В 371-те секционни избирателни комисии зад граница ще участват 2049 души. Това съобщи на пресконференция Елена Шекерлетова, постоянен секретар на МВнР и председател на работната група във външното ни министерство, ангажирана с организацията на предстоящите парламентарни избори в чужбина.
208 от тях са служители на дипломатическите и консулските ни представителства, около 411 души са представителите на партии и коалиции, командированите от България служители на МВнР и други институции са 205, а представителите на българската общност са 1225 души.
„Това показва колко е голям ангажиментът на българските общности в чужбина”, коментира Шекерлетова.
Тя информира, че още на 27 януари, ден след указа на президента за насрочване на изборите, МВнР е предприело активна комуникация със 122 държави, в които България има свое дипломатическо или консулско представителство или акредитиран посланик. Получено е разрешението или е възприето уведомлението в 70 държави, където ще бъдат разкрити 371 избирателни секции.
Броят на успешно подадените заявления за гласуване зад граница е 45 071. Най-голям е броят им в Турция – над 19 хиляди, във Великобритания – 5300, в Испания – 3000, в САЩ – 2800, в Германия – 2750, в Гърция – 1418.
Както и досега, всеки български гражданин, който в деня на изборите се намира в чужбина, и без да се е заявил предварително може да се яви в избирателна секция, да се легитимира, да бъде дописан, да попълни декларация, че не е упражнил правото си на глас, и да гласува.
Декларацията следва да бъде подписана от декларатора. Самото й попълване може да бъде направено и с помощта на някого другиго, както и вкъщи, но трябва да бъде подписана пред СИК, обясниха от работната група.
Няма да има избирателни секции в Афганистан, Сирия, Либия, Ирак, Монголия, Индонезия, КНДР, Пакистан, Етиопия.
За Афганистан, Сирия, Либия и Ирак аргументите са повишеният военен риск, а за останалите – изключително малкият брой български граждани и липсата на интерес за образуване на избирателна секция.
В редица населени места са образувани повече от една избирателни секции, както и в редица дипломатически и консулски представителства. Например в посолството ни в Лондон ще има четири, в Берлин и генералното консулство в Мюнхен – три, в посолствата в Мадрид и Париж – също по три.
На територията на Турция ще бъдат разкрити 35 секции. От турска страна е заявена готовност за осигуряване на обществения ред около избирателните секции, което е ангажимент на всяка една държава, разрешила провеждане на изборите на нейна територия.
Източник: Мanager.bg