Американската комисия по ценните книги и борсите глоби наказа 17 души със санкции до 3 млн. долара, разследват се още 10. Обвинени са публични компании, различни информационни агенции, изпълнителни директори… Обвинени са и финансови журналисти.
Коментар на Григор Лилов
Fake news infiltrates financial markets
US regulator warns against increase in online paid stock-promotion campaigns
Става дума за фалшиви новини – fake news, манипулиращи борсовите цени и финансовите пазари. Това са били платени материали (платена реклама), но агенциите и изданията не са ги обявили като такива. Включително и такива авторитетни, като Форбс например.
Досега са идентифицирани 400 статии в сайтове за инвеститори за 11 публично търгувани компании.
Става дума за усъвършенствана онлайн версия на старите борсови измами, когато несъществуващи или „голи” (без сериозни активи и перспективи) компании бяха надувани с измислени новини – отбелязват наблюдатели. Потърпевшите са предимно дребните и средни инвеститори, които са без възможности, средства и способности да проучат истинското положение на пазарите и хал хабер си нямат от системите за манипулиране.
Аз отдавна не вярвам на редица от новините, включително и финансовите. Тук, в този профил (б.р. – в профила си във Фейсбук), съм опровергавал световни финансови агенции, включително Ройтерс и Блумбърг (последваха техни извинения към читателите им).
Не вярвам и на одитираните отчети. Например голямата KPMG сега се разследва за надуването на отчетите на „Ролс Ройс”. То неслучайно големите акули с многото милиони, преди да купят някоя фирма или да влязат като основни акционери в нея, си правят свой дю дилиджънс.
Засега никой не повдига проблема за фалшивите новини – цяла официална система в статистиката на правителствените бюджети, в тази за брутните национални продукти, доходите, инфлацията и т.н.
Но рано или късно и това ще стане.
.