразен начин идеята на Мутафчиева за „Историята, населена с хора“. Те разказват за Вера Мутафчиева, каквато са я познавали от младостта й до творческите й върхове и научния й принос към османистиката.
В раздел “Биография” са публикувани текстове, пряко свързани с живота на голямата българска писателка, нейни реакции и коментари за различни обществени събития.
В раздел “Библиография” е публикувана избрана библиография на Вера Мутафчиева. Със знакови места от произведенията са представени дванадесетте тома (ИК „Жанет 45“), в които акад. Мутафчиева събра най-добрите заглавия от творчеството си. Многоизмерната личност на Вера Мутафчиева може да бъде проследена през публикуваната колекция с нейни интервюта, както и чрез писаното за нея в раздел “Отзиви”. Във виртуалния фотоалбум могат да бъдат разгледани фотографии на Вера Мутафчиева, нейното семейство, работа, приятели, пътешествия.
“Кой си ти, гдето се шляеш посред исторически събития?” Това е въпросът, който посреща посетителите в уебсайта на Мутафчиева. Него си припомня в „Бивалици“ Вера Мутафчиева. Когато през 1949 г. умира Георги Димитров, милиционерите спирали за проверка всеки човек, който се окаже след 19 часа на улицата, с въпроса “Кой си ти, гдето се шляеш посред исторически събития?”. Зададен обаче към самата Вера Мутафчиева, въпросът се трансформира и придобива неизмерна многозначност, разрушаваща идеологическата му плътност – тя наистина се шляе посред исторически събития, но с прецизността на учения и на историка, сподирена от огромното си и талантливо въображение.
Особена част в сайта е разделът “Вера Мутафчиева в НБУ”, който представя нейната връзка с Нов български университет. Страницата е разделена на две части “Библиотека акад. Вера Мутафчиева” и “Архив проф. Петър Мутафчиев” и включва библиографии на дарените на НБУ книги и архивни материали. В раздела са публикувани и пълните текстове на академичните слова, произнесени от Вера Мутафчиева в университета. В частта “Архив проф. Петър Мутафчиев” е показана част от оригиналния ръкопис на „История на българския народ“ на проф. Петър Мутафчиев, чийто пълен вариант се съхранява в НБУ. Вера Мутафчиева е Doctor Honoris Causa на Нов български университет.
Новият раздел „Приятели“ е достъпен от адрес – http://www.veramutafchieva.net/frends_bg.php и остава отворен за публикуване на нови интервюта.
Веселина Василева,
Нов български университет