Salus populi suprema lex esto.
(Здравето и сигурността на хората са най-висшият закон.)
В еволюционната биология тя е защитна реакция, предизвикана от страха от звяр, идващ срещу човека. Сега агресията руши каквото е красиво, добро, умно, уважавано. Като си спомням мисълта на Зигмунд Фройд: „Както в злото, така и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли”, се ужасявам още колко „много повече” зло може да направи човек, отколкото вече е направил… – в междуличностен, локален и глобален аспект.
Агресията и беззаконието, а не любовта и разбирателството между хората, избуяват в нашето свръхлиберализирано общество, за което очевидно се оказваме неподготвени. Явлението е глобално, но рикошетът му в България е много тревожно изявен. Така побоища, убийства, грабежи, сексуални издевателства стават ежедневие – алкохолно-наркотични-сексуални вандали шестват в дискотеки и по пътищата на България.
Българска хроника на агресията:
– Студентът Стоян Балтов почина след побой пред дискотека „Амнезия“ в Студентски град в София на 5 декември 2008 г.
– Студентът Марио Данчев беше убит с нож в стая в общежитие в Студентски град в София на 29 февруари 2012 г.
– 16-годишната Велислава Цанкова и Марино Цветанов загинаха заради вандал, шофирал кола в гонка край пътя до ловешкото село Лесидрен на 11 август 2015 г. „Жалко, че още не съм открила таланта си” – пише в есето „Борете се за мечтите си” чаровната като ангел Велислава. Eдин вандал убива хиляди мечти.
– 14-годишният Дейман Душев от Първа езикова гимназия във Варна „беше много добър, прилежен, възпитан, умен, слънчев. Не пиеше, не пушеше, имаше планове за бъдеще. На рождения си ден с приятели* – за първи път – отива на дискотека. Там му е сложено амфетамин във водката. На сутринта е намерен мъртъв пред блока, където живеел.“ – разказват негови съученици. Това се случва на 1 април т.г.
Господа министри и президенти, здравето и сигурността на хората са най-висшият закон – спазвайте го! Защото без морална, образователна и съдебна стабилност не може да има политическа и икономическа стабилност – и човешка справедливост.
През 1932 г. в книгата си The Wisdom of the Body Уолтър Кенън – професор по физиология в Харвардския университет – предложи концепцията за homeostasis (стабилност) на човешкия организъм. Докато някой напише книгата „Мъдростта на обществото”, остава да се доверим на Зигмунд Фройд, че „и в доброто човекът може много повече, отколкото си мисли”.
Надяваме се да дойде и времето, в което да е модерно да си умен и трезвеник – разказват съученици на Дейман Душев, 14-годишния отличен ученик и спортист от Варна.
Д-р Георги Чалдъков
_________________________________________________________
* “ – Ето ти един въпрос: на колко години каза, че си?
Алиса пресметна набързо и отговори:
– На седем и половина.
– Аз никого не питам дали да раста или не! – кипна Алиса.
– Аха, под достойнството ти е да питаш, така ли?
При тези думи Алиса кипна още повече:
– Искам да кажа, че нито един човек не може да престане да расте!
– Един може и да не може – рече Хъмпти-Дъмпти, – ама двама могат. Ако някой ти беше помогнал малко, можеше и да си останеш на седем.“
Из „Алиса в Огледалния свят“, Луис Карол